Jsou nejbližšími spolupracovníky poslanců. Jako jejich asistenti mají otevřené dveře do sněmovny i do státních úřadů. A zároveň vlastní firmy, kde mohou svoje kontakty výborně zhodnotit. Hned u tří nových poslaneckých asistentů není jisté, jestli pro politiky nepracují hlavně kvůli svému soukromému byznysu.

Například David Libiger, jeden ze tří asistentů sociálnědemokratického poslance Jaroslava Foldyny. Libiger je zároveň spolumajitelem úspěšné firmy na získávání státních dotací. Takže spojení s politikem pro něj může být výhodné. "Ano, udělá si kontakty a ty mají svou hodnotu. Ale není to z mé strany žádné: šup a tady přiletí zakázka," brání se Foldyna.

Podobně Martina Dzadíková, která se pohybuje v oblasti dotací v Česku i na Slovensku: za asistentku si ji vybral mladý poslanec ČSSD Adam Rykala. A Pavel Suchánek z ODS se zase na tenisu seznámil s advokátem Jiřím Brožem. Za 14 tisíc měsíčně, které poslanci dostávají na expertní posudky, mu prý bude radit se zákony.

HN už dříve upozornily na další vlivné osoby, které do sněmovny mohly s průkazkou asistenta, ale kromě práce pro zákonodárce sledovaly také svůj vlastní byznys. Jako asistent ve sněmovně pracoval například Miroslav Černošek, nejvlivnější český podnikatel ve sportovním marketingu, který je například spolupořadatelem Zlaté tretry a pro kterého je při podnikání přízeň zákonodárců důležitá.