Komplexní novela zákoníku práce se zřejmě nestačí schválit do února nebo března příštího roku. Na sněmu Svazu průmyslu a dopravy na brněnském strojírenském veletrhu to řekl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).

Jeho strana přitom ještě koncem srpna požadovala, aby novela začala platit od ledna. Bez toho by podle ní nebylo možné realizovat nezbytné úspory ve státním rozpočtu na rok 2011. Drábek řekl, že sice vláda usiluje o větší flexibilitu trhu práce, nesdílí však optimismus těch, kteří doufají, že bude hotova už počátkem příštího roku.

Ministr financí a Drábkův stranický kolega Miroslav Kalousek tvrdí, že by odklad až takové problémy při realizaci úspor nemusel přinést. "To, co je nezbytné, je schválit novely zákoníku práce, které souvisejí s objemem mzdových prostředků," řekl Kalousek. To znamená, že by měly být již dříve schválené změny týkající se tarifů a nemocenské. Ten zbytek se podle něj může o chvíli pozdržet. "Kvalita má přednost před rychlostí," dodal Kalousek.

Premiér Petr Nečas by chtěl, aby změny začaly platit co nejdříve. "Byl bych rád, kdyby to bylo v průběhu prvního čtvrtletí příštího roku," řekl. Podobný názor v Brně vyjádřil i předseda Svazu průmyslu a obchodu Jaroslav Míl. 

Proti mírnému zdržení nejsou ani zástupci některých zaměstnavatelů. "Z našeho pohledu je důležitější obsah spíše než termín. Určitě by bylo přínosnější vyjít z původního Nečasova návrhu a přijmout komplexní novelu, byť později," uvedla Klára Valentová z advokátní kanceláře Ambruz & Dark, která je členem iniciativy Pružné pracovní právo 2010. Ta sdružuje mimo jiné PricewaterhouseCoopers ČR, ČNOPK, obchodní oddělení rakouského velvyslanectví, Sdružení pro zahraniční investice AFI, provozovatele internetových serverů s nabídkami práce LMC či personální agenturu Trenkwalder.

Změny zákoníku práce jsou kamenem úrazu současné vlády - představitelé vládních stran se do sebe právě kvůli tomuto tématu před časem pustili. Novely, které navrhl Drábek (TOP 09) jako ministr, pokládá premiér Petr Nečas (ODS) za málo ambiciózní.

"Jde o to, zda jít do jedné poněkud vykastrované novely zákoníku práce a pak udělat komplexní novelu, nebo zda se pokusit udělat rozsáhlejší návrh i za cenu, že nezačne platit prvního ledna, ale třeba prvního února. Já preferuji druhou možnost," prohlásil Nečas v srpnovém rozhovoru pro HN. Nejlépe by podle něj bylo vrátit se k variantě zákoníku, kterou zpracoval sám za Topolánkovy vlády ještě jako ministr práce a sociálních věcí.
Novela, kterou původně předložil Drábek do připomínkového řízení, obsahovala mimo jiné prodloužení doby, po kterou je možné uzavírat smlouvy na dobu určitou ze dvou na pět let, zvýšení maximálního rozsahu zaměstnání na základě dohody o provedení práce ze 150 na 300 hodin, změny ve výši odstupného, které by mělo být nadále vázáno na počet let odpracovaných u zaměstnavatele, či zpružnění kont pracovní doby.

 

Související