Poslanecká sněmovna dnes nezvolila veřejného ochránce práv. Kandidátky druhého kola Anna Šabatová ani Eva Dundáčková nezískaly dostatečný počet hlasů. Pro Šabatovou hlasovalo 84 poslanců, pro Dundáčkovou 59. Aktivista John Bok a předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová se do druhého kola nedostali.

Volba tím pro dnešní den končí. Senát a prezident musejí podat nové návrhy na kandidáty.

Ze čtyř kandidátů poslanci do volebního finále poslali někdejší zástupkyni veřejného ochránce práv Annu Šabatovou a bývalou poslankyni ODS Evu Dundáčkovou. Nová ombudsmanka měla nastoupit do úřadu po Otakaru Motejlovi, který před dvěma měsíci zemřel.

Šabatovou a Brožovou nominoval Senát, Dundáčkovou a Boka navrhl prezident Václav Klaus. Všichni čtyři kandidáti měli před volbou možnost poslancům představit sebe i své plány na veřejného ochránce práv.

Nezvolení žádného z kandidátů je překvapením, protože podporu Šabatové avizovaly ČSSD, TOP 09 a KSČM. Tyto tři strany by měly mít dohromady 123 poslanců. Je tedy zřejmé, že někteří z nich se v tajné volbě neřídili doporučením klubu.

VV jsou s neúspěšnou volbou spokojeny

Věci veřejné předem avizovaly, že nebudou hlasovat pro žádného z kandidátů. Vadila jim kandidatura Brožové kvůli neslučitelnosti funkcí ombudsmana a soudce. Brožová argumentovala tím, že pokud by byla zvolena, rezignuje a současně ji ministr spravedlnosti dočasně zprostí výkonu funkce.

"Věci veřejné chtěly, aby se hodnotilo zodpovědně, aby všichni kandidáti byli nepochybní, aby nikdo neměl při volbě v hlavě 'a když zvolím tohoto kandidáta, může nastat problém', takže z tohoto hlediska zvítězilo to, že bude zodpovědnější volba. Takže my jsme spokojeni," řekl předseda VV Radek John.

Rozhodnutí sněmovny nepotěšilo sociální demokraty. "Lituji, že se nepodařilo najít dostatek hlasů k tomu, aby byla Anna Šabatová zvolena. Paní Šabatová podle nás byla zárukou zkušenosti a nezávislosti, což byl také důvod, proč byla navržena senátorským klubem ČSSD a podpořena poslaneckým klubem ČSSD," uvedl lídr strany Bohuslav Sobotka.

Předseda klubu ODS Petr Tluchoř řekl, že jde o svobodné rozhodnutí sněmovny. "Já pevně věřím, že nové návrhy, které prezident a Senát pošlou do sněmovny, budou úspěšnější," řekl Tluchoř.

Podle zákona musí sněmovna uskutečnit volbu do 60 dní od úmrtí veřejného ochránce práv, Motejl zemřel 9. května. Senát a prezident by nyní měli navrhnout nové kandidáty. Z těch by měla sněmovna vybrat nového ombudsmana do 60 dnů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist