Pod vlivem drog

Rok 2007: 198 řidičů

Za celý rok 2007 bylo přistiženo pod vlivem drog 198 řidičů.

Rok 2010: 844 řidičů

Jen za letošní první pololetí už policie přistihla pod vlivem drog 844 řidičů.

Policisté chytili rekordní počet řidičů pod vlivem drog. Jen za letošní první pololetí jich odhalili 844, na konci roku může tak počet dosáhnout sedmnácti stovek. Pro srovnání: ještě před třemi lety to bylo za rok jen 198 řidičů.

Podle oborníků mohou být přitom drogy při řízení daleko nebezpečnější než alkohol. "Je to pro nás stále trochu nová oblast, na kterou se musíme v letošním roce zaměřit," vysvětluje ředitel dopravní policie Leoš Tržil.

Policistům se ale v tomto oboru nedaří. Zatímco úspěšně varují řidiče před alkoholem a snižuje se i celkový počet dopravních nehod, narkotik za volantem neustále přibývá už od roku 2005, kdy začali ve statistikách tento údaj sledovat. Letos proto přicházejí s novinkou. "Chceme působit na děti v posledních ročnících základních škol. Budeme za nimi chodit a pořádat kampaně cílené právě na ně. Za pár let usednou za volant a musejí vědět, jak se chovat," popsal Leoš Tržil.

Podle policie mívají řidiči nejčastěji v krvi látky, které je usvědčují z kouření marihuany a hašiše nebo užívání pervitinu či extáze. "Marihuana či hašiš působí nepřiměřené reakce a jiné vnímání například šířky ulice nebo zatáčky," popisuje Ivan Douda, zakladatel sdružení Drop In. Velkým nebezpečím za volantem je podle něj i pervitin, ten zbavuje člověka zábran, snižuje jeho vnímání rizika a zvyšuje sebevědomí.

Drogy se podepsaly i na jedné z nejtragičtějších nehod letošního léta. Pod jejich vlivem byl jeden z řidičů dvou osobních aut, která se v noci na 9. července srazila v Karviné. Při nehodě zemřelo všech pět lidí, kteří v nich byli. Druhý řidič byl pod vlivem alkoholu. Policistům to potvrdil rozbor odebrané krve.

Právě kvůli tragickému počtu smrtelných nehod v prvním měsíci prázdnin vyrazili dopravní policisté o minulém víkendu na zesílené kontroly. Při asi 80 dopravněbezpečnostních akcích řešili od pátku do neděle zhruba 3000 přestupků, za něž uložili blokové pokuty ve výši 2,5 milionu korun.

Při kontrolách přistihli policisté 138 řidičů a osm cyklistů pod vlivem alkoholu, pět řidičů jelo pod vlivem drogy, dodal Tržil. Od pátku do neděle zemřelo podle předběžných statistik osm lidí, šest v pátek a dva v sobotu.

Kontroly se zaměří na autobusy

Od pondělka pokračují policisté po celé republice v kontrolách zájezdových autobusů v rámci akce TISPOL. Na silnice policisté vyslali i mobilní jednotky, díky kterým je možné zjistit technický stav autobusů a také je převážit. Nejčastějším prohřeškem je podle Tržila právě to, že na výjezdu z ČR bývají autobusy přetíženy. Při návratu pak řidiči nedodržují dobu řízení.

Tržil na dnešní tiskové konferenci také připomněl statistiku nehod pod vlivem alkoholu. Za první pololetí roku zemřelo při těchto nehodách 32 lidí, o 28 méně než ve stejném období vloni. Přispěly k tomu povinné dechové zkoušky při běžných silničních kontrolách, kterými policie od ledna reagovala na nárůst nehod zaviněných pod vlivem alkoholu v posledních letech.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist