Alexandr Novák, který je označován za jednoho z kmotrů ODS, v pondělí u soudu popřel, že by dostal úplatek za prodej městských akcií energetických společností.

Obžaloba viní bývalého senátora a starostu Chomutova z toho, že dostal 2,27 milionu německých marek (přes 40 milionů korun) od německého občana českého původu Petra Schmella. Cizince chomutovský soud jako uprchlého stíhá za uplácení.

Podle státního zástupce Chomutov v roce 1999 prodal akcie Severočeské energetiky a Severočeské plynárenské společnosti za více než 317 milionů korun německé společnosti VNG. Ta prý pak Petru Schmellovi za údajné zprostředkování koupě poslala 2,27 milionu marek a peníze nakonec přes kyperskou společnost Intercontractor skončily na rakouském soukromém účtu Alexandra Nováka a jeho manželky Evy.

Státní zástupce se domnívá, že šlo o úplatek, který za celý obchod bývalý starosta dostal. V pondělí Novák uvedl, že žádný úplatek nikdy nedostal, podle něho byl obchod pro město velmi výhodný. Prý se se Schmellem kvůli akciím setkal jen jednou, jednal pak jen se zástupci VNG. Alexandr Novák

Novák u soudu vysvětloval, že ještě před svým působením v politice vlastnil společnost Multitechnik a měl čilé obchodní kontakty s kyperskou firmou, která mu dodávala hlavně myčky pro automobily.

Poté, co nastoupil na radnici, podnikání přenesl na manželku a Multitechnik ona nakonec podnikání předala firmě AMP. Podle něho jeho žena Eva nakonec pro kyperskou společnost i pracovala.

Kyperská společnost pak podle něho na základě dobrých zkušeností s jeho ženou se rozhodla jí půjčit peníze na výstavbu automobilového centra v Rakousku, proto spolu s ní založil účet v rakouské bance. Uvedl, že část peněz z něho vybrali, peníze pak prý vrátili kyperské firmě, protože ze záměru sešlo.

Soudci nedokázal vysvětlit, jak je možné, že rakouské bance, která po kyperské společnosti požadovala vysvětlení původu peněz, přišel fax od společnosti Multitechnik.

 
Tehdejší zaměstnankyně společnosti a místopředsedkyně představenstva společnosti AMP Monika Kobzáňová v pondělí uvedla, že zástupci kyperské společnosti zde byli jednat, a někdy jim proto faxy posílali.

U soudu také uvedla, že na založení společnosti AMP, jejímž je akcionářem, jí 14 milionů korun půjčila Novákova žena, dosud jí prý peníze splácí. Údajně tak, že peníze půjčila AMP a ta jí je nyní splácí. Soudce ji v pondělí proto požádal o doklady, které celou transakci osvětlí. Nováková je podle obchodního rejstříku členem představenstva AMP.

Soudce v pondělí přečetl i výpověď již zesnulého místostarosty Chomutova Ladislava Tůmy, který o akciích před Novákem jednal. Vypověděl, že se se Schmellem několikrát setkal, údajně mu nabídl úplatek a dovolenou v USA.
 
V pondělí u soudu měla vypovídat i Novákova žena, ale podle něho nedostala žádnou obsílku, Soudce případ odročil na 7. září. Na konci července má vyslechnout jednoto svědka v Rakousku, soud nejspíše bude muset nechat vyslechnout i svědky na Kypru, protože o jejich výslechu nebyl informován Novákův advokát.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist