Kdo je Tomáš Hrdlička

Narodil se 11. 10. 1968 v Praze. Vystudoval Vysokou školu finanční a správní. Od roku 1998 je zastupitelem za ODS na Praze 10.

Jeho jméno se shodným datem narození je v Cibulkových seznamech. Jako radní ale má negativní lustrační osvědčení. Stranická moc Hrdličky stoupla poté, co ho Mirek Topolánek na podzim 2009 zařadil mezi kmotry ODS.

Exkluzivně

Nerad létám letadlem, protože když ho neřídím, nejsem pánem situace, vyprávěl o sobě jednou Tomáš Hrdlička. Muž, kterého loni Mirek Topolánek zařadil mezi kmotry ODS. A který dnes skutečně patří mezi nejvlivnější hráče ve straně.

Hrdlička patří mezi ty, kdo umí nejlépe vyjednat zákulisní dohody a hlasovací koalice. Prý drží slovo a umí přemýšlet deset tahů dopředu.

"Nerozhoduji o tom, kdo bude ve vedení ODS, ale jít se mnou prokonzultovat šance, to je správná cesta," usmívá se sebevědomě muž, který nemá rád, když o něm média píší jako o kmotrovi ODS. A v textových zprávách se pak žertem podepisuje: Váš kmotříček.

Přátelství s Věcmi veřejnými 

Ještě před dvěma lety přitom Hrdličkova moc nebyla zdaleka taková. Na kongresu ODS v roce 2008, kde Pavel Bém neúspěšně kandidoval na předsedu strany, stál v lobby baru hotelu Clarion za zády tehdy mocnějšího Romana Janouška. Už tehdy ale uspěl - do vedení strany prosadil na post prvního místopředsedy svého favorita Davida Vodrážku. Dodnes má přes něj vliv na vedení strany.

"Tomáš Hrdlička je politik i politolog amatér. Na rozdíl od politologů profesionálů má většinou pravdu. Je mimořádný taktik, zdatný analytik, přesvědčivý vyjednávač a dobrý počtář. Obětuje mnoho času sbírání střípků, ze kterých skládá mozaiku. Faktem je, že je velmi důsledný, vlastně neznám nikoho důslednějšího v politických kruzích," říká primátor Pavel Bém, který z dohod s Hrdličkou dlouho těžil. Až když se jejich cesty rozešly, Bém padl.

Hrdličkův cit pro politické taktizování se ukázal po prohře ODS v komunálních a senátních volbách 2008. Tehdy si spočítal, že ODS těžko obhájí své dominantní postavení v hlavním městě, a pustil se do nejistého projektu - začal se točit okolo maličké lokální strany Věci veřejné a všechny kolem sebe přesvědčoval, že právě ta může sbírat hlasy nespokojených voličů občanských demokratů a po volbách pak pomoci ODS sestavit vládu nad Prahou.

"Můžou být přátelé, kteří mají jiné politické názory. Vít Bárta je třeba mým přítelem. Známe se roky, v plno věcech se shodneme, v plno se neshodneme. Nakonec člověk zjistí, že nejvíc nepřátel má ve vlastní straně," říká Hrdlička o manažerovi a hlavním sponzorovi Věcí veřejných, Vítu Bártovi.

Do ODS Hrdlička vstoupil v roce 1997. Během pár let dokázal ovládnout stranickou buňku v desátém pražském obvodu a vychovat vlastního politického koně - dnes náměstka primátora Milana Richtra. Přes něj získal vliv na rozhodování rady hlavního města a dnes i na projekt Opencard, který Richter po řadě skandálů dostal na starosti. Ostatně za Richterem na magistrát taky Hrdlička často dochází.

"Teď na podzim nepůjdu do komunální politiky. Po dvanácti letech si myslím, že je dobré si udělat aspoň na čtyři roky odstup. Dál se budu angažovat v ODS a budu se věnovat svému podnikání. Mám čerpací stanice a v plánu ještě další věci," říká muž, který podle obchodního rejstříku nefiguruje v žádné velké společnosti a na ruce nosí luxusní hodinky Breitling (zhruba za dvacet tisíc eur) - prý dárek od manželky.

První peníze Hrdlička vydělal v devadesátých letech na provozování benzinových pump. Dodnes mu patří třeba čerpací stanice OMV na Barrandově. Spekuluje se i o tom, jestli někdy vlastnil podíl ve stavební společnosti Navatyp, kterou nedávno převzal nadnárodní španělský řetězec. Neprůhledná majetková struktura firmy ale neumožnila dohledat její skutečné majitele.

"Navatyp mi nikdy nepatřil, nepatří, ale byl bych rád, aby to tak třeba jednou mohlo být. Jednou bych mohl říct, že jsem úspěšný," přesvědčuje s úsměvem Hrdlička.

Vlivný podnikatel se v roce 2004 zapletl do úplatkářské aféry s tehdejším poslancem ODS Vladimírem Doležalem. Údajně měl pomoci změnit rozhodnutí o pronájmu pozemků. Doležal byl v roce 2010 odsouzen za nepřímé úplatkářství, Hrdličkovu vinu soud neprokázal.


SERIÁL HN - NOVÍ MOCNÍ

Parlamentní volby vynesly vzhůru nejen celé strany, ale hlavně konkrétní lidi, jejichž moc a vliv jsou teď o poznání větší než před dvěma týdny. HN proto přinášejí seriál NOVÍ MOCNÍ - na stránkách našich novin najdete každý den portrét někoho z těch, kteří budou v novém povolebním uspořádání hrát rozhodující roli.

V pondělí čtěte: Jaromír Soukup (41)

Patří mu obří mediální agentura Médea. Billboardy od něj nakupuje ČSSD i Věci veřejné. Angažuje se v politice: pomáhal Straně zelených, pak sponzoroval Olgu Zubovou, pomohl véčkařům. Jeho přáteli jsou Vít Bárta a Jaroslav Tvrdík.