Kdo je Lukáš Semerák

Narodil se 11. ledna 1972 v Moravské Ostravě. V Praze vystudoval práva a v roce 1995 nastoupil do advokátní kanceláře Luďka Sekyry, kterého následoval i do developerského byznysu. V roce 2007 se osamostatnil. S kolegyní Vladimírou Šlégrovou od Sekyry odkoupil několik projektů a založil vlastní společnost SPI Holdings.

Ostravský developer Lukáš Semerák je jedním ze čtyř podnikatelů, kteří se loni složili na volební kampaň Věcí veřejných. Ke sponzoringu politické strany se dostal díky tomu, že jeho dlouholetým kamarádem je hnací motor Věcí veřejných Vít Bárta. Jak se s Bártou seznámil, si však už nepamatuje.

„Po fakultě jsem dělal koncipienta u doktora Sekyry, tak jsme se asi někde potkali s nějakýma kamarádama. Nemám v deníčku napsáno: Dnešního dne jsem potkal Vítka Bártu. Asi na nějaké oslavě, nebo v hospodě. To si nepamatuju,“ říká Semerák silným ostravským přízvukem, který neztratil ani po letech strávených v Praze, kde vystudoval práva a hned po škole nastoupil do kaceláře Luďka Sekyry. Následoval ho i do developerské skupiny Sekyra Group, kde to dotáhl až
do vedení. „Měl jsem na starosti tři sta lidí a všechno jsem se učil za pochodu,“ vzpomíná Semerák.

Po dvanácti letech od Sekyry odešel a postavil se na vlastní nohy. Dnes vlastní developerskou firmu SPI Holdings, kterou si „odnesl“ právě od Sekyry spolu s několika projekty, na nichž Sekyra pracoval.

Vztah s Mrázkem? Paní nesu vám psaní

Právě jeho blízkost k Sekyrovi je pro některé kritiky Věcí veřejných důkazem, že za stranou stojí pochybné podnikatelské kruhy. Semerák to sám zmínil, když v rozhovoru pro HN vysvětloval, jak ho Bárta o peníze požádal. „Vítek přišel a říká: Hele, stojí to prachy, pomůžeš mi s tím? Řekl jsem: Proč ne? Kolik bys potřeboval? Slovo dalo slovo, ale ještě jsem mu říkal: Hele, neblbni, když ti dám peníze, chytnou se toho novináři. A to zase bude Semerák, Sekyra, Mrázek. Ale on tvrdil, že to není problém,“ uvedl Semerák a vysvětloval, jak probíhaly jeho schůzky s dnes již mrtvým podnikatelem, jehož prsty zasahovaly až do vysokých pater české politiky.

„Viděl jsem Františka Mrázka třeba třináctkrát a ze srandy říkám, že můj veškerý styk s ním byl monitorován. Moje role byla ve stylu Paní, nesu vám psaní. Tak to prostě bylo. U Sekyry jsem pracoval a za to se nestydím, byla to normální práce. Nastoupil jsem k němu v roce 1995, to byl ještě Sekyra běžný právník.“

Celý seriál NOVÍ MOCNÍ sledujte ZDE

Věci veřejné byly Semerákovi od počátku sympatické. V Praze totiž bydlel v Křemencově ulici a zblízka viděl problémy, které strana chtěla řešit. „Byla tam parkovací zóna, tak jsem si vyřídil kartu, zaplatil jsem a přijedu před barák, kde stojí osm taxíků, které čekaly U Fleků. Tak zavolám městské, a městští nic. A když náhodou přijedou, tak taxíky odjedou, načež já tam přijedu, přijde ke mně chlap a řekne: Tys volal městský, jo? Tak abys tu to auto ještě ráno měl! Jo? Takovým stylem. To vás vytočí. Prostě tady bydlím, tak bych si snad mohl dovolit tu zaparkovat. Podobně to vnímal Vítek,“ říká Semerák.


Na rozdíl od Bárty, Kamila Jankovského a Michala Babáka, kteří také vložili své peníze do Věcí veřejných, se Semerák jako jediný nenechal napsat na volební kandidátku. „To, že něčemu fandím, ještě neznamená, že musím někde běhat. Druhý důvod je, že jsem teď víc v Ostravě a angažmá v politice by pro mě znamenalo přesun zpátky do Prahy,“ vysvětluje podnikatel a dodává, že nemyslí ani na práci ve vládní exekutivě, kde budou VV potřebovat ministerské náměstky. „Kdybych na Vítka tlačil, tak bych si asi vyřval nějaké teplé místo. Ale to by bylo proti všemu, co jsem podpořil. Strašně nerad bych kázal vodu, a pil víno,“ vysvětluje.

Nevylučuje však, že by mohl kandidovat v podzimních komunálních volbách. „Připouštím, že o tom dneska vedem debaty. Vítek už se mě na to ptal, ale já mu řekl: Vítku, zatím ne. Jestli někdy někde, tak v Ostravě, a třeba za čtyři, za osm let,“ říká Semerák.

Bárta by však stál o to, aby Semerák kandidoval už letos na podzim. A Semerák připouští, že o tom přemýšlí. „Třeba bych s partou známých mohl zkusit zakandidovat
v Moravské Ostravě. Abych těm chlapům tam trochu vytáhl perka.“