Pražská ODS ani den před konečným termínem pro odevzdání kandidátek do komunálních voleb nepředstavila svého kandidáta na primátora. Jméno chce prozradit až 28. září, tedy zhruba tři týdny před samotným hlasováním.

Regionální rada nicméně dnes provedla změny lídrů na kandidátkách sedmi volebních obvodů. ODS dosadila do čela bývalého brankáře Petra Břízu, zpěváka Jan Kalouska a lékaře Bohuslava Svobodu. Všichni tři jsou nestraníky.

Bříza odsunul na druhé místo starostu Prahy 8 Josefa Noska, Kalousek náměstkyni primátora Marii Kousalíkovou, Svoboda radní Prahy 2 Aleksandru Udženiju. Lídrem další kandidátky bude šéf pražské ODS Boris Šťastný, za ním bude dosavadní jednička, starostka Újezdu nad Lesy Andrea Vlásenková.

Šťastný přitom ještě na červnovém sněmu pražské ODS tvrdil, že o místo na kandidátce nemá zájem. "Vedla mě k tomu žádost ostatních kolegů, abych se podílel a pomohl pražské ODS," řekl k tomu Šťastný.

Současní náměstci primátora Rudolf Blažek a Pavel Klega v pozicích jedniček zůstali. Dvojkou za Blažkem bude Gabriela Kloudová z Prahy 13, kde je starostou bývalý místopředseda ODS David Vodrážka. Kloudová dříve působila také jako spolupracovnice někdejšího předsedy ODS Mirka Topolánka.

Za Klegou bude radní Prahy 3 Pavel Hurda, který provozuje Palác Akropolis. Lídrem zůstal také starosta Prahy 12 Petr Hána. Je tedy zřejmé, že jeden z lídrů by se mohl stát kandidátem na primátora.  Listiny musejí být v úterý nahlášeny úřadům, a pak již nelze připisovat nová jména.

ODS: Nechceme pouze souboj lídrů

Šťastný nezveřejnění jména hlavního kandidáta na primátora zdůvodnil tím, že ODS nechce stavět kampaň na jednom jméně. Občanští demokraté se chtějí podle něj v každém obvodu věnovat konkrétnímu tématu, lídr obvodu si pak ke spolupráci přizve také odborníky. Bříza se tak bude věnovat sportu, Svoboda vzdělání a protidrogové problematice, Kalousek kultuře a cestovnímu ruchu a Šťastný pak oblasti zdravotnictví a sociální péče.

"Nechceme zúžit debatu na souboj lídrů jednotlivých stran. Chceme, aby se hovořilo o tématech, programu, o tom, co můžeme nabídnout," uvedl předseda pražské ODS. Podle něj může být konečným lídrem na primátora kdokoliv, kdo je na kandidátkách na první, druhé, možná i třetí pozici.

Předseda ODS a premiér Petr Nečas sdělil, že rozhodnutí pražského regionálního sdružení plně respektuje. "Oni musí vědět nejlépe, co prospívá volebnímu výsledku ODS v Praze a co ne," uvedl předseda ODS. Kandidátka je podle něj zcela v odpovědnosti pražské ODS.

V rozhovoru pro Rádio Česko Nečas připustil, že o určitých tématech se s pražskými politiky ODS baví, rozhodnutí je prý však jednoznačně na nich. "Jsem přesvědčený, že prohra nemůže být cílem nebo přáním nikoho v ODS," doplnil předseda občanských demokratů.

ODS patří k posledním stranám, která ještě kandidáta na primátora neohlásila. Šťastný avizoval, že dnes bude jeho jméno známo. Jiní pražští občanští demokraté ale říkali, že ODS by měla jeho jméno říci až s představením volebního programu v září.

Další strany už své kandidáty na primátora sdělily. Znepokojení v pražské ODS vyvolala hlavně TOP 09, která na toto místo ohlásila bývalého guvernéra České národní banky Zdeňka Tůmu. Věci veřejné chtějí za primátorku bývalou náměstkyni Markétu Reedovou a ČSSD Jiřího Dienstbiera mladšího.