Vizitka Tomáše Pitra

Datum narození: 25. února 1971

Vzdělání: nedokončená strojní průmyslovka

Začátky podnikatelské činnosti: podnikat začal jako dvacetiletý, na začátku 90. let zbohatnul díky obchodům s rumem, poté měl velkoobchod s potravinami

Je to 50:50. Tak odhadl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil šance české strany, že se jí podaří přesvědčit švýcarskou justici, aby vydala zadrženého podnikatele Tomáše Pitra.

Švýcarské ministerstvo spravedlnosti se nechalo slyšet, že jednání o předání Pitra se mohou vléct i rok. Podle mluvčího úřadu Folco Galliho se svým okamžitým vydáním do vlasti Pitr nesouhlasil a odmítl ho.

Pitr z Česka uprchl před třemi lety, kdy si měl odpykat pětiletý trest za daňové úniky. K jeho zatčení ve Svatém Mořici došlo v pondělí, shodou okolností ve stejnou chvíli, kdy soudy začaly verdikt nad Pitrem znovu přezkoumávat.

Bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová totiž podala stížnost na porušení zákona a Nejvyšší soud jí na začátku června vyhověl. Neposuzoval otázku viny, ale procesní záležitosti soudního líčení.

Celým případem se tak opětovně bude zabývat Městský soud v Praze. Verdikt zatím nemá vliv na pravomocné tresty, městský soud však musí pečlivěji zvážit údajné nové důkazy ve prospěch Pitra i jeho společníka Miroslava Provoda.

Česko nemá se Švýcarskem dohodu

Tuzemské ministerstvo spravedlnosti ustavilo speciální tým pro vypracování tzv. extradiční žádosti, kterou odešle svým kolegům do Švýcarska. Měla by být hotova do 14 dnů, ministr Jiří Pospíšil (ODS) již avizoval, že požádá o prodloužení. Lhůta by se pak mohla navýšit o dalších 40 dní.

„V tuto chvíli zanalyzujeme kroky, které česká justice proti panu Pitrovi udělala, budeme analyzovat stížnost proti porušení zákona, kterou podala ministryně Kovářová, chceme nechat přeložit rozsudky. Vše sestavíme do jednoho komplexního dokumentu, který odešleme do Švýcarska," popsal postup práce Pospíšil v rozhovoru pro Českou televizi (ČT).

Pospíšil v ČT také uvedl, že Švýcarsko nemá s Českem bilaterální dohodou o předávání zadržených osob. „Nedokážu odhadnout, jak budeme úspěšní," dodal ministr spravedlnosti. „Bude to velmi složité," citoval Radiožurnál podobné očekávání ministra vnitra Radka Johna (VV).

Švýcarsko Pitrovy delikty netrestá

Problematický je především samotný obsah Pitrovi trestné činnosti, za kterou byl v Česku odsouzen v roce 2006 na pět let odnětí svobody. Podobné daňové delikty totiž údajně nejsou ve Švýcarsku protiprávní. "Je obtížné v tomto konkrétním případě mluvit obecně. Je nutné přezkoumat, zda čin byl trestný i ve Švýcarsku," řekl mluvčí švýcarského ministerstva Galli.

"Byl na něj vydán zatykač kvůli deliktu, který ovšem ve Švýcarsku není trestným činem, což je taky důvod, proč se zdržoval právě v této zemi," vysvětlil serveru Týden.cz bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák. „Švýcarsko v těchto kauzách (zadržené osoby - pozn. red.) ne vždy vydává," doplnil v ČT ministr Pospíšil.

Šéf českého Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta podle dnešního vydání deníku MfD řekl, že česká strana má ze Švýcarska garanci, že by Pitr měl být do ČR vydán. Opačný názor má samozřejmě podnikatelův advokát Jan Křivánek. České televizi ve čtvrtek řekl, že podmínky pro Pitrovo vydání do Česka nejsou splněny. Podnikatel prý neporušil švýcarské zákony.

Také podle premiéra Petra Nečase nebude situace jednoduchá. Švýcarsko má jiný právní řád a není součástí Evropské unie, neplatí tam tedy ani eurozatykač. Existuje ještě varianta, že by země Pitra vyhostila, jelikož se na jejím území pohyboval na falešné doklady.

Švýcarská policie podnikatele Tomáše Pitra zadržela na základě informací od českých detektivů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) v pondělí před půlnocí v hotelu Kempinski ve Svatém Mořici. Teprve ve středu večer se jim ale podařilo ověřit jeho totožnost, Pitr totiž u sebe neměl žádné doklady.

Pitr patřil mezi nejmocnější české podnikatele, jeho majetek se počítal v řádech miliard korun. Za daňové delikty byl v roce 2006 odsouzen na pět let do vězení, v červnu 2007 ale k výkonu trestu nenastoupil a od té doby se skrýval údajně v zahraničí. Byl na něj vydán český, evropský i mezinárodní zatykač. Pitr sám se vždy označoval za nevinného.