Evropským hlavním městem kultury pro rok 2015 se za Českou republiku stane Plzeň. Rozhodla o tom ve středu v Praze mezinárodní porota. Verdikt oznámil její předseda Robert Scott. Druhým kandidátem byla Ostrava. Plzeň bude evropskou kulturu v roce 2015 reprezentovat spolu s belgickým Monsem. Po ohlášení výsledků zavládl v sále ministerstva kultury ohromný jásot Plzeňanů a jejich fanoušků, bylo vidět dokonce slzy štěstí.

Podle předsedy komise bylo hlasování jejích 11 členů tak těsné, jak jen může být. Oba projekty byly podle něho velmi kvalitní. "Pevně doufám, že město Plzeň najde způsob, jak s Ostravou spolupracovat," řekl Scott.  "To dilema nešlo jen napříč komisí, ale i v nás, bylo to jen o jeden hlas," řekl místopředseda poroty Roman Bělor.

"Závazné" doporučení

"Doporučení, které za chvíli vyhlásím, je doporučením poroty pro pana ministra," řekl Scott. Podle něj může ministr rozhodnutí odmítnout, i když "se to dosud nestalo". 

Plzni by pak měla oficiálně přidělit titul Evropské hlavní město kultury roku 2015 rada ministrů kultury Evropské unie v květnu 2011.

Vítězné město musí připravit na rok 2015 bohatý kulturní program. Obě města si při své propagaci naplánovala i výstavbu nových kulturních center. Vedení obou měst slíbilo, že se projekty budou snažit zrealizovat bez ohledu na to, jestli titul získají, nebo ne.

Plzeň chce postavit například nové divadlo a sportovně-kulturní centrum ve Štruncových sadech. Ostrava připravuje společensko-kulturní klastr na Černé louce, kde má vzniknout koncertní síň, galerie nebo hudební pavilon.

Titul je nejen prestižní záležitostí pro město, ale znamená také příslib finanční podpory od státu a Evropské unie na investice do kulturních projektů. Plzeň bude mít nárok zhruba na 1,5 milionu eur (asi 37 milionů korun) z evropských zdrojů.

Částka bude městu poskytnuta podle pravidel projektu krátce před začátkem akce, tedy na konci roku 2014 za předpokladu, že město dodrží závazky přijaté v době rozhodování.