Americké vyšetřování se v minulosti zaměřovalo zejména na prodej stíhaček do Saudské Arábie. Vedle toho však tamní policisté narazili i na údajné uplácení politiků v Česku a Maďarsku.
Britský zbrojařský koncern BAE Systems, spoluvlastník švédského výrobce Gripenů, měl prý vyplatit neznámému prostředníkovi 19 milionů liber za zajištění úspěchu obchodů v obou zemích.
Česko i Maďarsko nakonec zařadily stíhačky do své výzbroje. „Považujeme za významné, že ze strany USA byla nabídnuta státnímu zastupitelství České republiky další spolupráce k objasnění věci,“ tvrdí Vesecká. Její úřad také inicioval, aby se kauza Gripenů přenesla na červnovou schůzku protikorupční skupiny OECD v Paříží.
Další klíčové dokumenty o kauze Gripen leží ve Velké Británií. Tamní policie nedávno stíhala rakouského obchodníka ve službách BAE Systems Alfonse Mensdorffa Pouillyho. Vyšetřovaní ovšem skončilo na mimosoudní dohodě.
Zjištění britské policie jsou ale zatím pro české detektivy nedosažitelné. „V únoru jsme požádali o spolupráci generální prokurátorku Anglie, Walesu a Severního Irska. Žádné materiály či informace, kromě těch obecně známých, česká strana neobdržela,“ tvrdí Vesecká.
Také česká policie už dříve konstatovala, že jednání o Gripenech doprovázely úplatky. Nenašla však konkrétního viníka. Zdejší vyšetřovatelé případ dvakrát odložili. V dubnu ovšem Vesecká nařídila, aby kauzu otevřeli ještě po třetí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist