Představitelé vlády se na středečním jednání se zástupci Asociace krajů ČR nedokázali shodnout v rozpočtové problematice. Premiér Petr Nečas (ODS) to po jednání řekl novinářům. V jiných okruzích, například v otázkách ochrany před povodněmi, ale podle něj panovala shoda. Šéf Asociace krajů Michal Hašek (ČSSD) po jednání veřejně zkritizoval spolustraníka a středočeského hejtmana Davida Ratha, který se na protest nezúčastnil společného oběda se členy vlády.

Hašek ve středu potvrdil, že v otázce spolufinancování regionálních operačních programů EU se vláda s kraji neshoduje. Podle Haška budou zástupci krajů dále jednat s ministerstvy financí a pro místní rozvoj. "Dnes jsme se rozešli bez výsledku, ale dále o celé věci jednají pověření hejtmani," uvedl Hašek. Podle něj rovněž kraje nesouhlasí s plánovanou úpravou platů ve veřejné správě a diskutovat chtějí také s ministrem financí o penězích na přenesený výkon veřejné správy.

Vláda na počátku srpna krajům bez varování škrtla od příštího roku státní kofinancování projektů z Regionálních operačních programů (ROP) Evropské unie ve výši 7,5 procenta. Jenom v roce 2011 to pro kraje podle Haška znamená výpadek přibližně dvě miliardy korun.

Hejtmanům se snižování mezd nelíbí

Nečas před novináři zdůraznil, že členové vlády s představiteli krajů hovořili celkem o sedmi tematických okruzích. Přetrvávající různé pohledy na problémy jsou přitom podle premiéra zapříčiněny nejen rozdílnou politickou příslušností sociálnědemokratických hejtmanů a pravicové vlády, ale i rozdílným úhlem pohledu z různých úrovní státní správy.

Shoda mezi vládou a kraji není ani v otázce snížení platů zaměstnanců ve veřejné správě. Hejtmanům se podle Haška chystaná úprava mezd nelíbí. Hejtmani podle něj sice souhlasí s úsporami na sociální služby v krajích. Šetření však prý musí vycházet z reálného odhadu toho, kolik kraje na poskytování sociálních služeb minimálně potřebují.

Vláda i hejtmani se shodli na nutnosti posílení protipovodňové prevence a také účinnější "následné péči" o postižené regiony. "Primárně protipovodňová opatření bude financovat stát," vysvětlil Hašek. Také Nečas připomněl, že o vodní toky se v první řadě stará stát, a nikoliv kraje.

Hašek kritizoval protestujícího Ratha

Šéf Asociace krajů Hašek (ČSSD) po jednání s vládou zkritizoval spolustraníka a středočeského hejtmana Ratha, že se neúčastnil společného oběda. "Je odpovědností kolegy Ratha, jak zastupuje Středočeský kraj a zda sdělí veřejnosti racionální důvody, které jej vedly k neúčasti na pracovním obědě všech hejtmanů s vládou ČR," sdělil Hašek ČTK.

Podotkl, že právě během oběda hejtmani vyjednávali s premiérem a ministry o protipovodňové prevenci a jejím financování, řešení povodňových škod, fungování složek Integrovaného záchranného systému či o nutných financích pro regiony na zajištění sociálních služeb v roce 2011. "U této části diskuse David Rath z vlastního rozhodnutí chyběl a sám se vzdal šance hájit zájmy našich voličů. Škoda," dodal Hašek.

Středočeský hejtman podle Maschekové na odpoledním společném jednání hejtmanů s vládou tlumočil svůj nesouhlas s řadou vládních kroků, jakými jsou například snižování platů o deset procent některým státním zaměstnancům. Nesouhlasí také s krácením peněz na chod domovů seniorů, sociálních zařízení a nemocnic a se zastavováním důležitých dopravních staveb.

Na setkávání krajských hejtmanů s vládou se počátkem měsíce dohodli šéf Asociace krajů a jihomoravský hejtman Hašek (ČSSD) s premiérem Petrem Nečasem (ODS). Hašek, který se chce ucházet o funkci předsedy ČSSD, si v posledních dnech vyměňoval s Rathem ostrá slova. Středočeského hejtmana obvinil z toho, že vyvolává ve straně rozkol, a nazval ho samozvaným krakenem. Rath Haškův mediální útok označil za hulvátský a v nadsázce varoval, že kraken byla poměrně nebezpečná mytologická bytost, a Hašek by si měl proto dát pozor, aby ho tento kraken nezašlápl.