Přesně týden měli obyvatelé Libereckého, Ústeckého a Plzeňského kraje na úklid svých domovů zničených minulou sobotu bleskovými povodněmi. A nyní hrozí, že se jim velká voda do obydlí vrátí znovu. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před povodňovou pohotovostí platí od páteční 11. hodiny až do odvolání.

Podle předpovědi hrozí intenzivní bouřky s vydatnými srážkami v pátek v Čechách v sobotu pak především na Moravě a ve Slezsku. Ojediněle může spadnout až 50 milimetrů srážek, to znamená až 50 litrů vody na metr čtverečný.

I tyto srážky mohou rozvodnit řeky a potoky. "Půda už není schopná absorbovat další srážky. V podstatě všechno, co spadne, tak okamžitě odtéká," uvedl hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler (ČSSD).

Dokladem toho byly i přívalové srážky, které v kraji spadly v noci ze čtvrtka na pátek. "Kvůli tomu spadl most spojující Heřmanice a Mařeničky," konstatoval hejtman Eichler.

Meteorologové očekávají, že toky v kritických krajích mohou stoupnout až na druhý stupeň povodňové aktivity. Momentálně pohotovost evidují na Lužnici a Nežárce v Jižních Čechách. Ojediněle se mohou vyskytnout i kroupy a vítr o rychlosti v nárazech až 25 m/s.

Liberecký kraj prozatím sčítá škody, které velká voda napáchala a stále nemá konečné číslo. Zatímco v polovině týdne hlásil "přes čtyři miliardy," v pátek přidal další miliardu.

Na severu Čech pomáhá s obnovením stavu také armáda, konkrétně 743 vojáků a 190 kusů těžké techniky. V pátek ráno zamířil ze Soběslavi do oblasti první náhradní most, kterým příslušníci ženijní brigády během několika dní spojí Cvikov a Rousínov na Liberecku.


FOTO: Panoramatické fotografie z míst, kudy prošla záplavová vlna minulý víkend. (Snímek zvětšíte kliknutím)

Raspenava, okres Liberec

Záplavy v severních Čechách

Záplavy v severních Čechách

Chrastava, okres Liberec

 

Záplavy v severních Čechách

 

Záplavy v severních Čechách

Záplavy v severních Čechách

Hřensko, okres Děčín

Záplavy v severních Čechách

Panoramatické snímky byly pořízeny v pondělí a v úterý pro potřeby Integrovaného záchranného systému firmou GEODIS BRNO, která poskytuje fotomapy i pro internetové vyhledávače Google nebo Seznam. 

Podobné fotografie by mohly mít i praktické využití pro koordinaci záchranných složek a pro dokumentaci rozsahu vzniklých škod. "Pokud by bylo snímkování provedeno v době vlastní povodně, mohly by panoramatické a šikmé letecké snímky integrovaného do informačního systému IZS sloužit jak potřebám Integrovaného záchranného systému, tak k operativnímu řízení zásahu z úrovně krajských krizových štábů i jednotlivých zásahových složek," uvedla společnost pro server iHNed.cz.


FOTO: Šikmý letecký snímek poničené obce na severu Čech. (Snímek zvětšíte kliknutím)

Letecký snímek poničené obce na severu Čech