Ministerstvo obrany ještě letos zruší 350 tabulkových míst pro vojáky a dá výpověď sedmi stovkám občanských pracovníků. To jsou podle deníku E15 zatím první konkrétní dopady škrtů v návrhu rezortního rozpočtu na příští rok. Škrty se mají nejméně dotknout výkonných složek armády, naopak nejvíce je má pocítit ministerstvo. Přesto však nelze vyloučit ani rušení některých posádek či útvarů.

"Míra propouštění bude sice velká, ale ne tak razantní, jak se předpokládalo," uvedl ekonomický náměstek šéfa rezortu Michael Hrbata. Jan Pejšek z tiskového odboru rezortu řekl, že návrh rozpočtu ještě není dokončen a je tedy předčasné hovořit o konkrétních opatřeních. Příští rok mělo ministerstvo hospodařit se 49,6 miliardy korun, nakonec však dostane necelých 44 miliard.

Armáda se už loni i letos musela smířit s miliardovými úsporami. Nedobrovolně kvůli nim odešlo na 1300 vojáků a 1500 občanských pracovníků, zrušeno bylo 1700 neobsazených tabulkových míst.


Pro příští rok dostane obrana víc peněz pouze na výzkum, vývoj a inovace, nárůst činí 13,6 milionu. Stejně jako ostatní rezorty musí ušetřit 10 procent na platech, stejnou částku na provozních a pět procent na investičních výdajích. Vedle toho se podle Hrbaty zřejmě omezí bojová pohotovost, proplácení přesčasů a bude zastaven nábor.

Podle dřívějšího vyjádření ministra obrany Alexandra Vondry nebudou škrty plošné. Mají se nejméně dotknout výkonných složek armády a naopak nejvíce je má pocítit ministerstvo, uvádí deník.


Vondra chce kvůli úsporám klást důraz na otevřená výběrová řízení. Všechny nové nákupy movitého i nemovitého majetku, které nebyly zahrnuty v plánovacích dokumentech, budou podléhat přímo jeho souhlasu.

V souvislosti s úsporami se hovoří i o snížení desetitisícového příspěvku na bydlení pro vojáky, který by státu ušetřil asi miliardu ročně.