Ještě neuvěřitelnější byla situace, kdy velká voda ničila obec, kterou ani neprotéka žádný vodní tok a neobklopují ji téměř žádné kopce, jako je příklad obce Orel na Chrudimsku.
Co jsou vůbec zač tyto bleskové povodně a dá se proti nim bránit? Zdeněk Vašků z České zemědělské univerzity již před léty psal o tzv. malých pluviálech, obdobích zvýšené srážkové činnosti a častých ničivých povodní na našem území.
Tvrdil, že se velkým povodním ani v příštích letech zřejmě nevyhneme a že s klimatickými změnami údajně způsobovanými lidmi to nemá nic společného.
Jak se tedy připravit na neradostnou budoucnost? Jak se mají lidé a úřady s živlem naučit žít a co mohou udělat, aby co nejvíce zamezili jeho destruktivnímu vlivu? Ptali jste se vrchního ředitele vodního hospodářství na ministerstvu zemědělství Pavla Punčocháře od 12:00.
Online rozhovor
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist