Příběh Zdeňka Slavíka z Jihlavy změní praxi, kdy muži prakticky nemají možnost vyhnout se placení alimentů na dítě, které nezplodili. Slavíkovi dal včera za pravdu Ústavní soud. Muž osm měsíců vychovával se svou manželkou syna Lukáše, pak se ale dozvěděl, že otcem chlapce je ve skutečnosti někdo jiný.

Prokázaly to i genetické testy. "Zhruba u dvaceti procent případů konstatujeme, že muž není otcem dítěte," tvrdí o výsledcích testů ředitel společnosti Generi Biotech Radovan Haluza.

HN: Kolik testů otcovství ročně provedete?
Jsme biotechnologická společnost, testování otcovství nabízíme spíše jako okrajovou záležitost. Z obchodních důvodů nezveřejňujeme čísla, ale je to v řádu vyšších stovek.

HN: Přibývá zájemců o tyto testy?
Řekl bych, že ano. Veřejnost je o této možnosti lépe obeznámena, z testování otcovství se stala mediálně zajímavá věc. Kdybychom sledovali různé filmy nebo seriály, tak je tam často zápletka s testováním otcovství. Veřejnost už to nějak bere, že tato služba existuje. A kdo pak má problém, tak o ní přemýšlí.

HN: U kolika testovaných otců zjistíte, že potomek není jeho?
Takovou statistiku si nevedeme. Opticky je to ale malá část, řekl bych tak dvacet procent případů. Pokud tedy mluvíme o anonymních posudcích, což je komerční záležitost a tam může být žadatelem kdokoliv. Kromě nich děláme ještě znalecké posudky.

HN: Kolik test otcovství stojí?
Anonymní test otcovství u nás přijde na něco málo pod pět tisíc korun. U konkurence se to pohybuje také kolem těch zhruba pěti tisíc až po osm tisíc korun.

HN: Je v tomto oboru stále větší konkurence?
Řekl bych, že ano. Na internetu naleznete zhruba deset firem, které to nabízejí.

HN: Děláte i znalecké posudky. Jak to funguje při dokazování u soudu? Musíte mít třeba nějakou speciální akreditaci, že vaše posudky může soud brát jako spolehlivé?

Jsem soudní znalec a soud mě vždy jmenuje pro daný případ. Tam pak žádný spor o kompetenci není. Na soudního znalce se ale může obrátit i soukromá osoba a nechat si posudek vypracovat. Tam si ale nejsem jistý, jestli tento posudek, který si soud sám nevyžádal, pak i přijme.
Související