Nedobrou zprávu mají meteorologové pro lidi ze zaplavených obcí na Liberecku a severní části Ústeckého kraje. Vydatné srážky, které dnes a v noci na pátek zasáhnou Česko, by mohly znovu rozvodnit toky, které obyvatelům těchto oblasti o víkendu poničily domy a vesnice.

Srážky se budou dnes odpoledne a večer postupně rozšiřovat od západu, v sobotu se dostanou i na Moravu a do Slezska. "Srážkové úhrny budou pět až deset milimetrů za 24 hodin, v bouřkách ojediněle 20 až 50 mm," uvedli meteorologové a varovali, že v regionech, kde jsou hladiny řek stále vysoké, by při vydatnějších deštích mohly znovu stoupat a dosáhnout prvního a někde i druhého stupně povodňové aktivity. Nebezpečí hrozí zejména v severních Čechách a v Plzeňském kraji.

Na území Čech se navíc až do neděle očekávají prudké bouře s nárazy větru kolem 25 metrů za sekundu. Mohly by krátkodobě rozvodnit menší toky, takže hrozí zatopení sklepů, garáží či níže položených bytů. Meteorologové varují před provozováním vodních sportů v přírodě, lidé by měli sledovat vývoj počasí.

Meteorologové musí šetřit. Předpověď by to ohrozit nemělo

Kde přesně a v jakém množství srážky spadnou, je ale těžké předpovědět. Právě před posledními povodněmi se meteorologové mýlili - místo předpovídaných 60 nakonec za den spadlo až 166 milimetrů vody.

"Ojediněle může za 24 hodin spadnout až kolem 60 mm srážek", varovali v pátek 6. srpna večer meteorologové. Nejvyšší čtyřiadvacetihodinové úhrny naměřené v sobotu ale vypadaly výrazně jinak: v Hejnicích 166 milimetrů, v Mníšku a ve Fojtce 160 milimetrů, v Novém Městě pod Smrkem 151 milimetrů a v Bílém potoku 132 milimetrů.

Navíc meteorologové v pátek večer sice varovali před povodněmi a mluvili o "extrémním stupni nebezpečí", šlo ale o kraje Jihočeský, Vysočina a Jihomoravský. Naopak v souvislosti s Libereckým krajem mluvili jen o "povodňové bdělosti" a nízkém stupni nebezpečí.

Český hydrometeorologický ústav ((ČHMÚ)) používá ke svým předpovědím o riziku záplav od ledna nový přístroj za 70 milionů korun. Počítač patří k nejmodernějším na světě. Podle hydrologa Jana Daňhelky však ani on nedokáže povodně nebo počasí vypočítat s neomylnou přesností.

"Počítač umí vytvořit mapy a grafy rychleji a ve čtyřikrát vyšším rozlišení než jiné přístroje. Pořád je to ale jen předpověď, a ta nikdy není přesná na sto procent," uvedl Daňhelka.

Navíc by se ČHMÚ měly dotknout škrty ve státním rozpočtu, bude muset ušetřit až deset procent státních dotací. O tom, zda se bude šetřit na platech či na investicích, si ale teprve rozhodne ředitel ústavu Ivan Obrusník. Ten řekl, že se budou snažit šetřit tak, aby to neovlivnilo kvalitu předpovědí.

Máme chybu až sto kilometrů

"Budeme se snažit, aby omezení výstražné služby bylo co nejmenší," uvedl Obrusník. Meteorologové zároveň upozornili, že lokální silné deště, jaké o minulém víkendu zaplavily severní Čechy, bude vždycky problematické předpovědět.

V předpovědi na 24 hodin míváme prostorovou chybu až 100 kilometrů," připustili experti. Dodali také, že navzdory novému superpočítači, který předpovědi výrazně zpřesnil, nedokážou určit konkrétní obce, které extrémní počasí zasáhne.

"Je třeba, abychom si všichni zvykli na to, že ty povodně budou," upozornil klimatolog Radim Tolasz s tím, že je lepší brát výstrahy vážně a raději se dvakrát zbytečně připravit na možné povodně a potřetí si zachránit život.