Kandidátkami Senátu na ombudsmanku se staly bývalá zástupkyně ombudsmana Anna Šabatová a předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová. Dva kandidáty navrhne i prezident. Nástupce Motejla vybere sněmovna.

Všech šest senátních kandidátů na post ombudsmana se ve středu představilo senátorům. V projevech hovořili především o svých zkušenostech, které by při výkonu funkce uplatnili.

Na pozici byly Senátem nominována šestice: Iva Brožová, ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová, ombudsmanova zástupkyně Jitka Seitlová, její předchůdkyně Anna Šabatová, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása a prezident evropského sdružení lidí s mentálním postižením a jejich rodin Ivo Vykydal.

Z prvního kola poustopily Brožová, Kovářová, Seitlová a Šabatová.

Klaus se rozmýšlí

Další dva kandidáty navrhne prezident Václav Klaus. Jména kandidátů nominovaných prezidentem zatím nejsou známa. "Pan prezident má ještě stále pár dnů na rozmyšlení. Jména v tuto chvíli známa nejsou, jakmile budou, zcela jistě se je dozvíte," uvedl na dotaz serveru iHNed.cz prezidentův mluvčí Radim Ochvat.
 
Z navržených kandidátů zvolí ombudsmana Poslanecká sněmovna. Nástupce zesnulého Otakara Motejla bude z nominací horní komory a hlavy státu volit sněmovna zřejmě v červenci.

Senátorka Jiřina Rippelová (ČSSD) zpochybnila kandidaturu Brožové. Podle ní by se totiž musela vzdát místa v čele soudu nejpozději tři měsíce před volbou ombudsmana. Sněmovna by ji tak nemohla zvolit dříve než v říjnu. Předseda volební komise Tomáš Grulich (ODS) na to řekl, že ústava dává právo volit i být volen a že soudce může být zbaven funkce na základě své žádosti ministru spravedlnosti.

Rippelová se vyjádřila i ke kandidatuře ministryně spravedlnosti Kovářové. "S jejím jménem není spojována ani ochrana práv jako spíše vazby na bývalého ministra (Pavla) Němce, který pro ministerstvo dále pracuje. Dále to jsou problematické veřejné zakázky na konci působení a snaha o zajištění si kariéry skrze přílepek k zákonu o soudech a soudcích," dodala Rippelová.

Kovářová by chtěla ukazovat na nešvary

Kandidáti ve svých projevech hodnotili především své schopnosti a předpoklady pro práci ombudsmana.

Bývalá zástupkyně ombudsmana Šabatová upozornila především na výsledky, které měla v této funkci. "Mohu nabídnout široké spektrum zkušeností, od sociálních, vzdělání lingvistického, až po právnické. Mohu nabídnout šest let práce, které měli mnozí možnost posoudit," řekla senátorům.

Její nástupkyně Seitlová v projevu popsala, jak si představuje práci úřadu v budoucnosti. "Je to o dobré správě, legálnosti, správnosti, spravedlnosti, přiměřených lhůtách řízení, přiměřeném jednání a postavení toho, kdo přichází na úřad," shrnula svou vizi.

Brožová v projevu hovořila především o dodržování lidských práv. "Doktor Motejl tento úřad nejenom chápal, ale nastavil jako instituci, v níž platí, že lidská práva nejsou a nemohou být o moci," uvedla Brožová.

Současná ministryně Kovářová zase popisovala, jaké vlastnosti by měl budoucí ombudsman mít. "Měl by to být někdo, kdo ukazuje na nešvary, kdo je slyšet. Kdo promlouvá a upozorňuje a nebojí se, byť jeho exekutivní oprávnění jsou, jaká jsou. Vidím ho jako mluvčího za jiné, někoho, kdo by tu měl být jako protiváha, jako pojistka," řekla v kandidátské řeči Kovářová.