Po dvou dnech objížděk mohou od středečních 19:30 řidiči opět jezdit po dálnici D5 na Tachovsku, kde bylo ve směru na Prahu uzavřeno devět kilometrů silnice kvůli poškození horkem. Jezdí se po jedné polovině dálnice, jeden pruh je na Prahu a druhý zpět, řekl ČTK policista z dálničního oddělení v Ostrově u Stříbra.

Druhá polovina devítikilometrového úseku D5 na Tachovsku ve směru na Prahu, kde se na 122. kilometru v pondělí večer vinou horka vzedmula vozovka, bude uzavřen ještě několik týdnů. V úterý tam experti Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) odvrtávali vzorky. Podle laboratorních výsledků rozhodnou v pátek o způsobu a délce opravy.

Horko poničilo dálnici D5 směrem na Prahu. Úsek bude uzavřen několik dnů - čtěte ZDE

Na letišti Vodochody vedra poničila ranvej

Na letišti Vodochody je omezen provoz. Kvůli extrémním teplotám popraskal asfalt na přistávací dráze. Na letišti tak mohou přistávat pouze armádní letadla nebo menší letouny, a to na zkrácené ranveji, řekl ČTK mluvčí letiště Martin Danko.


"Došlo k poškození přistávací dráhy hlavně v důsledku extrémních teplot," uvedl. Podle něj jde o kombinaci několika faktorů - dlouhé zimy bohaté na srážky, současných extrémních teplot i toho, že asfalt na přistávací dráze je ze 70. let.

Větší letadla ve Vodochodech přistávala naposledy před deseti dny, od té doby tam mohla dosedat jen armádní letadla na travnaté ranveji. Od středy je na letišti opět v provozu asfaltová přistávací dráha, ovšem pouze její část. Nemohou sem proto větší stroje typu Boeing 737 nebo Airbus A320, a to až do plánovaného rozšíření letiště, které však zatím naráží na odpor okolních obcí.

Vyprodané ventilátory i klimatizace

Obchodníkům se v těchto dnech kvůli tropickému počasí rychle tenčí zásoby ventilátorů a klimatizací a někteří z nich už toto velmi žádané zboží vyprodali.

"Ventilátory jsme už vyprodali. V posledních dnech jsme jich prodávali několik tisíc kusů denně," řekl ve středu ČTK mluvčí sítě 180 prodejen Euronics Bohuslav Komín, podle kterého v nabídce některých obchodů Euronics zůstalo jen několik málo kusů klimatizací, o které mají zákazníci také enormní zájem.

Další rekordy překonány

Na desítkách míst ve středu znovu padaly rekordy, teploty atakují hranici 35 stupňů Celsia. Rekordně vysoko vystoupala odpoledne rtuť teploměru na 85 stanicích z celkových 126. Meteorologové varují před rizikem požárů.

V Českých Budějovicích padl teplotní rekord z roku 1928, jenž činil 32,8 stupně Celsia. Přístroje ve stínu naměřily hodnotu vyšší o osm desetin. V Brně-Žabovřeskách byl teplotou 34,4 překonán rekord ze 14. července 2001, kdy bylo zaznamenáno 33,3 stupně Celsia.

Rekordy padly i v Plzni-Bolevci nebo na jihu Moravy v Dyjákovicích nebo Brně-Žabovřeskách. Hranici 35 stupňů atakovaly i teploty v Praze.

Vysoké teploty potrvají

Východní Čechy a Moravu zasáhnou ve čtvrtek silné bouřky, avšak nemají být příliš nebezpečné. Maximální teploty v Česku budou stále přes 30 stupňů Celsia, na Moravě a ve Slezsku v pátek a v sobotu místy až 35 stupňů, informoval Český hydrometeorologický ústav.

Silné bouřky se budou podle předpovědi meteorologů vyskytovat ve čtvrtek od 11:00 do 22:00 hlavně v krajích Pardubickém, Královéhradeckém, Vysočina, Jihomoravském, Zlínském, Olomouckém a Moravskoslezském. Místy spadne až 30 milimetrů vody. Intenzivní bouřky se mají vyskytovat i v následujících dnech.