Kdo vyjednává

Tým ODS

- lídr strany Petr Nečas, první místopředseda ODS David Vodrážka a dosavadní šéf poslaneckého klubu Petr Tluchoř

Tým TOP 09

- předseda strany Karel Schwarzenberg, první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek a šéf hnutí Starostové a nezávislí, se kterým TOP 09 úzce spolupracuje, Petr Gazdík

Tým Věcí veřejných

- předseda strany Radek John, podnikatel a muž v pozadí stranické politiky Vít Bárta a programová ředitelka strany Kristýna Kočí

V Česku se rozjela povolební vyjednávání o sestavení nové vládní koalice. V pondělí ráno se sešla ODS a TOP 09, odpoledne dorazily Věci veřejné. Během dne pak budou lídři parlamentních stran docházet na schůzky za prezidentem Václavem Klausem.

Možná koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných disponuje sněmovní většinou, stálo by za ní 118 poslanců. Dohoda na personálních otázkách a především programu vlády bude zřejmě o něco jednodušší mezi ODS a TOP 09. Věci veřejné, které vede někdejší televizní moderátor Radek John, mají ve svém programu některé výraznější odlišnosti od představ obou pravicových stran.

První oficiální schůzky skončily všeobecnou shodou - všechny tři strany podporují trojkoaliční projekt, vyloučily spolupráci s ČSSD.

Smlouvu musí schválit příznivci VV 

John zdůraznil, že další jednání o středopravé vládě budou velmi složitá. Lídr ODS Petr Nečas po schůzce podotkl, že se se zástupci Věcí veřejných i TOP 09 shodli na šesti okruzích témat, která budou základem budoucí spolupráce. O sporných otázkách v programech stran mají dál jednat expertní komise.

Ani poté ale nebudou jednání u konce. Poslední slovo mají mít příznivci Věcí veřejných, tzv. véčkaři. "Až bude vyjednána konkrétní koaliční smlouva, tak véčkaři musí v referndu tento dokument schválit," uvedl lídr a bývalý novinář. 

Setkání mezi občanskými demokraty a zástupci nejmenší strany v nové sněmovně začalo po 13. hodině. Při příchodu a "speciálně pro pana Kalouska" předseda VV Joh ukázal plnou moc, že má právo podepisovat stranické dokumenty. To před volbami hlasitě zpochybňoval 1. místopředseda TOP 09. "Ale koaliční smlouvu podepíšete?," reagoval se smíchem Nečas.

ODS se shodla s TOP 09 

Při příchodu na ranní jednání politici ODS ani TOP 09 s novináři nepromluvili, schůzka byla prvním formálním rozhovorem, který týmy obou stran vedou o možnosti společně vládnout. V pondělí se na společném zájmu shodly, podporují vznik kabinetu, který nazývají "vláda rozpočtové odpovědnosti". "Dohodli jsme se, že se dohodneme," podotkl Schwarzenberg.

Dvě nejsilnější pravicové strany také definovaly šest programových okruhů budoucí vlády. Obě strany se dohodly i na tom, že se co nejdříve ve sněmovně pokusí razantně snížit počet funkcí, omezit imunitu poslanců a senátorů a snížit platy ústavním činitelům. Tyto změny jsou připraveny v dolní komoře prohlasovat, i kdyby ještě nebyla podepsána koaliční smlouva.

Konkrétní čísla ale zatím nejsou na stole. Šéf poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř v rozhovoru pro ČT24 doplnil, že vedení nové sněmovny by se mělo zredukovat o jeden post místopředsedy, který doteď ovládala KSČM.

"Dohodli jsme se na tom, že začneme pracovat na programových záležitostech, protože ty považujeme za prioritní," vysvětlil lídr ODS. Jsou mezi nimi především otázka veřejných rozpočtů, mandatorních výdajů a důchodového systému, další se budou týkat zdravotnictví, práva a spravedlnosti, korupce státní správy, ale i školství, vědy, výzkumu a kultury či životního prostředí, zemědělství a otázek venkova.  

Rozdělení resortu zatím neřeší 

Personální obsazení ministerstev se prý na ranní hodinové schůzce v podhradí neprobíralo. Politici chtějí nejprve najít shodu na programových otázkách, poté si budou rozdělovat posty. Schwarzenberg také kategoricky odmítl plán, že on by se stal budoucím premiérem. "Nepřipadá v úvahu. Petr Nečas je ten správný muž," citoval server iDnes.cz slova předsedy TOP 09.

Členové vedení ODS pod příslibem anonymity ale HN potvrdili, že byly vypuštěny zkušební balonky. První neoficiální nabídka z TOP 09 zněla: ministerstvo zahraničních věcí pro Karla Schwarzenberga a ministerstvo financí pro Miroslava Kalouska. Lídr ODS Petr Nečas a šéf poslaneckého klubu Petr Tluchoř

Podle představ týmů ODS a TOP 09 se uskuteční ještě dvoustranné rozhovory obou stran se zástupci Věcí veřejných a pak bude možné zahájit diskusi v trojčlenném formátu. "Já doufám, že se Věci veřejné zachovají jako standardní strana. My jsme otevřeni pro spolupráci a doufám, že se to podaří," poznamenal Schwarzenberg. "Nesmíme předvádět tanečky, zákulisní jednání plná intrik a hokynaření. Dlužíme občanům solidní politické jednání," zdůraznil Nečas.

Dnes také lídry a předsedy stran čeká setkání s prezidentem Václavem Klausem. Nečas se setká také s 1. místopředsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou, který si jako představitel vítězné strany nárokuje právo jako první se pokusit sestavit vládu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist