Vláda premiéra Nečase získala v úterý důvěru Poslanecké sněmovny. Každý poslanec hlasoval jmenovitě a podle očekávání. Pro kabinet hlasovalo všech 118 koaličních poslanců, 82 poslanců bylo proti návrhu. To je největší důvěra poslanců od vzniku samostatné České republiky.
Jednotlivé přednesy byly rozvleklé a celé jednání tak muselo být prodlouženo. Na návrh předsedy klubu TOP 09 a Starostové Petra Gazdíka se jednalo i po deváté hodině. Hlasování skončilo krátce před 21:45.
Vláda tiché arogance
Opoziční ČSSD a KSČM kabinet nepodpořila a mohutně reformní plány vlády kritizovala. Bohuslav Sobotka vyjádřil znepokojení nad absolutní ignorací zástupců koalice vůči otázkám, které jim byly po celou dobu úterního jednání kladeny. "Tato vláda zvolila tichou aroganci a my ji nebudeme vyslovovat důvěru," dodal Sobotka ve svém projevu těsně před hlasováním.
Debatu před hlasováním jsme sledovali ON-LINE zde"Průběh debaty byl očekávaný. Jsem přesvědčený, že česká veřejnost neočekávala od zodpovědné politické reprezentace, že bude předvádět nějaké dramatické výstupy, z tohoto pohledu opozice splnila svůj úkol a kritizovala program. To čím chceme odpovídat na otázky opozice jsou naše činy a ne slova," reagoval Nečas na kritiku ministra obrany Vondry, že koalice nezodpověděla žádnou z otázek, které během proslovů zazněly.
Předseda Poslanecké sněmovny Zaorálek přesto označil Nečasovu odpověď za nedostatečnou. "Dnes měla koalice možnost veřejnosti zodpovědět dotazy, ale neučinila tak. Zůstala neznámá a zahalena dotazy," dodal.
Podle komentátora HN Petra Honzejka měla tato schůze sněmovny stejný význam jako zápas Španělsko - Andorra v kvalifikaci mistrovství Evropy. Odehrát se musí, ale výsledek je jasný. Koaliční převaha 118 hlasů jinou možnost než vyslovení důvěry vládě nedává. ČSSD zatím od voleb nic nepředvedla a toto je první příležitost. Skutečnost, že za ni mluvil jako první Jiří Paroubek, od kterého se chce "odstřihnout", je poměrně pozoruhodná. I to, že se po jeho vystoupení neozval z opozičních lavic prakticky žádný potlesk. S expředsedou si "nová ČSSD," tedy pokud existuje, ještě užije.
Ministr financí chce rekordně šetřit. Podívejte se na kom a na čem - čtěte ZDE
Padni komu padni. Vládní škrty pocítí i exportéři a bývalí političtí vězni - čtěte ZDE
"Bohuslav Sobotka kritizuje vládu za tvrdé škrty, alternativu ale nenabízí. Z kontextu se dá vyčíst, že podle něj z rozpočtové krize "vyrosteme". Česká ekonomika prý nabírá dech rychleji, než se čekalo," komentoval redaktor HN.
Vláda vedená Petrem Nečasem (ODS) si stanovila v programu pět priorit. Jsou to hlavně zastavení růstu veřejného dluhu a nasměrování státu k vyrovnanému rozpočtu v roce 2016, dále provedení důchodové a zdravotnické reformy, snížení prostoru pro korupci a zvýšení transparentnosti veřejných zakázek.
ČSSD vládě vyčítala zvýšení daní z přidané hodnoty, rozpočtové škrty, omezení práv zaměstnanců, zavedení školného a privatizaci důchodového systému. Komunisté poukazovali na to, že kabinet nemá představu, jak zemi vyvést z hospodářské krize. Kabinet podle komunistů pokračuje ve stejné politice, která zemi do krize přivedla.
Jednání sněmovny jsme sledovali online:
On-line reportáž
Důvodem "vzpoury" proti stranické smlouvě je Humlův nesouhlas s postojem vedení VV a jmenovitě předsedy Radka Johna ke skupině bratří Mašínů, která vedla v 50. letech odboj proti komunistům. Vláda z uznání třetího - protikomunistického - odboje učinila součást svého programového prohlášení. Podle Humla se ale Mašínové a jejich nedávno zesnulý společník Milan Paumer dopustili vražd na nevinných.
Podle Johna ale Humlův postoj neznamená poslancův odchod z klubu a všech 24 poslanců VV vysloví koaliční vládě premiéra Petra Nečase důvěru, řekl ČTK.
Programové prohlášení vlády je hotové. Klíčových je pět bodů
Stále mluví první přihlášený do rozpravy - poslanec KSČM Miroslav Opálka, který mimo jiné zmínil, že pro KSČM je nepřijatelné snižování sociálních dávek.
Poslanci se začali vytrácet ze sněmovny.
Veřejnost od květnových voleb očekávala změnu, obávala se finančních problémů, které postihly Řecko. Gratuluji českým médiím, jak dokázala změnit před volbami názor veřejného mínění. Stalo se tak, že si občané změnu spojili se stranou TOP 09 - stranou recyklovaných politiků. A také se stranou Věci veřejné, které Mirek Topolánek trefně označil za mafiánský projekt, řekl Paroubek.
Karel Schwarzenberg mezitím za jeho zády v klidu podřimoval.
Po Jiřím Paroubkovi se ujal slova poslanec Stanislav Křeček (ČSSD). Řekl, že mu v programovém prohlášení vlády chybí zákon o nájemném.
"Prosil bych, aby vláda s opozicí nejen mluvila, ale také jí naslouchala," uzavřel své vystoupení.

komentátor HN Petr Honzejk glosuje
Tato schůze sněmovny má stejný význam jako zápas Španělsko - Andorra v kvalifikaci mistrovství Evropy. Odehrát se musí, ale výsledek je jasný. Koaliční převaha 118 hlasů jinou možnost než vyslovení důvěry vládě nedává. Zajímavé bude sledovat výkony předem poražených. ČSSD zatím od voleb nic nepředvedla a toto je první příležitost. Skutečnost, že za ni mluvil jako první Jiří Paroubek, od kterého se chce "odstřihnout", je poměrně pozoruhodná. I to, že se po jeho vystoupení neozval z opozičních lavic prakticky žádný potlesk. S expředsedou si "nová ČSSD," tedy pokud existuje, ještě užije.
Mluví Soňa Marková za KSČM. Podle ní nová vláda při poskytování zdravotní péče zavádí nerovnost mezi občany. "Jak si doplňkové pojištění zaplatí 70 procent lidí s podprůměrnou mzdou?" ptá se Marková.
Regulační poplatky zůstávají pro KSČM jako celek nepřijatelné. Navrhované změny jsou důsledkem toho, před čím jsme varovali. Prolomením nároků na bezplatnou zdravotní péči se otevřela možnost poplatky kdykoliv navyšovat. Zvyšuje se tak možnost omezení přístupu některých sociálních skupin ke zdravotní péči.
Program vlády v oblasti zdravotnictví povede k jednotřetinovému zdražení zdravotní péče pro občany České republiky, povede k zhoršení zdravotního stavu obyvatelstva, uzavřela Marková.
Úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka zahájil projev tím, že poděkoval všem záchranářům, kteří pomáhali a pomáhají odstraňovat následky víkendových povodní.
Sobotka varoval, že vládní škrty by v budoucnu pro práci záchranářů mohly znamenat potíže.
Vládní program je technokratickým řešením státního rozpočtu. Postrádá vizi, cíl, dlouhodobou hospodářskou strategii, která by podpořila vznik nových pracovních míst.
Chcete-li skutečnou demokracii a sociální smír, pojďte diskutovat a hledat pravdu, vyzval Sobotka vládu. Jinak podle něj hrozí, že se vláda zapíše jen jako "vláda nezodpovědných rozpočtových řezníků," uzavřel.
Ve faktické poznámce vystoupil poslanec ČSSD Vítězslav Jandák. "Já ani nevím, co jsem chtěl říct," zahájil své vystoupení.
Pak se ale pustil do kritiky koaličních poslanců, kterým vyčetl, že jich řada opustila sněmovnu. A stěžoval si i na to, že hovořící poslanci narušovali jeho vystoupení.
"Vy jste za slušňáka, pana premiére, ale ve skutečnosti se tak nechováte," řekl také Jandák.
Jeho faktickou poznámku ukončila Miroslava Němcová s tím, že vypršel přidělený čas.
Po Jandákovi vystoupil Lubomír Zaorálek (ČSSD). "Rozhodně nikdy nenavrhu zrušení stavebního spoření," citoval Zaorálek ministra financí Miroslava Kalouska z článku v deníku Právo v roce 2008.
Velice se sníží možnost pořídit si bydlení, řekl také k programu vlády Zaorálek.

Petr Honzejk glosuje
Bohuslav Sobotka kritizuje vládu za tvrdé škrty, alternativu ale nenabízí. Z kontextu se dá vyčíst, že podle něj z rozpočtové krize "vyrosteme". Česká ekonomika prý nabírá dech rychleji, než se čekalo. "V dalším roce poroste o dvě, tři nebo i čtyři procenta," pravil Sobotka. Na experta je to dost rozkročená prognóza. A taky dost odvážná. Chce stavět rozpočet na prognóze růstu ve chvíli, kdy se ukazuje, že v této krizi žádné prognózy neplatí? V den kdy americký FED přemýšlí, co dělat tváří v tvář skutečnosti, že nedávné prognózy byly příliš optimistické a hrozí cesta na "druhé dno?" Klasik praví, že optimismus je opium lidstva. Sobotka šlukuje plnými doušky.
