"Spřátelené armády", které před 42 lety vtrhly do Československa, utrpěly překvapivě velké množství ztrát. Podle nejnovějších údajů z publikace historika Daniela Povolného zahynulo do konce roku 1968 116 vojáků okupačních vojsk států Varšavské smlouvy.  

Až dosud se o obětech na straně sovětské, polské, maďarské či bulharské armády příliš nemluvilo. Historici věnovali pozornost spíše usmrceným Čechoslovákům, kterých byl zhruba stejný počet.

„Většinu z úmrtí u okupačních jednotek představují dopravní nehody nebo špatné zacházení se zbraní. Je prokázán pouze jediný případ, kdy nějakého vojáka přímo usmrtil někdo z domácích,“ říká Daniel Povolný, který působí ve Vojenském historickém ústavu.

Svá zjištění nedávno publikoval ve druhém, neprodejném vydání knihy „Vojenské řešení Pražského jara 1968“.

U mrtvých z řad Čechoslováků historici uvádějí počet mezi 108 až 127 obětmi v období do konce roku 1968. „U několika případů chybí dostatečné zdroje, mimo jiné kvůli nepřístupnosti sovětských archivů,“ vysvětluje kolísání čísel Milan Bárta z Ústavu pro studium totalitních režimů.

Historici nyní plánují zdokumentovat veškeré domácí oběti okupačních vojsk až do jejich odsunu po listopadu 1989. „Odhadujeme, že se dostaneme k číslu dvě stě,“ říká Bárta.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist