Nájmy se mohou zvýšit i trojnásobně

Měsíční nájemné v bytě o rozloze 60 m2 před regulací a po ní. Částky před lomítkem ukazují současný stav, za lomítkem je dnešní nejvyšší tržní nájem v dané oblasti.

Ústí a Ostrava jsou první velká města, kde se činže zcela uvolní už příští rok. V Praze a Brně, kde se čeká největší skok, regulace skončí až v lednu 2013.

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) se na poslední chvíli, čtvrt roku před největší vlnou deregulace nájmů, snaží zmírnit rozčarování, které může dopadnout na majitele domů i 450 tisíc domácností.

Pokud se od ledna nedohodnou na nové výši nájmu, čeká je soudní spor. Soudy tak mohou zavalit tisíce žalob. V současné době přitom o podobných sporech nechtějí rozhodovat. Nevědí totiž, podle čeho.

Právě to by měla řešit novela občanského zákoníku, která by soudům nařídila rozhodovat podle místně obvyklého nájemného. "Novela v oblasti nájemního bydlení byla odeslána na Úřad vlády," řekl HN Pavel Rakouš z tiskového odboru MMR.

Bleskové tempo

Rok už sice ležela připravená na úřadech, kvůli střídání vlád teď ale bude muset být schválena bleskovým tempem, pokud má začít platit, stejně jako deregulace, už od ledna. "Pokud soudy dostanou povinnost tyto spory rozhodovat, je to krůček kupředu," řekl za sdružení majitelů Tomislav Šimeček, který je jinak s uvolněním nájmů spokojen.

Novela chvátá proto, že v lednu začne uvolněné nájemné platit pro 60 procent doposud tržně regulovaných bytů. Kromě Ostravy a Ústí nad Labem se nájmy uvolní také v naprosté většině menších měst a obcí. Odklad o další dva roky mají jen zbývající krajská města, Praha, Brno a některá místa ve středních Čechách.

Hlavně na severu Čech a Moravy, kde jsou dnes regulované nájmy nízké, lze čekat největší skoky za poslední roky. A ne vždy to lidé budou chtít zaplatit. "Já na to nepřistoupím. Ani náhodou," řekla HN Iveta Bustová z Ústí nad Labem, která má od ledna platit 50 místo 30 korun za metr čtvereční.

"Místně obvyklé nájemné"

Sdružení nájemníků chce prosadit, aby na růst nájmů dohlížely samosprávy. Kvůli tomu by se ale musel schválit úplně nový zákon.

"Navrhujeme zákon o místně obvyklém nájemném. Tabulky by určovaly obvyklý nájem podle kvality bytu a jeho polohy. A průběžně by se aktualizovaly. Dvacetiprocentní by pak byla rezerva pro jejich smluvní navýšení," řekl Milan Taraba, předseda Sdružení nájemníků ČR.

Zatímco soukromníci již s nájemci začali o vyšších činžích jednat, obce jsou zřejmě i kvůli blížícím se komunálním volbám zdrženlivější. To potvrzuje i příklad Litvínova."Nepřipravujeme od Nového roku žádné zdražování," řekl HN starosta Litvínova Daniel Volák (ODS).