Nový ministr dopravy Vít Bárta (VV) vydal ve svém úřadu zákaz vypisování jakýchkoli výběrových řízení. Chce tím ušetřit. Zároveň nařídil podřízené organizaci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) snížit provozní výdaje příští rok na polovinu. Oznámil to mluvčí MD Karel Hanzelka. Mluvčí také potvrdil, že ministr stráví příští týden v zahraničí na svatební cestě.

Bárta měl ve čtvrtek na programu schůzky například s vedením Českých drah, Správy železniční dopravní cesty a Ředitelství vodních cest. "Jedno z prvních razantních opatření, které ministr nařídil, je snížení provozních výdajů Ředitelství silnic a dálnic v příštím roce o 50 procent," řekl Hanzelka. Dodal, že ministr tak jde nad rámec koaličních dohod.

Podle mluvčí ŘSD Martiny Vápeníkové činí letošní provozní výdaje organizace dvě miliardy korun. Z toho jde na mzdy zhruba 800 milionů, zbytek zahrnuje například pohonné hmoty pro silničáře a další režii správy a údržby silnic. "Budeme rozhodnutí pana ministra respektovat," řekla Vápeníková.
Premiér Petr Nečas oficiálně uvedl Bártu do úřadu ve středu. Po svatební cestě chce nový ministr začít znovu úřadovat v pondělí 26. července. Po návratu má v plánu kontrolu na dálnici D47 na severní Moravě.

Mezi priority nového ministra patří například liberalizace železničního trhu, rozšíření mýtného na silnice nižších tříd nebo zlepšení bezpečnosti na silnicích.