Narodil se v červenci 1953. Celý život se věnuje zemědělství a lesnictví. Před revolucí vedl školní zemědělský statek. Je místostarostou Hluboké nad Vltavou a člen výkonné rady ODS. Sedí v orgánech řady jihočeských agrárních firem. Aby mohl do sněmovny, dělal asistenta poslance Jana Špiky.
Historka, kterou HN vyprávěl jeden z účastníků jednání, se k Pavlu Dlouhému hodí. Vlivnému podnikateli, který má v ODS přezdívku "Kníže z Hluboké", údajně v jižních Čechách patří velký majetek. Oficiálně to ale dohledat nejde. "Stačí se podívat do katastru. Já žádné polnosti nemám, to je součást špinavé kampaně, která se proti mně a jihočeské ODS vede," brání se Dlouhý, který v jižních Čechách šéfuje agrární komoře.
Celý seriál NOVÍ MOCNÍ sledujte ZDE
Kromě zemědělského a lesnického byznysu má vliv i na politiku. I proto ho loni Mirek Topolánek zařadil mezi kmotry ODS, kteří ze zákulisí řídí své regiony. Dlouhý v jihočeské ODS prý ovlivňuje vše, třeba i sestavování kandidátek. Před loňským kongresem ODS se u něj v Hluboké sešli šedé eminence ODS, aby probraly taktiku.Na lovy do místních lesů jezdí špičky politiky i byznysu. Dlouhý dobře vychází s šéfem komunistů Vojtěchem Filipem, s exministrem zemědělství Petrem Gandalovičem a předcházel si i stínového ministra zemědělství z ČSSD Michala Haška. "Naše zájmy se potkávají. Tito lidé mají zkrátka potřebu se mnou komunikovat," říká Dlouhý.
Tvrdí ale, že mezi zákulisní hráče nepatří. Hlavně proto, že je i v oficiální politice - je člen výkonné rady ODS a místostarosta Hluboké nad Vltavou. O víkendu chce promluvit i do stranického kongresu, kam jedou Jihočeši s vlastním kandidátem na místopředsedu - prosazují 1. náměstka jihočeského hejtmana Martina Kubu, který je prý stejně jako další kandidát Pavel Drobil budoucí novou tváří ODS.
"My jsme byli jedni z těch, kdo ten dnes tolik zmiňovaný očistný proces započal, " tvrdí Dlouhý, ačkoliv patří mezi ty, od kterých by Nečasovi lidé ODS rádi odpoutali.
O podivných praktikách v jihočeské ODS ale svědčí i to, že ze strany v poslední době vystoupily desítky lidí. "Měli jsme sněm, kde se řešila kandidátní listina pro komunální volby. Když jsem viděl, jak to probíhá, raději jsme s ostatními jednání opustili," říká dnes už bývalý poslanec za ODS Tom Zajíček, který ze své strany na protest vystoupil.
Nečas musí vyhrát volby, jinak ODS od kmotrů a černých duší nevyčistí - čtěte ZDE
Politici se vznikem nové vlády spěchají, chtějí omezit vliv kmotrů - čtěte ZDE
Například loni se objevily v okolí Hluboké billboardy s heslem Golfem proti drogám. Dlouhý je přitom členem představenstva společnosti, která golfové hřiště prosadila a zaplatila. A pět milionů korun na projekt, který byl v podstatě jen sebepropagací golfového klubu, přišlo z evropských fondů.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist