Státní zastupitelství pro Prahu 7 poslalo k soudu případ prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Františka Dohnala. Žalobci ho viní z porušení povinnosti při správě cizího majetku, protože podle nich užíval za státní peníze nepřiměřeně luxusní byty. Mluvčí Městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová řekla, že Dohnalovi hrozí v případě odsouzení šest měsíců až pět let vězení či peněžitý trest.

"Obžaloba byla dnes podána k Obvodnímu soudu pro Prahu 7 pro přečin porušení povinnosti při správě cizího majetku," uvedla Zenklová. Šéf NKÚ je stíhán, protože podle státního zastupitelství užíval byt nadměrné velikosti s nadstandardním zařízením v Praze 3 a předtím také v Praze 2.

Údajně tím porušil zákon o platech a dalších náležitostech spojených s výkonem funkce představitelů státní moci a také zákon o rozpočtových pravidlech. Škodu, kterou Dohnal svým jednáním údajně způsobil, policisté vyčíslili na více než 900.000 korun.

Kdyby soud Dohnala pravomocně odsoudil, pak by jeho působení v čele úřadu skončilo. Zákon o NKÚ totiž uvádí, že výkon funkce prezidenta úřadu končí mimo jiné právní mocí rozsudku, jímž byl odsouzen pro trestný čin. Odvolat ho může i prezident republiky, a to na návrh sněmovny. Sněmovna může jeho odvolání prezidentovi navrhnout, pokud ke stejnému rozhodnutí dospěje i kárná komora úřadu.

Dohnalův advokát Václav Vlk označil již dříve kauzu za politickou. Sám prezident NKÚ pak na webových stránkách úřadu uvedl, že má podle zákona právo na přiměřený byt. "Již v době, kdy jsem přišel na NKÚ, byla na bydlení prezidenta vyčleněna určitá položka v rozpočtu a moje náklady vždy této položce odpovídaly. Nikdy jsem ji nezvýšil ani nepřekročil," tvrdí Dohnal.

Protikorupční policie podezírá šéfa NKÚ také z trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele. Prověřuje ho kvůli tomu, že podle ní odmítl vydat kontrolnímu orgánu sněmovny podklady pro audit hospodaření úřadu.

Poslanci pověřili sněmovní kontrolní výbor, aby prověřil hospodaření NKÚ, loni v červnu. Výbor pro tento účel sestavil šestičlennou skupinu poslanců. Dohnal jim ale kontrolu neumožnil, odvolal se přitom na to, že její podmínky neupravuje žádný zákon.

Podle policie šéf NKÚ pravděpodobně předpokládal, že by kontrola odhalila takové nedostatky v hospodaření úřadu, které by vedly k jeho postihu. Kvůli tomu, že neumožnil prověrku NKÚ, udělili také poslanci Dohnalovi pokutu 50.000 korun. Dohnal ji koncem dubna zaplatil.
Na Dohnala byly rovněž podány tři kárné žaloby: od kontrolního výboru, od bývalého předsedy sněmovny Miloslava Vlčka a od členů kolegia úřadu. Podle dnešních Lidových novin měl před kárnou komorou stanout celkem čtyřikrát, ale ani jednou nepřišel a pokaždé se omluvil. Viceprezident úřadu a bývalý poslanec ČSSD Miloslav Kala deníku řekl, že komise už některé věci projednat nestihne, protože uplyne roční promlčecí lhůta.

Bývalý předseda kontrolního výboru a jeho současný člen Vladimír Koníček (KSČM) řekl, že nyní je na rozhodnutí výboru, jak bude ve věci pokračovat dál. Sněmovna ho po volbách opětovné pověřila kontrolou hospodaření NKÚ. Dnešní rozhodnutí žalobců přivítal. "Když my jsme to tvrdili někdy před rokem, tak pan prezident pořád tvrdil, že to je politická kauza. Teď se ukazuje, že to až tak politická kauza není, že je to opravdu porušení zákona," konstatoval Koníček.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist