Alfred Brunclík, šéf Ředitelství silnic a dálnic, šel v úterý ráno na poradu k ministru dopravy Vítu Bártovi (VV), aby probrali úspory při stavbách. Trvalo to pár desítek minut a muž, který má palec na toku téměř sta miliard, přišel o práci. Na hodinu a bez předchozího varování. Doplatil tak na Bártův tvrdý styl politiky. Ve funkci vydržel ani ne tři a půl roku.

Ministr dopravy pokračuje v boji s betonovou lobby, s níž byl Brunclík často spojován. K vyhazovu člověka, který řídí stavby dálnic a silnic první třídy v celé zemi, přitom stačila zdánlivá maličkost. Ministr Bárta považoval za Brunclíkův naschvál, když mu doporučil, aby na seznam staveb, které se musejí kvůli nedostatku peněz škrtnout, zařadil i most v Bohumíně a přípojku Místecká II na dálnici D47.

Pro severní Moravu je dokončení těchto silnic naprosto klíčové. Jenže Bárta to jakožto čerstvý ministr nevěděl a dal právě na Brunclíkovo doporučení stavby stopnout. Severomoravští politici pak Bártovi spílali, poté jejich argumenty uznal.

Chvíle, kdy padá ředitel

Brunclíkovi také vytkl, že nebyl připraven šetřit. "Každý manažer dostal šanci být v mém týmu, pokud bude nacházet úspory. V momentě, kdy přestávám míti jistotu v tom, že takovýto manažer postupuje v souladu s mými vlastními představami, musím dělat rychlá rozhodnutí," řekl ministr Vít Bárta.

Odvolat Brunclíka se definitivně rozhodl teprve v pondělí večer. Téměř nikomu o tom neřekl , což je další typický rys Bártovy politiky. I téma úterní odpolední tiskové konference chtěl původně nazvat jen "vystoupení ministra dopravy", aby skutečné sdělení nemohl nikdo ani z náznaku poznat.

Stejně impulzivně jako v úterý s Brunclíkem jednal před několika týdny se zástupci stavebních firem. Stejně jako po Brunclíkovi po nich chtěl úspory. Nedosáhl ale výrazných úspěchů, a tak udělal ojedinělý krok - některé stavby stopnul, jiné výrazně omezil.

Sám Brunclík je podle lidí ze svého okolí zdrcen. V úterý po celý den nezvedal telefon, přes svoji mluvčí jen vzkázal, že se ke svému odvolání nebude nijak vyjadřovat. Zastal se ho ale prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš: "Ty důvody ministra Bárty neberu jako relevantní." Podle něj manažersky pochybil sám ministr a nyní přenesl odpovědnost na podřízeného ředitele.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist