Francouzská vláda prezidenta Nicolase Sarkozyho, která vrací romské přistěhovalce zpátky do Rumunska a Bulharska, je kritizovaná po celé Evropě. Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg označil Sarkozyho přístup za rasistický, pak své vyjádření zmírnil.

"Myslím, že jsem do jisté míry měl pravdu. Ten dojem to budí a nyní se už spousta lidí proti deportacím bouří," hájí nyní původní výrok šéf diplomacie v rozhovoru, který vychází v pátečních Hospodářských novinách.

Počátkem příštího týdne se chce Francie bavit o problematice Romů s některými velkými evropskými zeměmi. Česko podobně jako řada dalších států EU na schůzku pozváno nebylo, proti čemuž se premiér Petr Nečas ostře ohradil.

Hlavně se nikam netlačit

"Já trvám na tom, že jednání Francouzů pokládám za poněkud divné a nešťastné. Hlavně proto, že se jednání týká problémů, ke kterým máme co říci. Ale nemůžu jim mluvit do toho, koho pozvou a koho ne. Já bych s odpuštěním považoval za poškození důstojnosti České republiky, abychom se někam tlačili," tvrdí v rozhovoru Schwarzenberg.

Romské tábory, které vznikly ve Francii, se Česka podle Schwarzenberga až tak moc netýkají. Nicméně Česko má také romskou menšinu a nezvolilo podle šéfa diplomacie právě nejlepší způsob jak s ní zacházet.

"Romové nejsou bůhvíjak šťastní, když odjíždějí do Francie. Je důležité, aby měli tam, kde jsou doma, příležitost k normálnímu životu. Takže ze strany Francie není žádné řešení jen tak – šup a poslat je zpátky," myslí si Schwarzenberg.



Česko by prý Francouzům mohlo říci, jak se to nemá dělat. "Nechci se stavět na piedestal nad Francii. Vůbec ne. Musíme si přiznat, že jsme jednali velice, velice nešťastně. Ale to je zkušenost. I ta je přínosná," tvrdí v rozhovoru pro HN Karel Schwarzenberg.

V pátečním rozhovoru pro HN Karel Schwarzenberg objasňuje i spor s premiérem Nečasem o státního tajemníka pro Evropu a hovoří o tom, proč považuje výraz prezidenta Klause "ekonomická diplomacie" za blbý.