Tendry, které vypsala Kovářová těsně před volbami nebo po nich

- tendr Vězeňské služby na právní poradenství

- tendr na správce, který se bude čtyři roky starat o justiční palác v Praze na Míčánkách

- zakázka na vymáhání soudních pohledávek

- dvoumiliardový tendr na provozování elektronického systému domácího vězení

- příprava nákupu aut pro soudy a státní zastupitelství za 91 milionů.

- ministerstvo nakoupilo za posledního půl roku hodinky za půl milionu pro reprezentativní účely.

Ministerstvo spravedlnosti zarazilo hned několik sporných tendrů, které úřad vyhlásil za působení bývalé ministryně Daniely Kovářové. Na vnitřní revizi se dohodl současný šéf resortu Jiří Pospíšil s premiérem Petrem Nečasem (oba ODS) proto, že současná vláda chce být protikorupční.

Pospíšil oznámil, že ruší kritizovaný tendr na elektronické hlídání domácích vězňů. Pravidla tendru se podle ministra měnila v neprospěch státu a do řízení vstoupila advokátní kancelář exministra Pavla Němce. Tendr navíc prověřuje antimonopolní úřad. Nové výběrové řízení na takzvané elektronické náramky pro vězně se vypíše zřejmě koncem září.

Skončí i výběrové řízení na správce, který se měl čtyři roky starat o justiční palác v Praze na Míčánkách, či na tendr na vymáhání soudních pohledávek. Neuskuteční se ani výběrové řízení na nákup aut pro soudy a státní zastupitelství za 91 milionů.

Nečas: Musíme "odněmcovat" ministerstvo

Úřad také s Němcovou kanceláří neuzavře smlouvu na právní služby, ačkoliv Němcova společnost tuto zakázku získala ve výběrovém řízení. Pospíšil nařídí vězeňské službě, aby kontrakt vypověděla.

Nepřijatelné podle ministra bylo především to, aby datové centrum s informacemi o vězních spravovala a vlastnila soukromá firma. Měl by ho podle něj mít pod kontrolou stát. Ministerstvo podle něj také nesouhlasí s tím, aby stát firmám provozujícím domácí vězení platil vstupní poplatky v řádu stovek milionů korun.

Premiér Petr Nečas, který s Pospíšilem vystoupil na dnešní tiskové konferenci, prohlásil, že pochybné zakázky jsou nepřijatelné ve všech státních úřadech, na ministerstvu spravedlnosti je to podle něj ale nebezpečné. Kritizoval přitom přímo exministra Němce. Ministerstvo spravedlnosti je nutné "odněmcovat", poznamenal mimo jiné.

Němec považuje Pospíšilovy kroky za osobní mstu. "Nenávist Jiřího Pospíšila ke mně zjevně nezná mezí. Ve své zaslepenosti řádí i v agendách, se kterými nemám vůbec nic společného. Mrzí mne, že se do osobní msty nechává zatahovat i premiér, od kterého bych očekával, že si opatří nestranné informace o skutečném stavu věcí," sdělil Němec.

Exministryně se vyjádří až po návratu z dovolené

Kovářová se zatím nechtěla k Pospíšilovu rozhodnutí vyjadřovat. Uvedla pouze, že podobné kroky jsou v pravomoci ministra. "Jsem na dovolené a vůbec nesleduji dění v České republice, takže až se vrátím, tak se s tím seznámím a zjistím co a jak," řekla ministryně.

Už včera HN jako první upozornily na to, že v soutěži Vězeňské služby ČR na právní poradenství zvítězila právě Němcova kancelář. Co je na tom sporného: bývalý ministr se v úřadě proslavil nebývalým plýtváním a předraženými zakázkami. A za ministrování Kovářové získal opět vliv - například se podílel právě na podmínkách pro dvoumiliardový tendr na domácí vězení. I proto se objevily pochyby, jestli je lukrativní zakázka čistá.

Podle informací HN podepsalo vedení Vězeňské služby smlouvu s Němcem už v červnu. Ve veřejné databázi vítězů tendrů se ale vše objevilo teprve v pondělí. A zatím není jasné, za kolik a jak dlouho měl Němec podle smlouvy pro šéfy vězeňství vlastně dělat.

Vězeňskou správu čeká audit a reforma

"Ta čísla neznám," řekla včera mluvčí Markéta Prunerová, přestože po ní HN chtěly přesnou sumu už v úterý. Kovářová jen z dovolené vzkázala, že o zakázce pro Němce nic neví. "Není běžné, že by ministr byl informován o každé smlouvě, kterou uzavřela Vězeňská služba," napsala v esemesce.

Pospíšil chce, aby Vězeňská služba  smlouvu vypověděla. Ne snad proto, že by byla nutně nevýhodná. Pospíšil ale hned po nástupu prohlásil, že chce ministerstvo vyčistit od Němcova vlivu: jak od jeho blízkých lidí, které do úřadu přivedla právě Kovářová, tak od podezřelých kontraktů.

Ministr také oznámil, že zároveň odvolá ředitele Vězeňské služby Luďka Kulu, kterého Pospíšil v roce 2008 dočasně postavil mimo službu kvůli obvinění ve věci zakázky na rušičky mobilních telefonů ve věznicích.

Vedení českého vězeňství také čeká komplexní audit a reforma. Samotné Generální ředitelství Vězeňské služby ČR by mělo opustit 40 procent zaměstnanců. Kulu dočasně nahradí ředitel pardubické věznice Jiří Tregler.

2,2 milionu od šéfů věznic

Smlouva uzavřená těsně po volbách je podobný trik, jakým se bývalý předseda US-DEU Němec fakticky udržel po roce 2006 i na ministerstvu spravedlnosti. Němcovi lidé tehdy uzavřeli smlouvu na právní služby za 40 tisíc měsíčně s málo známou advokátní kanceláří Jaromíra Bláhy. A Němec k němu později nastoupil.

Stejně se Němec "zaháčkoval" i ve Vězeňské službě, jenže smlouva nedávno doběhla. Zajímavé je, že spolupráce to nebyla zrovna hladká: na přelomu roku se vedení věznic s Němcem přelo o čtvrtmilionovou fakturu. Ale ani tak nebyla služba špatným klientem: HN zjistily, že Němcově kanceláři vyplatila dohromady skoro 2,2 milionu.
Justice není jediný resort, kde Němec během července uspěl. Zvítězil i v tendru na právní poradenství na ministerstvu pro místní rozvoj, kde dříve šéfoval.

Úřad hledal čtyři kanceláře a Němcova nabídka prý byla z jedenácti uchazečů třetí nejlepší. Podle ředitele právní sekce Jana Sixty ale prý Němec nemá nic jisté - o každou konkrétní práci bude ještě soutěžit s ostatními vítězi. "Žádná z kanceláří nebude placena paušálně," popsal včera Sixta.

Třetí zakázku získal Němec v červenci od vzdělávacího institutu, který spadá pod ministerstvo zdravotnictví. A tam má zakázky na starosti jeho dobrý známý a bývalý spolupracovník - úředník Antonín Liberda.