Rok 1994 – Město dluhy nesplácelo, proto jej Agrobanka zažalovala. Po jejím krachu pohledávku koupila firma J. F. World Brokers. Následuje 16 let dlouhý spor. Harrachov tvrdí, že domy vůbec nebyly pod úvěrem a že město nikdy dluhy nepřevzalo. Soud v Hradci Králové žalobu dvakrát zamítl, vrchní soud ji ale vždy vrátil k projednání.
Rok 2010 – 30. dubna Vrchní soud v Praze vydal pravomocný rozsudek, že Harrachov o dluhu věděl a že ho měl splatit. Město to mělo udělat do tří dnů, ale neudělalo. Místo toho podalo ústavní stížnost a stížnost na porušení zákona k Nejvyššímu soudu. Zároveň zvažuje podání trestního oznámení na neznámého pachatele, protože má podezření, že během sporu došlo k porušení zákona
Všechno tu působí krásně a nablýskaně. Při procházce pohádkovým městečkem by ale asi nikoho nenapadlo, že pod povrchem vše vypadá jinak. Ve skutečnosti slavný Harrachov, kolébka českého lyžování, právě balancuje na hranici krachu. Město dluží víc než 85 milionů a bude mít velké problémy peníze splatit.
Nejdřív věřitel, pak vše ostatní
Všimnout se toho dá na maličkostech. Tak třeba: most, který vede k bobové dráze a představuje jedinou přístupovou cestu k téhle hlavní letní atrakci Harrachova, je už několik let v havarijním stavu. Z konstrukce mostu trčí dráty, zábradlí je zrezlé a pomačkané. Na první pohled potřebuje opravu.
„Chtěli jsme ho opravit. Rekonstrukci mostu za zhruba sedm milionů jsme měli naplánovanou na tenhle rok. Ale museli jsme ji zrušit,“ říká starosta Tomáš Ploc. Vrchní soud v Praze totiž už vydal pravomocný rozsudek, podle kterého Harrachov dluží a musí začít splácet. V takové situaci má přednost věřitel. Takže dokud město dluh nesplatí, nesmí investovat do ničeho navíc. „Můžeme jen svítit a topit. Nic víc,“ rozhazuje rukama starosta.
Dalším takovým detailem je harrachovská škola. Stojí hned u hlavního náměstí, ale působí hodně zanedbaně. Také se měla vylepšovat. „Chtěli jsme ji zateplit, už jsme na to měli slíbenou dotaci 13 milionů. Jenže to se ruší. Ke každé dotaci totiž být spoluúčast obce, ale to teď město nesmí,“ rezignovaně krčí rameny starosta. A ze stejného důvodu Harrachov letos nedostane šestimilionovou dotaci na údržbu cyklostezek a lesoparku.
„Turisti to pocítí. Projeví se to na všem. Nebudeme moct udržovat cyklostezky, silnice, prostě nic co patří obci se nebude rozvíjet,“ varuje starosta. To místní obyvatelé jsou optimističtější. O tom, že má jejich město potíže, vědí, ale doufají, že se rozhodnutí soudu ještě podaří zvrátit. „Věřím, že to nakonec dobře dopadne a Harrachov se z toho dostane,“ říká Jiří Vácha, majitel zdejší pizzerie. „Myslím si, že celý ten případ je omyl. Chyba někoho, kdo to nechal dojít takhle daleko. Ale nemám pocit, že by to ze strany Harrachova byla něčí vypočítavost,“ dodává Vácha.
Dluh střídá dluh
Sedmnáct let trvající soudní spor se točí okolo tří domů, které Harrachov v roce 1993 přebral od tehdejšího státního podniku Crystalex. Agrobanka tehdy Crystalexu půjčila několik milionů a soukromá firma, která pohledávku koupila, nyní tvrdí, že na tři harrachovské domy byl vázaný úvěr a že ho Harrachov má splatit. Harrachov se brání tím, že domy vůbec nebyly pod úvěrem a že město žádné dluhy nepřevzalo. Původně šlo o 17 milionů. Za léta však naskákaly úroky a nyní se Harrachov soudí o více než 85 milionů.
Vrchní soud v dubnu složitý případ ukončil. Pravomocně rozhodl, že Harrachov má zaplatit. Lhůta na složení celé částky už uběhla v květnu. Harrachov ještě podal dovolání k nejvyššímu soudu a také stížnost k ústavnímu soudu. Šance, že by se tím vše nakonec obrátilo ve prospěch Harrachova, je ale skoro nulová. „Bohužel praxe nejvyšších soudů je taková, že nevyhovují,“ říká právník Harrachova Tomáš Vašíček.
Přitom každý měsíc, co město platbu oddaluje, mu naskakuje penále zhruba 350 tisíc. Roční rozpočet Harrachova je zhruba 45 milionů korun, tedy v žádném případě nemůže celou částku 85 milionů splatit najednou. „Budeme si na to muset půjčit, tedy řešit dluh dluhem. Jako jistina úvěru bude sloužit obecní majetek, hlavně obytné domy.
"Už jsme jednali s bankou a vypadá to zatím dobře,“ říká starosta Ploc. Ročně by prý mohl uvolnit z rozpočtu města asi 3 miliony. To znamená, že Harrachov bude dluh splácet nejméně příštích 28 let. Harrachov však zdaleka není jediným českým městem, které se dostalo do úzkých kvůli dluhu.
Podobné problémy řeší například horská vesnice Bublava nebo od Harrachova jen pár kilometrů vzdálená Rokytnice nad Jizerou. Ta musela splatit více než než čtyři sta milionový dluh. Na rozdíl od Harrachova šla ale cestou rozprodávání obecního majetku. „Teď už jsme z dluhu venku, ale museli jsme prodat skoro všechno. Pozemky, domy...Dělá nám to problémy. Když chceme třeba postavit obecní koupaliště, musíme se s majiteli pozemků složitě dohadovat,“ říká rokytnický místostarosta Petr Kadavý.
Fotogalerie
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist