Policie zahájila úkony trestního řízení v kauze připravované stamilionové zakázky na nákup minometů na předražené obrněné vozy Pandur. V diskusním pořadu Partie televize Prima to uvedla nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká, stejně se pak v Otázkách Václava Moravce České televize vyjádřil ministr vnitra Radek John. Mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek řekl, že se detektivové případem zabývají s podezřením na spáchání trestného činu přijímání úplatku, trestní řízení bylo zahájeno ve čtvrtek.

Na případ upozornil před několika dny deník MF Dnes (MfD), který uvedl, že nyní již bývalý náměstek ministra obrany Jaroslav Kopřiva společně s lobbistou Josefem Jindrou domlouval armádní zakázku na nákup minometů od finské firmy Patria.

Obří armádní zakázku měla podle Kopřivových a Jindrových plánů získat Patria bez výběrového řízení. Aby se mu vyhnula, chtěl Kopřiva vytvořit společný projekt se Slováky. Díky směrnicím Evropské unie totiž není v případě spolupráce dvou států výběrové řízení nutné.

Přípravu stamilionového obchodu začala MfD sledovat v polovině února. V té době se ještě řešila kauza nákupu obrněných transportérů Pandur. A deník získal svědectví od člověka, který detailně znal pozadí celé kauzy. Podle jeho svědectví ministerstvo v tichosti chystalo nákup další verze obrněných vozů, tentokrát s minometnou věží.

Hlavní roli při tom hrál právě náměstek pro vyzbrojování Kopřiva. Kopřiva a Jindra zástupcům firmy Patria podle serveru na několika schůzkách mimo jiné popisovali, proč se výběrovému řízení vyhnout zrovna společným projektem se Slováky. Odměnou za snadno získanou zakázku mělo být několik procent provize.


Lobbista Jindra uvedl, že procenta "vyfakturují systémem zahraničí-zahraničí jako nějakou sportovní akci". To znamená, že úplatek by nedorazil na české účty a finská společnost by navíc mohla zanést "výdaj" oficiálně do svého účetnictví jako virtuální sportovní akci.

Když se zástupce Patrie ptal, kolik budou platit bokem, Jindra mu podle serveru řekl: "Procento nevím přesně. Zřejmě to bude záležet na tom, o jaký objem peněz se bude jednat."


Poté, co MfD ukončila sledování schůzek a všechny jejich účastníky oslovila, dozvěděl se o celé věci i ministr obrany Alexandr Vondra. Kopřivu okamžitě odvolal z funkce.

Kopřiva, který byl náměstkem ministra obrany pro vyzbrojování od srpna 2003, se do ukončení vyšetřování případu policií nechce ke kauze vyjadřovat. Popírá ale, že by si počínal nezákonně. "Jsem přesvědčen, že (orgány činné v trestním řízení) jednoznačně dojdou k závěru, že jsem se ničeho nezákonného nedopustil," uvedl a po dobu vyšetřování také pozastavil své členství v KDU-ČSL.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist