Referendum na internetu, v němž příznivci Věcí veřejných (VV) rozhodují o osudu koaliční smlouvy a o vstupu strany do vlády, začalo v pátek fiaskem. Někteří sympatizanti VV si stěžovali, že hlasovali jinak, než jaký se jim poté objevil výsledek na stránkách.

Video s chybným hlasováním poskytl chvíli po zahájení referenda serveru iHNed.cz sympatizant strany z Brna. Muž, který si nepřál být jmenován, se rozhodl hlasovat proti vstupu VV do vlády. Po kliknutí na ikonku NE se mu ale objevila informace "Hlasovali jste Ano".

Na operátorské lince strany se mu prý omluvili za systémovou chybu. Při pozdějším hlasování se příznivci VV objevilo správné potvrzení jeho odpovědi.

Na chaotický průběh už reagovalo vedení VV. "Hlasování se započítává správně, ale grafický doprovod je špatně. Referendum nyní zastavujeme, hlasovat se bude od zítřka, celou neděli a v pondělí dopoledne," sdělil v pátek šéf strany Radek John.

Za chybu prý může vyšší zabezpečení stránek

Mluvčí strany Petra Hrušová potvrdila, že si na stejný problém jako muž z Brna stěžovali i další příznivci strany. "Chyba byla v tom, že lidem se vždy objevilo po hlasování  Ano," řekla Hrušová.

"Vzhledem k přechodu na servery s vyšším zabezpečením vyvstal problém, a to že se po odhlasování i přes správné započítání hlasu vždy objevil obrázek "ANO". Prosíme o shovívavost, všechny tyto problémy jsou způsobeny snahou o maximální bezpečnost hlasování," omlouvá se strana na svých stránkách.

Páteční hlasování je ale neplatné. Sympatizanti VV mohli znovu začít hlasovat od sobotních 10:00 do pondělních 10:00. "Referendum se opět rozběhlo, je to bez problémů. Všichni, kdo mohou hlasovat, dostali esemesky, informace jsou také na Facebooku," řekl v sobotu poslanec VV Viktor Paggio.

Příznivec VV z Brna měl v pátek už problém se samotným přihlášením se na stránky, jelikož Věci veřejné zneplatnily původní hesla. "Programátoři dodavatelské firmy dodali v dobré víře funkci, která nedovolila hlasovat Véčkařům, jejichž heslo neobsahovalo velké písmeno a číslo. Přestože VV na tento "chyták" upozornili ve svém direct mailu, mnoho Véčkařů, kteří tuto zprávu nečetli, nechápali proč se nemohou přihlásit," vysvětlovala strana.

Pro přehrávání video souborů potřebujete mít zapnutý JavaScript a nainstalovaný Flash Player.


Podle šéfky poslaneckého klubu VV Kristýny Kočí se registrovaní "véčkaři" na internetu vyjadřují k jediné otázce. Ta se táže, zda jsou pro vstup do koalice s ODS a TOP 09 za dojednaných podmínek. Kočí očekává kladný výsledek hlasování.

Jmenovaný premiér Petr Nečas (ODS) řekl, že tuto proceduru koaličního partnera je nutné respektovat. Podle něj je důležité, že vedení VV koaliční smlouvu podporuje. Doufá, že si je strana vědoma toho, jak závažný závazek na sebe podpisem koaliční smlouvy bere.

"Hlasování VV se může účastnit kolem 17.000 registrovaných lidí," řekl Paggio. "Je povinná volební účast, jako to bylo v referendech vždy, a to minimálně desetiprocentní," doplnila Kočí.

Kočí uvedla, že voliči rozhodují o koaliční smlouvě jako celku. "Nicméně protože jsme chtěli, aby véčkaři měli čas se s dokumentem seznámit dřív a abychom měli čas když tak některé věci upravit, tak jsme jim dávali schvalovat jednotlivé kapitoly tak, jak byly schvalovány na K9," přiblížila Kočí.

Kočí: Věřím v kladný výsledek

Všechna dosavadní hlasování dopadla podle ní dobře - s výsledkem 80 procent kladných hlasů. "Véčkaři jsou spokojeni se stavem vyjednávání a já pevně věřím, že i toto hlasování dopadne pozitivně a véčkaři podpoří vznik koalice a náš vstup do ní," dodala Kočí.

Lídři stran ODS, VV a TOP 09 si hned po volbách stanovili sedm programových kapitol, o kterých jednali. Jako poslední uzavřeli zdravotnictví. V kapitolách stanovili například to, že bude zavedeno školné na vysokých školách, že bude zrušen poplatek za položku na receptu či že maximálně zprůhlední zadávání veřejných zakázek.

Po internetovém hlasování VV by práci vyjednávacích týmů mělo posoudit grémium ODS a širší vedení TOP 09.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist