Pražská sociální demokracie představila v pondělí svůj program, se kterým se v hlavním městě utká o křesla zastupitelů. Voličům slibuje slušnou a otevřenou radnici, stavbu metra D nebo přehodnocení změn územního plánu ve prospěch zeleně. Na tiskové konferenci to řekli kandidáti strany.

"Dnešním dnem zahajujeme kontaktní kampaň, takzvanou horkou fázi kampaně," uvedl sociálnědemokratický kandidát na primátora Jiří Dienstbier mladší. "Praha potřebuje zásadní změnu. Naším heslem je více slušnosti a méně chamtivosti v pražské politice," dodal k programu.

Doprava jako silné téma

Pokud ČSSD uspěje ve volbách, chce klást důraz na veřejnou dopravu. "Praha potřebuje kvalitní, levnou, čistou, bezbariérovou a ekologickou veřejnou dopravu," řekl jeden z kandidátů Karel Březina. Za hlavní prioritu považuje zahájení stavby nové trasy metra D a odmítá privatizaci dopravního podniku. Slibuje také, že sociální demokracie nezdraží předplatné jízdného MHD. Nedostatek parkovacích míst hodlá vyřešit stavbou nízkonákladových parkovacích domů.

Na dopravu v Praze se při představování volebního programu minulý týden zaměřila také favorizovaná TOP 09. Slíbila co nejrychlejší dokončení obou městských okruhů, využívání technologií "tichých vozovek" pro snížení hlukového zatížení a právě také okamžité zahájení výstavby trasy metra D.

Nová trasa má vést z Písnice na jihu Prahy přes náměstí Míru, v plánu je i pokračování do Žižkova s odbočkou přes hlavní nádraží až na náměstí Republiky. (Více k plánům viz mapa níže.)

"Rodný list" zakázek 

ČSSD dále chce, aby každá magistrátní zakázka měla veřejně dostupný takzvaný rodný list, který by dokumentoval všechny kroky radnice při jejím zadávání. Slibuje také přehodnocení změn územního plánu ve prospěch zeleně. V poslední době jsme zaznamenali velký úbytek zelených ploch kvůli developerským projektům, uvedl zastupitel Miroslav Poche. Nový park by podle něj mohl vzniknout například na nákladovém nádraží Žižkov nebo na Rohanském ostrově.

Pokud ve volbách sociální demokraté uspějí, plánují zřídit novou funkci zdravotního ombudsmana, na kterého by pacienti mohli směřovat své stížnosti. Lidem by také poradil, kam se mají obrátit se svými zdravotními potížemi. Kandidátka Lenka Arnoštová chce podporovat krátkodobé a týdenní stacionáře a ve městě chce zřídit další zubní pohotovost.

Městská policie by podle představ poslance a zastupitele Petra Hulinského měla projít auditem, který by prověřil, zda efektivně využívá městské peníze. "Pro nás je naprostou prioritou, aby strážníci byli na dětských hřištích a před školami mnohem víc, než aby nasazovali botičky," zdůraznil Hulinský.

Sociální demokracie je poslední parlamentní stranou, která v Praze oficiálně představila svůj volební program. Strana, která je v současné době v zastupitelstvu hlavního města v opozici, se chce zúčastnit sestavování budoucího vedení radnice, připouští ale i možnost setrvání v opozici. Do koalice chce jít strana s tím, s kým se jí podaří dohodnout "rozumný programový kompromis a očistu Prahy".

"I když se nám role favorita nepřisuzuje, možná bychom mohli sehrát roli černého koně," řekl volební lídr Dienstbier. Podle Pocheho strana investuje do kampaně osm milionů korun. Většinu peněz dostala od centrálního vedení, část získala z vlastních zdrojů.

Pražské metro v roce 2025 (pro zvětšení klikněte na obrázek)

Vizualizace

Zdroj: Tomáš Rejdal (metroweb.cz).