Finančník Zdeněk Bakala koupil dům na Hradčanech, ve kterém bude sídlit Knihovna Václava Havla. Dům podle výpisu z katastru nemovitostí ale koupil přímo na své jméno. Bakala je navíc předsedou správní rady knihovny.
Dvoupatrová, původně renesanční, budova U Drahomířina sloupu na Loretánském náměstí je pojmenována podle sloupu, který až do roku 1788 stál před domem a na němž byl vylíčen osud matky svatého Václava. Majitelem domu byli Černínové a později František Josef hrabě Šlik.
V novodobých dějinách domu zde bydlela vdova po prezidentu Benešovi Hana. Po smrti manžela jí zde byl ponechán reprezentativní byt s třípatrovou věží a rozlehlou terasou v zadním traktu domu. Benešová v hradčanském bytě pobývala až do své smrti v prosinci 1974. Po její smrti získalo byt v hradčanském domě ministerstvo zdravotnictví, v roce 1993 italský atašé.
Dům čeká rekonstrukce
"Ano, to místo už je stanoveno. Jeho rekonstrukce vypadá zhruba na rok, rok a půl," řekl literární teoretik a ředitel knihovny Martin C. Putna.
Budovu si podle své mluvčí Sabiny Tančevové už osobně prohlédl i exprezident Havel, který v tyto dny mimo Prahu režíruje film Odcházení podle vlastní divadelní hry. "Je rád, že je už nové a trvalé místo pro knihovnu určeno a že je ve výborné lokalitě," doplnila Tančevová. V domě na Loretánském náměstí například žila například manželka prezidenta Edvarda Beneše.
Knihovna Václava Havla, založená po vzoru prezidentských knihoven v USA, si podle svých internetových stránek klade za cíl dokumentaci, výzkum a propagaci života, díla a myšlenek někdejšího československého a českého prezidenta. Shromažďuje proto nejrůznější záznamy, které se tohoto politika, dramatika a někdejšího významného disidenta týkají. V knihovně by také měla být pořádána různá diskusní setkání.
Podle Václava Havla by knihovna měla být spíše výpovědí o posledních 50 letech země než o jeho osobě. Exprezident v době vzniku knihovny uvedl, že instituce by se měla také zaměřit na mladé lidi, jimž je třeba vysvětlit, co se v době komunismu a po jeho pádu dělo.
"Především by měla shromažďovat důležité dokumenty, které vypovídají o naší historii, archivovat je a vědecky zpracovávat. Knihovna by měla mít zároveň i funkci vzdělávací, popularizační, možná i klubovou a diskusní," uvedl v listopadu 2004 Havel při představení knihovny.
Instituce dosud neměla stálé sídlo, před několika lety podle médií například jednala s ministerstvem kultury o využití jeho budovy v pražské Liliové ulici, kde sídlí pracoviště Národního památkového ústavu. Z projektu, který tehdy dostával "konkrétní obrysy", ale nakonec sešlo, ačkoliv se nacházel nedaleko kostela sv. Anny na Starém Městě, kde nadace Vize 97 Dagmar a Václava Havlových vytvořila "mezinárodní duchovní středisko" Pražská křižovatka.
Bakala už před květnovými volbami zveřejnil informaci, že sponzoroval všechny tři strany nynější vládní koalice. Je také koproducentem nyní vznikajícího filmu, který někdejší prezident režíruje. Patří mezi spoluzakladatele diskusního sdružení Lípa, označovaného někdy za kruh Havlových příznivců. Významný finančník Zdeněk Bakala je i většinovým vlastníkem vydavatelství Economia, pod které patří i Hospodářské noviny a server iHNed.cz.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist