Paroubek: Postupujte logicky

ČSSD by měla dál hájit zájmy "obyčejného člověka" a pokračovat ve své modernizaci. Sociálním demokratům to napsal v dopise na rozloučenou Jiří Paroubek, který rezignoval na funkci předsedy ČSSD v souvislosti s výsledky sněmovních voleb.

Ačkoli sociální demokracie získala nejvíce hlasů, Paroubek označil v dopise volby za prohrané. Mohou být novým začátkem, uvedl expředseda ČSSD v dopise zveřejněném  webu sociální demokracie.

Paroubek očekává, že v dalších měsících se bude debatovat o postupu ČSSD. "Pokud budou členové ČSSD postupovat logicky, budou pokračovat v dosavadní strategii obhajoby práv širokých vrstev lidí, obyčejného člověka. A vnitrostranicky pak budou pokračovat v modernizaci ČSSD. Ale musí k tomu dojít sami," napsal Paroubek, jenž byl dnes naposledy v kanceláři v Lidovém domě jako předseda.

V dopise Paroubek také poděkoval za podporu a omluvil se lidem, kteří jeho rezignaci chápou jako zradu. Podotkl, že navzdory tlaku a útokům patřil podle průzkumů k politikům s vysokou popularitou.

Podle serveru Novinky.cz Paroubek ráno absolvoval poslední tradiční poradu předsedy. Tentokrát se prý ale jednalo spíše o neformální setkání se spolupracovníky. Server iDnes.cz připomněl, že Paroubek přichází o podpisová práva a služební vůz, jeho žena Petra o mluvčí Michaelu Škardovou.

Jiří Paroubek, který rezignoval na funkci předsedy ČSSD, vyzal na rozloučenou spolustraníky, aby hájili zájmy "obyčejného člověka" a modernizovali partaj. Sociální demokraté mají ale úplně jiné téma k hovorům.

Jejich místopředseda a brněnský primátor Roman Onderka a moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas se přou o to, zda by si sociální demokracie měla zakázat spolupráci s KSČM na všech úrovních, tedy třeba i v krajích.

Podle dnešního Práva to Onderka navrhl na pátečním jednání předsednictva ČSSD, přičemž tvrdí, že "kolegové ho a priori neodmítali". Naopak Palas dnes označil Onderkův návrh za cestu do pekel dlážděnou dobrými úmysly a varoval, že by pro sociální demokracii nebyl výhodný.

Sociální demokraté si vládní spolupráci s komunisty a některými dalšími stranami zakázali na sjezdu v roce 1995 v Bohumíně. V některých regionech ale obě strany vládnou společně. Krajskou vládní koalici tvoří mimo jiné právě v Moravskoslezském kraji, jehož hejtmanem je Palas.

Před letošními sněmovními volbami některá média a pravicoví politici tvrdili, že cílem ČSSD je obejít bohumínské usnesení a v případě sestavování vlády vytvořit menšinový kabinet s tichou podporou KSČM. Podobně vládnou sociální demokraté například ve Středočeském kraji.

"ČSSD by konečně měla vyjádřit svůj názor na jakékoli koalice s komunisty. Proto jsem na předsednictvu v pátek navrhl revokaci bohumínského usnesení, aby došlo k úplnému zákazu spolupráce s KSČM, a to na všech úrovních. V praxi by to znamenalo, že sociální demokracie už nikdy nebude usilovat o menšinovou vládu podporovanou komunisty, natož cokoli jiného," řekl Onderka Právu.

Onderka chce zvýšit koaliční potenciál

Podle Onderky se ČSSD už nesmí dostat do situace, kdy by její volební výsledek oslabovaly spekulace o možné podpoře ze strany komunistů. "ČSSD musí být středolevá strana, která do budoucna bude mít zvýšený koaliční potenciál. Stavění na komunistech v jakékoli formě by pro ČSSD bylo záhubou," dodal Onderka.

Palas v prohlášení popřel, že ČSSD chtěla po volbách usilovat o menšinovou vládu s podporou komunistů. Palas, který byl v letech 1981 až 1994 členem komunistické strany, nepochybuje o Onderkových dobrých úmyslech, nicméně je přesvědčen, že Onderka "se hluboce mýlí, pokud se domnívá, že by podobný krok byl prospěšný pro zájmy ČSSD a zejména našich voličů".

Palas rovněž odmítl Onderkův názor, podle něhož by usnesení, které brněnský primátor zvažuje, bylo přínosem pro všechny politické strany. Palas to považuje za představu "doslova zcestnou až iritující". "Ostatní politické strany by se potutelně usmívaly nad nebetyčnou naivitou sociální demokracie, která si dobrovolně a iniciativně zúžila manévrovací prostor," argumentuje Palas.

"Přiznám se, že také nevím, o jakou analýzu se opírá jeho (Onderkův) předpoklad, že koaliční spolupráce s KSČM na úrovni krajů ČSSD poškozuje. Nemám informace o tom, že by existovaly takové průzkumy a výsledky voleb výše uvedený závěr nepotvrzují. Nepoškozují naopak ČSSD spíše krajské koalice s ODS?" ptá se dále Palas v prohlášení.

ČSSD vládne v koalici s ODS například v Jihočeském a Jihomoravském kraji. K situaci na severní Moravě Palas poznamenal, že "KSČM je zatím jako koaliční partner spolehlivá a konstruktivní".
ČSSD sice vyhrála květnové sněmovní volby, ale s menším ziskem hlasů, než očekávala. V zemi se proto rýsuje vznik pravostředové koalice ODS, TOP 09 a strany Věci veřejné. V reakci na volební výsledek ČSSD rezignoval její předseda Jiří Paroubek. O nástupnictví po něm budou pravděpodobně bojovat především statutární místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka a jihomoravský hejtman a šéf Asociace krajů Michal Hašek.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist