Skandály na ministerstvu obrany ohledně nákupu zbraní neberou konce. O ten poslední se postaral náměstek ministra obrany Jaroslav Kopřiva. Ten si měl domlouvat provizi za stamilionovou zakázku.

Jeho schůzky několik měsíců sledovala Mladá fronta Dnes. Nákup minometů za stovky milionů korun Kopřiva dohadoval spolu s lobbistou Josefem Jindrou.

Ministr obrany Alexandr Vondra Kopřivu odvolal a jemu i Jindrovi hrozí trestní stíhání. Na jednání Kopřiva měl mluvit i o tom, jak obejít veřejnou soutěž.

Jak obejít výběrové řízení

Obří armádní zakázku měla podle Kopřivových a Jindrových plánů získat finská společnost Patria. Aby se vyhnula výběrovému řízení, chtěl Kopřiva vytvořit společný projekt se Slováky. Díky směrnicím Evropské unie totiž není v případě spolupráce dvou států výběrové řízení nutné, napsal server iDnes.cz.

Přípravu stamilionového obchodu začala MfD sledovat v polovině února. V té době se ještě řešila kauza nákupu obrněných transportérů Pandur. A deník získal svědectví od člověka, který detailně znal pozadí celé kauzy. Podle jeho svědectví ministerstvo v tichosti chystalo nákup další verze obrněných vozů, tentokrát s minometnou věží.

Hlavní roli při tom hrál právě náměstek pro vyzbrojování Kopřiva. Kopřiva a Jindra zástupcům firmy Patria podle serveru na několika schůzkách mimo jiné popisovali, proč se výběrovému řízení vyhnout zrovna společným projektem se Slováky. Odměnou za snadno získanou zakázku mělo být několik procent provize.

Lobbista Jindra uvedl, že procenta "vyfakturují systémem zahraničí-zahraničí jako nějakou sportovní akci". To znamená, že úplatek by nedorazil na české účty a finská společnost by navíc mohla zanést "výdaj" oficiálně do svého účetnictví jako virtuální sportovní akci.

Když se zástupce Patrie ptal, kolik budou platit bokem, Jindra mu podle serveru řekl: "Procento nevím přesně. Zřejmě to bude záležet na tom, o jaký objem peněz se bude jednat."

Poté, co MfD ukončila sledování schůzek a všechny jejich účastníky oslovila, dozvěděl se o celé věci i ministr obrany Alexandr Vondra. Kopřivu okamžitě odvolal z funkce a na středu kvůli tomu svolal mimořádnou tiskovou konferenci. Kopřivovi s Jindrou hrozí trestní stíhání pro podezření z úplatkářství, pletich při výběrovém řízení, popřípadě podvodu, napsal server iDnes.cz.

Vondra na tiskové konferenci události kolem již odvolaného náměstka Kopřivy onzačil za důsledek vztahů budovaných od 90. let. Podobný názor jako Vondra zastává i premiér Petr Nečas (ODS).

"Jedná se o další projev neuspokojivého vztahu v oblasti ekonomiky a veřejných zakázek na ministerstvu obrany, který má své kořeny v devadesátých letech," řekl premiér. Na dotaz po zasedání vlády uvedl, že tyto praktiky na ministerstvu jsou pořád stejné. Právě to ho prý vedlo k nominaci Vondry do čela obrany. Je to podle něj "charakterní, slušný a nezkorumpovatelný člověk". Vondra má prý jeho stoprocentní podporu v protikorupčních opatřeních, která budou zřejmě i personální.