Kvůli úsporným opatřením musejí ministerstva propouštět desítky až stovky zaměstnanců. Přesto existuje privilegovaná skupina, která se o práci bát nemusí. Poslanci, jejichž mandát skončil letos v létě, totiž mají po dobu jednoho roku zákonný nárok vrátit se ke svému bývalému zaměstnavateli.

Jediná možnost, jak se vyhnout zaměstnání exposlance, je požádat o souhlas šéfa dolní komory parlamentu. „Musela bych vyslovit souhlas s tím, aby jim zaměstnavatel mohl dát výpověď. V jednom případě už jsem dokonce takovou žádost od jednoho z ministrů obdržela,“ řekla předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS). Jméno bývalého zákonodárce, který je na svém resortu nechtěný, Němcová odmítla sdělit.

Nepříjemnosti kvůli zmíněné povinnosti očekávají i v Černínském paláci. Ministerstvo zahraničí prochází reorganizací, propuštěno má být nejméně 325 zaměstnanců. Po neúspěšných volbách se sem vrátil bývalý předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda, podle informací HN se tu o práci může brzy ucházet i bývalý občanský demokrat Jan Schwippel.

„Po reorganizaci pro něj nemáme místo,“ řekl zdroj blízký vedení ministerstva. Schwippel se v minulém volebním období proslavil tím, že umožnil pád vlády Mirka Topolánka. Loni také vyšlo najevo, že ačkoli v Praze vlastní byt, čerpal příspěvek na bydlení pro mimopražské poslance. Schwippel včera na dotazy HN nereagoval.

Dalším z exposlanců, kteří se navrátili na své ministerstvo, je Miloš Melčák. Muž, který umožnil vznik vlády Mirka Topolánka a proslul úspěšnou ústavní stížností, kvůli níž se zrušily loňské předčasné volby, momentálně pracuje na resortu průmyslu a obchodu jako řadový referent v sekci průmyslu a energetiky.

Přestože na ministerstvech mohou mít se zaměstnáváním exposlanců problém, Němcová vnímá zákon jako důležitý. „Pro ochranu demokracie je potřebné, aby poslanci byli do té míry svobodní, že při přijímání zákonů se budou rozhodovat bez nějakého strašáka nebo výhrůžek. Například aby nebyli vystaveni tomu, že když nebudou hlasovat, jak mají, tak mohou být zbaveni práce,“ soudí Němcová.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist