Kalouskův rozpočet

135 miliard
Na tuto částku se ministr financí snaží srazit schodek.
58,5 miliardy
O tolik Kalousek seškrtá výdaje.
19,9 miliardy
O tolik mají vzrůst příjmy státu.

Vláda Petra Nečase bude příští rok šetřit ještě víc, než se čekalo. HN se podařilo získat první návrh státního rozpočtu na rok 2011, který v pondělí rozeslal svým kolegům z vlády ministr financí Miroslav Kalousek, a výsledek předčil očekávání: Kalousek navrhuje seškrtat výdaje na příští rok o rekordních 58,5 miliardy korun, což je ještě o čtyři miliardy víc, než dosud říkal.

A protože příjmy plánuje Kalousek oproti původnímu výhledu zvýšit téměř o 20 miliard, schodek státního rozpočtu bude příští rok o 78,5 miliardy nižší, než kdyby vláda žádné škrty neprosadila.

Hrozil schodek 213 miliard

Deficit státního rozpočtu na příští rok tak bude 135 miliard. "Pokud bychom neudělali nic, tak by byl schodek veřejných financí kolem 6,7 procenta HDP, což nelze připustit. Můj návrh cílí na deficit 4,6 procenta HDP, jak jsme se dohodli v koaliční smlouvě," řekl v pondělí HN Kalousek (TOP 09).

Kdyby vláda neudělala žádné škrty, ani nezvýšila příjmy, hrozil by Česku deficit státního rozpočtu 213,4 miliardy korun, což by bylo jen o 10 miliard korun méně než v historicky nejhorším roce 2009.

"Takto katastrofický scénář není možné s ohledem na zásady rozpočtové odpovědnosti, ke kterým se současná vláda hlásí, dopustit," napsal ministrům Kalousek, který návrh předloží vládě příští středu.

Pravdou je, že kvůli snížení schodku státního rozpočtu o 78,5 miliardy čekají Čechy velmi tvrdé škrty. Vláda například o 10 procent sníží částku, která jde na platy veřejných zaměstnanců, a o desetinu půjde dolů i drtivá většina provozních výdajů ministerstev.

Vláda také díky zavedení speciální 50procentní daně sníží státní podporu stavebnímu spoření, zruší sociální příplatek pro nejchudší rodiny, prakticky zruší porodné a sníží příspěvky na sociální péči zdravotně postiženým s nejlehčím stupněm postižení.

Nejvíc bude muset šetřit ministr vnitra Radek John, kterému Kalousek oproti letošnímu roku navrhl snížit rozpočet z 59 na 50,5 miliardy korun, a ministr dopravy Vít Bárta, který bude muset v rozpočtu ušetřit dokonce 10,5 miliardy.

Johnovy úspory ale budou (vzhledem k tomu, že na jeho ministerstvu jde velká většina peněz na platy) mnohem složitější a bolestivější než u ministra dopravy Bárty.

Velmi tvrdě šetřit ale bude muset třeba i ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, ministr obrany Alexandr Vondra (oba ODS), ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09), ale i samotný Miroslav Kalousek.