Tři roky staré BMW mělo na tachometru 40 tisíc kilometrů. Zákazník za ně dal 650 tisíc korun. Okradli ho. "To auto mělo stát 400 tisíc. Když přišlo do bazaru, bylo na tachometru 440 tisíc kilometrů," řekl Martin Pajer, ředitel firmy Cebia, která ojeté vozy kontroluje.

Ze 760 tisíc ojetin, které loni autobazary podle Svazu dovozců v Česku prodaly, mělo přetočené tachometry podle odhadu Cebie 320 tisíc vozů, tedy téměř polovina. Jen díky tomu prodejci zvýšili své zisky o více než tři miliardy korun.

"Je to jednoznačně podvod. Jakmile bude v parlamentu novela trestního zákona, budu prosazovat, aby přetočení tachometru bylo trestným činem," řekl HN Stanislav Huml, dopravní expert strany Věci veřejné.

Jeho návrh podporuje i ODS. "Jedná se o podvod, ten by měl být trestán, to je rozumné. S podporou takového návrhu nebudeme mít problém," řekl poslanec Petr Bendl.

Kdy bude novela připravena, ministerstvo spravedlnosti neví. "Návrh stále projednává expertní skupina, nelze odhadnout, kdy bude předložen poslanecké sněmovně. Návrh však řešení problematiky přetáčení tachometrů zatím neobsahuje," uvedl Jiří Hovorka z tiskového odboru ministerstva.

Dosud se v Česku, na rozdíl od Německa, USA či Británie, přetáčení tachometrů nijak netrestá, stejně jako výroba a distribuce potřebného softwaru. Stačí, že "stáčeč" upozorní zákazníka, že při prodeji auta musí uvést skutečný počet kilometrů.