"Nepříznivá situace se od minulého týdne nezměnila, dokonce se, co se týče množství hub, spíše zhoršila. Z lesů zmizely hlavně drobné houby, jako jsou penízovky nebo špičky, a vydržely jen některé druhy jedlých holubinek, muchomůrek a hřibů," uvedl Landa. Z holubinek je to především holubinka mandlová a namodralá a z hřibovitých pak vzácněji hřib hnědý. Se štěstím mohou houbaři objevit také bedlu vysokou, které však stávající vedra příliš nesvědčí a během jednoho nebo dvou dnů usychá. Z dalších jedlých hub se občas dají nalézt i muchomůrky růžovky a muchomůrky šedivky.
"Již se vyskytuje i první letošní silně jedovatá houba muchomůrka tygrovaná," upozornil dále mykolog. Tuto nebezpečnou houbu je možné zaměnit s jedlou muchomůrkou šedivkou, která však nepatří mezi příliš chutné houby, a houbaři se jí proto zpravidla vyhýbají. Výskyt dalšího zástupce jedovatých muchomůrek - muchomůrky zelené, která by v těchto dnech měla začít růst, se zatím nepotvrdil.
Začátek července nesvědčí houbám plošně na celém území České republiky, a bohatší nálezy hub tak nezaručí ani výlet do jiných regionů. Nedávné bouřky by ale v příštích dnech mohly růstu hub pomoci, domnívá se Landa.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist