Sankce pro jednotlivé účastníky kartelové dohody

HOKRA Spedition: 537 000 Kč

Inzet: 384 000 Kč

PROMINECON: 3 679 000 Kč

CBK SHIFT: 57 000 Kč

NATURAL MYSTIC: 249 000 Kč

Co je "bid-rigging"

Zakázaná dohoda o ovlivňování nabídek mezi uchazeči o zakázku. Uchazeči o zakázku se před podáním nabídek dohodnou, že nebudou postupovat samostatně a konkurovat si, nýbrž podají vzájemně sladěné nabídky, které zvýší cenu či sníží kvalitu poptávaného zboží či služeb.

Zdroj: ÚOHS

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) odhalil a potrestal historicky první případ tuzemského kartelu při zadávání veřejných zakázek. Pěti firmám uložil pokutu celkem 4,9 milionu korun. Šlo o zakázky pro Vojenskou ubytovací a stavební správu v Litoměřicích, které vypsalo ministerstvo obrany.

Na tiskové konferenci to ve čtvrtek řekl předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj. Kvůli podezření z korupce policie v kauze již loni stíhala přes 50 lidí. Byli obviněni z toho, že údajně zmanipulovali nejméně 30 zadávacích řízení za 300 milionů korun. Korupci v armádě vyšetřovala policie kromě Litoměřic také v Brně, v Českých Budějovicích, Pardubicích či Praze.

Objem zakázky, v níž Vojenská ubytovací a stavební správa Litoměřice hledala provozovatele svých ubytoven, podle ředitele sekce hospodářské soutěže Michala Petra činil zhruba 12 milionů korun.

Právě na základě důkazů od policie a několika upozornění se případem začal zabývat také Antimonopolní úřad. "Ze zajištěné e-mailové korespondence představitelů uvedených pěti firem (HOKRA Spedition, INZET, PROMINECON GROUP, CBK SHIFT a NATURAL MYSTIC) vyplývá, že soutěžitel HOKRA Spedition koordinoval postup všech uchazečů o zakázku," uvedl ÚOHS v tiskové zprávě.

Utajená dohoda po e-mailech

Výběrové řízení se konalo na podzim 2006. Zadavatel nejdříve zúžil losem počet uchazečů ze 12 na pět a ty pak vyzval k podání nabídky. Vítězná nabídka společnosti HOKRA Spedition byla o 15 až 30 tisíc korun nižší než ostatní. 

Organizátor kartelu konkrétně rozeslal dalším čtyřem uchazečům částečně vyplněné tzv. krycí listy, tedy formuláře, v nichž uchazeči o zakázku uvádějí mj. svou nabídkovou cenu. Částky přesně odpovídají cifrám, které firmy uvedly ve svých závěrečných nabídkách.

Podle Antimonopolního úřadu se všechny firmy snažily svoji kartelovou dohodu utajit. Společnost HOKRA tak například všem v e-mailu doporučila, aby nepoužívaly stejnou barvu papíru, nebo aby si text v listinách naformátovaly podle vlastních zvyklostí.

Další tresty budou následovat

Kartelová dohoda, tzv. bid-rigging, je jedním z typů zakázaných dohod. Pokud se uchazeči o veřejnou zakázku předem domluví na společném postupu, zadaveteli to znemožňuje získat nejvýhodnější možnou nabídku, která by vzešla z nezávislého soupeření.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže může v takovém případě uložit sankce až do výše 10 procent z čistého obratu soutěžitele. Ve čtvrtek zveřejněné rozhodnutí není pravomocné, může proti němu být podán rozklad.

"Tento případ je první, ale jsme si zcela jisti, že ne poslední. Určitě v řadě oblastí dochází k podobným dohodám. Aktuálně vedeme i další řízení a myslím, že o tomto typu dohod ještě veřejnost uslyší," uvedl ředitel sekce hospodářské soutěže ÚOHS Michal Petr.