O kolik se sníží tarifní platy

35 miliard

Tolik peněz může teoreticky vláda uspořit, pokud by vyplatila jen snížené tarifní platy a zaměstnavatelé by lidem nijak nezvýšily jiné složky platu.

Státu by se ale současně snížily příjmy z daní a sociálního a zdravotního pojištění. Úsporu sníží i dorovnání nejnižších tarifů do minimální mzdy 8000 korun.

Dlouhé roky byli lidé placení státem zvyklí, že jejich výdělky nejsou nijak závratné, ale mají alespoň své jisté. Každých pár let se jim totiž platy spolu s rostoucí praxí ze zákona o několik set korun zvyšují.

Tuhle jistotu se jim ale teď ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) rozhodl nabourat.

I lidé s dlouhou praxí by brali základní plat stejný jako ti, co začínají po škole. Podle slov ministra Drábka to nemá znamenat automatické snížení platů. Kromě základního tabulkového tarifu mají totiž dostávat ještě odměny.

Háček ale může být v tom, že zatímco na základní plat mají ze zákona nárok, výše odměn bude záviset jen na jejich šéfovi a také na tom, kolik peněz stát celkem na odměny v rozpočtu vyčlení.

Když se platy nedorovnají, stát ušetří 35 miliard

"Chápu, že bude plat dorovnán osobním ohodnocením, ale to je pohyblivá částka, kterou můžou každý měsíc změnit a snížit. A samozřejmě vždy, když se musí šetřit, tak okamžitě sáhnou na tu pohyblivou částku. Na tarif mi sáhnout nemůžou," řekla HN lékařka Ivana Hricíková.

Podle Drábka má být změna platů hlavně ku prospěchu kvalitních a výkonných lidí a má zefektivnit fungování státní správy.

V důvodové zprávě k návrhu novely zákoníku práce, který jeho resort zpracoval, je ale celkem jednoznačně vyčísleno, že když by se snížení tabulkových platů lidem nedorovnalo na odměnách, stát by mohl ušetřit až 35 miliard korun ročně.

A dále je tam také řečeno, že podle stávajících zákonů by nebylo možné platy ve veřejné sféře příští rok snížit tak, jak si vláda přeje.

Aktivity Drábka jdou daleko nad rámec koaliční smlouvy a programového prohlášení, upozorňují odbory.

"Tady se vůbec nejedná jen o snížení objemu prostředků na mzdy o deset procent. Jde o totální změnu odměňování zaměstnanců veřejných služeb a správy," řekla předsedkyně Odborového svazu státních orgánů a organizací Alena Vondrová.

Zatím se hovořilo jen o tom, že desetiprocentní úspory na platech budou moci jednotlivé resorty vyřešit buď snížením platů, nebo propuštěním.

Teď jsou ve hře dvě varianty, které úplně změní systém odměňování 645 000 lidí.
průměrný plat - graf
Jedna znamená úplné zrušení odměňování podle praxe. Druhá její částečné zohledňování. V některých případech by se do zvýšení platů promítaly například jen dva roky, jinde maximálně patnáct let. Každopádně ale ne 32, jak je tomu nyní.

V obou případech má vzniknout nová speciální tabulka pro učitele. I pro ně mají sice platit nástupnické platy po celou dobu kariéry, na rozdíl od ostatních profesí mají ale jednu výhodu.

Zůstanou jim na letošní úrovni a nebudou se snižovat o deset procent, tak jako lékařům, úředníkům nebo meteorologům.

Snížení tabulkových platů ministerstvo doplňuje zvýšením rozmezí pro osobní příplatek, který je vyplácen za kvalitní a rychlou práci. "Příplatek se ale bude vypočítávat z nižšího základu," upozorňuje Vondrová.