Sociální škrty, díky kterým chce nová vládní koalice snížit schodek veřejných financí o 11 miliard, se nevyhnou ani chudým rodinám s dětmi a zdravotně postiženým.

HN získaly kompletní plán sociálních škrtů budoucí vlády na rok 2011. Vyplývá z něj, že ODS, TOP 09 a VV chtějí nejen zrušit sociální příplatek, který pobírají chudé rodiny s dětmi, ale i příspěvek na sociální péči pro lidi s nejnižším stupněm postižení – z dnešních dvou tisíc na 800 korun měsíčně. To se dotkne 122 tisíc zdravotně postižených.

"Škrtání u zdravotně postižených mě bolí nejvíc. Nicméně ty škrty jsou nezbytné, jinak s penězi určenými na sociální péči nevyjdeme," řekl HN budoucí ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).

Jen díky snížení příspěvku na sociální péči o postižené ušetří příští rok stát 1,3 miliardy. A díky zrušení sociálního příplatku, který ve výši 392 korun za každé dítě pobírají například čtyřčlenné rodiny, jejichž čistý příjem nedosahuje 14,5 tisíc měsíčně, ušetří rozpočet v roce 2011 dokonce tři miliardy korun.

Firmám zdraží nemocenská

Šetřit ale hodlá vláda i na úkor zaměstnavatelů. Ti totiž budou platit za své zaměstnance o týden delší nemocenskou než dnes. Zatímco dnes vyplácejí firmy nemocným lidem dávky za první dva týdny, nově to bude za první tři týdny.

Firmy tak zaplatí zhruba o 1,5 miliardy víc než dnes. "Nejsme z toho nadšeni, ale volili jsme mezi tímto krokem a požadavkem VV na zvýšení firemních daní. A toto je lepší než zvýšení daní,“ vysvětluje hlavní ekonomický vyjednávač ODS Martin Kocourek.

Zvýšení daní firem o jedno procento, které navrhovaly Věci veřejné, by zatížilo české firmy skoro třikrát víc než delší vyplácení nemocenské.