Jak a kde pomáhat

ADRA

- číslo účtu 4028 4028/0300, variabilní symbol 391

- dárcovská sms Nadace ADRA ve tvaru DMS ADRA zaslaná na číslo 87777

ČLOVĚK V TÍSNI

- povodňové konto 72027202/0300

- dárcovská sms ve tvaru DMS SOSPOVODNE na číslo 87777

ČESKÝ ČERVENÝ KŘÍŽ

- dárcovská sms ve tvaru DMS CCK odeslat na číslo 87777

ČLOVĚK V TÍSNI

- povodňové konto 72027202/0300

- dárcovská sms ve tvaru DMS SOSPOVODNE na číslo 87777

DIAKONIE ČCE

- povodňové konto 27196349/0800

- dárcovská sms ve tvaru DMS POMOCPOVODNE na číslo 87777

Vydatné srážky, které o víkendu na severu Čech rozvodnily vodní toky a způsobily záplavy, by se do Česka mohly vrátit v noci ze čtvrtka na pátek. Napršet by mohlo až 50 milimetrů vody, řekl v pondělí ČTK mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák. Meteorologové budou předpověď postupně upřesňovat. Naposledy se ale značně mýlili - místo předpovídaných 60 nakonec za den spadlo až 166 milimetrů vody.

"Ojediněle může za 24 hodin spadnout až kolem 60 mm srážek", varovali v pátek 6. srpna večer meteorologové. Nejvyšší čtyřiadvacetihodinové úhrny naměřené v sobotu ale vypadaly výrazně jinak: v Hejnicích 166 milimetrů, v Mníšku a ve Fojtce 160 milimetrů, v Novém Městě pod Smrkem 151 milimetrů a v Bílém potoku 132 milimetrů.

Navíc meteorologové v pátek večer sice varovali před povodněmi a mluvili o "extrémním stupni nebezpečí", šlo ale o kraje Jihočeský, Vysočina a Jihomoravský. Naopak v souvislosti s Libereckým krajem mluvili jen o "povodňové bdělosti" a nízkém stupni nebezpečí.

Další oběť

Přitom právě v severních Čechách rychlá povodeň způsobila miliardové škody. V Libereckém kraji jsou potvrzeni tři mrtví a tři nezvěstní lidé. Mrtvých ale možná bude víc - u polské Bogatyně objevili mrtvou třiasedmdesátiletou ženu z Heřmanic na Liberecku. Totožnost ženy musí ještě potvrdit příbuzní.

S další předpovědí jsou tak už meteorologové opatrní. "Upozorňujeme, že v této chvíli ještě nedokážeme upřesnit množství srážek, ani je přesněji lokalizovat. Budeme však situaci pečlivě sledovat a předpověď upřesňovat," dodal k vývoji na konci pracovního týdne Dvořák.

Připomněl, že o uplynulém víkendu za 48 hodin spadlo na Liberecku v Mníšku 288 milimetrů, v Hejnicích 239 milimetrů a v Bedřichově 212 milimetrů srážek. Za rok spadne v těchto oblastech 900 až 1200 milimetrů, dvoudenní srážky tvořily tedy přibližně 20 až 30 procent ročního úhrnu.

Na jihu Čech pomohl Rožmberk

I když v povodí několika řek na jihu Čech platil o víkendu stav ohrožení, nenapáchaly tam povodně vážné škody. Zásadní roli sehrál rybník Rožmberk, ve kterém třeboňští rybáři dokázali zpomalit povodňovou vlnu.

Evakuaci tak unikli třeba obyvatelé Veselí nad Lužnicí. Rybník už se podle ředitele Rybářství Třeboň Jana Hůdy ale plní. Do přelivu schází půl metru. Od 18:00 proto zvýšili odtok. Hůda to řekl ČTK v průběhu zasedání povodňového štábu.

"Pro zadržení povodňové vlny jsme udělali maximum, a to i za cenu vlastních rizik. Rybník už se ale plní. Odtéká z něj nyní kolem šesti metrů kubických vody," uvedl. Rybáři by chtěli odtok zvýšit až ke 30 kubíkům. Rozhodovat o tom bude ještě dnes povodňová komise.

Na regiony postižené povodněmi zatím lidé, humanitární organizace a další instituce podle zjištění ČTK přispěli nejméně 4,8 milionu korun.