ODS, TOP 09 a Věci veřejné se dohodly na nejliberálnější reformě zákoníku práce od začátku 90. let, která má jeden základní cíl: výrazně ulehčit nabírání i propouštění lidí.

HN zjistily, že všechny tři strany, které mají ve sněmovně 118 poslanců, a tudíž pohodlnou většinu, chtějí výrazně uvolnit zaměstnávání lidí na dobu určitou, snížit odstupné lidem, kteří pracují pro svého zaměstnavatele méně než dva roky a rozšířit možnost firem příležitostně zaměstnávat své pracovníky, aniž by museli jak firmy, tak i pracovníci odvádět zdravotní a sociální pojištění.

Naopak dvouměsíční výpovědní lhůta zůstane beze změn.

Nižší odstupné pro nováčky

Asi největší změnou v zákoníku práce bude možnost firem nabízet prakticky neomezeně smlouvu na dobu určitou. „Předběžně jsme se shodli, že pracovní poměry na dobu určitou budou bez omezení. To by mělo motivovat firmy, aby se například nebály zaměstnávat absolventy,“ řekl HN vyjednávač TOP 09 Jaromír Drábek.

Dnes mohou zaměstnavatelé nabízet lidem smlouvy na dobu určitou maximálně na dva roky.
Druhou důležitou změnou, která se mimochodem ročně dotkne peněženek několika desítek tisíc lidí, je snížení odstupného pro lidi, kteří pracují u svého zaměstnavatele méně než dva roky. „Snížení odstupného má firmy motivovat, aby se nebály vytvářet nová pracovní místa,“ vysvětluje Drábek.

Třetí velkou změnou je návrh, aby lidé, kteří dělají ve firmě jen příležitostně, mohli pracovat bez placení zdravotního a sociálního pojištění až 300 hodin ročně. Dnes mohou takto odpracovat „jen“ 150 hodin ročně.„Tyto změny v zákoníku práce zlepší podnikatelské prostředí v Česku,“ myslí si vyjednávač ODS a její čerstvý místopředseda Pavel Drobil.