Zaorálek uzavřel své vystoupení tím, že není možné jen plošně škrtat. "Tak jednoduché to nebude," dodal.
Slova se ujal poslanec Pavel Hojda (KSČM).
Jiří Dolejš z KSČM v proslovu odmítl plán vlády na daňovou amnestii. Zemi podle něj chybí spravedlivé odměňování. "Tvrzení, že se technika výběrových řízení bude mírně zlepšovat, nepovažuji za dostatečné. Vždyť ty částky v dopravních investicích se v minulých letech týkaly desítek miliard korun," řekl Dolejš.
"Oblast dopravních investic nemůže být řešena tak, že si sedneme jeden den a šeškrtáme ji, ale tím, že to budeme dělat systematicky," dodal Dolejš.
"Pan ministr John by měl policii zrušit úplně, ušetřilo by se za její vybavení a lidé, kteří na to mají, by si najali soukromou ochranku," nebral si Tejc servítky při narážkách na snižování stavů v policii.

Petr Honzejk glosuje
Komunista Jiří Doleš v podstatě řekl, že kognitivní schopnosti Miroslava Kalouska jsou lehce pod úrovní orangutana. Tento primát prý umí víc, než dokola mručet: "Škrtat, škrtat škrtat". Kalouskovi to za faktickou připomínku nestálo. Reakci orangutana zřejmě zjistí veřejnoprávní média. Opravdu musí Česká televize tohle vysílat?
Martin Pecina z ČSSD narozdíl od svých předchůdců u mikrofonu nechtěl nikoho osobně kritizovat. Naopak vyzvedl práci policie v případě dopadení hledaného Tomáše Pitra.
"Za působení úřednické vlády došlo k největšímu potlačení extremismu v historii České republiky. Zklamal mě však samotný boj proti korupci, který některé strany prezentovali v předvolebním programu." řekl Pecina. " Z agenta provokatéra se staly testy spolehlivosti, což považuji za odstoupení od původního záměru," dodal.
Jako další vystoupil se svým proslovem Jiří Šlégr z ČSSD. "Je všeobecně známo, že se řadíme ke státům, které do oblasti sportu investují nejméně peněz, řekl Šlégr. Podle bývalého hokejisty je důležité, aby se vláda zamyslela, zda se chce zaměřit na rozvoj českého sportu, nebo jen jeho udržování a zapadání do průměru.
Možností jak přinést prostředky do sportu je celá řada. "Hledejme, pracujme a pozvedněme náš sport, který je velmi důležitý pro národní hrdost, potlačení kriminality, rozvoj osobnosti a další, dodal.
"Jednoznačně nesouhlasíme s návrhem na uzavírání smluv na dobu určitou, kdy některé školy na prázdniny z učitelů dělají nezaměstnané, řekla Semelová.
"75 procent studentů denního studia si musí přivydělávat. Na školném vydělají jen banky. Ze studenta se stane klient, ze studia zboží. Studenti mají ve svém boji proti školnému naši plnou podporu," dodala Semelová.
Ivana Levá z KSČM se vyjádřila zejména ke kulturní oblasti vládního programu. "První prioritou by měla být ochrana kulturního dědictví. Další prioritou by měla být podpora původní české tvorby, dále její financování a podpora kultury," řekla.
"V prohlášení chybí jakákoli zmínka o podpoře kultury a jejího propojení s cestovním ruchem. Kultura je dlouhodobě podfinancována a žádný konkrétní obnos pro tuto oblast v prohlášení vytyčen není."
Sedmnáctým řečníkem z 28 je Vlasta Bohdalová z ČSSD. Vyjadřuje se k situaci ve školství, jež podle ní spěje na úroveň Afriky. "Průměrná mzda učitelů neskutečně klesá. Já vím, kde ty peníze na školství vzít. Když postupně snížíme příspěvek na studenty soukromých škol z 90 na 60 procent, ušetříme mnoho peněz, které se dají použít na zmdy, pomůcky a jiné věci," dodala.
Podle Ivana Ohlídala (ČSSD) připravované škrty ve vysokém školství zásadně musí přinést sníženou kvalitu vyučování a dosaženého vzdělání studentů.
Projevy jednotlivých zástupců stran nadále pokračují a pravděpodobně se protáhnou do večerních hodin.
Další informace o vyslovení důvěry Nečasově vládě sledujte na www.ihned.cz.
Děkujeme za pozornost
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist