Ministři za Věci veřejné odmítají úsporný plán ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), podle nějž měli letos ve svých úřadech ušetřit více než polovinu ze zhruba deseti miliard vládních úspor na ministerstvech. Jsou ochotni uspořit jen třetinu z této částky a nechtějí, aby je škrty postihly více než koaliční partnery ODS a TOP 09. Novinářům to po odpoledním jednání vládních zástupců VV řekl předseda strany Radek John a ministr školství Josef Dobeš.

O Kalouskově návrhu má vláda jednat ve středu.

Čtyři ministři za VV jsou podle Dobeše ochotni dohromady ušetřit 30 procent z celkové částky, kterou chce kabinet na ministerstvech zmrazit. Takový návrh prý nabídnou koaličním partnerům jako maximum možného. Pokud s ním neuspějí, budou prý vetovat vládní úsporný plán, což jim jim umožňuje koaliční smlouva.

Podle Johna je nejlepší variantou šetření ta, která již byla použita v loňském roce. Z celkových nákladů na provoz ministerstev by byly odečteny náklady na platy zaměstnanců. Ze zbylé částky by se následně rozpočítalo, kolik má jaký resort ušetřit. Takový způsob neohrozí zaměstnance školství a vnitra, kde jsou rozpočty nejvíce napjaté, podotkl John.

Podle Kalouskova návrhu se z plánovaných deseti miliard škrtů týkalo ministerstev spravovaných VV skoro šest miliard. Tři miliardy mělo ušetřit ministerstvo školství, 1,2 miliardy vnitro, 1,5 miliardy doprava.

Ministr financí ale má za to, že se všem úřadům měřilo stejně. "Vzali jsme všechny výdaje, odečetli jsme sociální dávky a evropské dotace a z toho, co zůstalo, se všem krátilo o 2,5 procenta. (...) Resortům, které mají nejvyšší výdaje, vyšly logicky největší částky," vysvětlil v médiích Kalousek.

Také premiér Petr Nečas (ODS) tvrdí, že návrh ministra financí je koncipován přísně neutrálně. Ministři za VV si podle něj na zmrazení výdajů ve svých úřadech nemohou stěžovat, protože se týká všech ministerstev. Kdo podobné opatření manažersky nezvládne, nemá podle předsedy vlády v kabinetu co dělat.

Nadcházející jednání vlády o rozpočtových škrtech bude podle Johna velmi dlouhé. "Pokud bych měl tipovat, tak se rozhodně zítra nerozhodne," uvedl předseda VV.