Předseda strany Věci veřejné, která je pro vznik středopravicové koalice klíčová, naznačil ústupky z volebního programu. Radek John v diskuzním pořadu České televize Otázky Václav Moravce například přiznal, že nemá přesný přehled o počtu státních úředníků, jejichž místa chce strana rušit.

John prohlásil, že v zemi existuje 450.000 úředníků a Věci veřejné chtějí desetinu z nich zrušit. "To umíte špatně počítat," kontroval moderátor diskuse Václav Moravec a připomněl, že v tomto počtu státních zaměstnanců figurují například i učitelé a policisté a úředníků je jen 160.000. John nato reagoval slovy, že těchto skupin by se propouštění dotknout nemělo.

"Tak to znamená (propuštění) jen 16.000 úředníků. Bude to menší úspora, než jsme čekali," dodal John. Snaha zrušit desetinu úřednických míst byla jedním z volebních slibů strany, která má reálnou šanci stát se spolu s ODS a TOP 09 členem nové vládní koalice.

Poslední dinosaurus asi přežije

John také připustil, že plán na spojení ministerstev vnitra a obrany je natolik ambiciózní, že ho nelze naplnit do roka. "Není to naše priorita pro tento rok," uvedl k jednomu z bodů programu. Dodal, že jde o práci na několik volebních období.

John připomínal, že VV nejsou klasickou stranou a on sám se cítí v politice jako učeň, o politicích Věcí veřejných hovoří jako o krizových manažerech.

Nyní čeká stranu vyjednávání o eventuální účasti ve vládní koalici. John již dříve uvedl, že případná dohoda by musela být schválena hlasováním registrovaných příznivců strany, takzvaných véčkařů.

Věci veřejné, nováček v parlamentu, získaly ve volbách skoro 11 procent s programem, který politologové často označovali za populistický. Strana například slibovala vzít 10 miliard z rozpočtu ministerstva obrany a dát je na školství, především na platy začínajících pedagogů a školní psychology.

VV jsou i pro zrušení poplatků u lékaře. Zavést chtějí jednu zdravotní pojišťovnu, definovat základní péči a vytvořit státem garantovanou páteřní síť nemocnic. Změnit by se měl i nákup léků. Mluvily také o sloučení ministerstev zemědělství a životního prostředí.

Mezi sliby strany byl například také závazek nespolupracovat s "politickými dinosaury", obecně definovanou skupinou dlouhou dobu působících politiků s mnohdy nejasnými konexemi do byznysu.

Mezi dinosaury byl původně zařazen i první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, nyní se Johnova strana chystá na vyjednávání s TOP 09 o budoucí vládní spolupráci. "S někým se dohodnout musíme," vysvětlila místopředsedkyně VV Kateřina Klasnová.