Občanští demokraté, TOP 09 a Věci veřejné (VV) začnou od pondělí oficiálně jednat o společné středopravé vládě. Po neformálních schůzkách s lídry TOP 09 Karlem Schwarzenbergem a VV Radkem Johnem vidí volební lídr ODS Petr Nečas projekt nadějně. Nečas to řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce, kde se sešel se šéfy stran, které uspěly ve volbách do sněmovny.

Nečas se v pořadu přihlásil k ambici být premiérem, John reagoval tím, že by nebyl proti. Personální otázky ale chtějí řešit až po případné dohodě na programu.

"Věřím, že všichni aktéři se zachovají zodpovědně, signál od voličů je zřejmý," upozornil Nečas, který zároveň vyloučil vznik velké koalice se sociálními demokraty. "Dáváme přednost vytvoření vlády rozpočtové zodpovědnosti," zopakoval volební lídr ODS. Nevyloučil diskusi s ČSSD například o zahraniční politice.

John uvedl, že jeho strana se chce chovat "státotvorně" a současně udržet základní priority strany. S Nečasem hovořil například o sestavování rozpočtu, který už by měl zahrnovat priority nové vlády. "Hodinu jsme se bavili o shodách, kde by mohli být čertíci, jak bychom je mohli řešit," uvedl John.

Naopak první místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka, který po rezignaci Jiřího Paroubka stranu vede, řekl, že očekává, že se prezident republiky Václav Klaus zachová podle demokratických zvyklostí a pověří vítěze voleb, aby se pokusil jako první vyjednat složení vlády. "Jsme připraveni zúčastnit se jednání o nové vládě se všemi stranami. Nemíníme povolební jednání vyklidit předčasně," řekl Sobotka. Už v Partii televize Prima, řekl, že by si přál dostat na sestavení vlády týden.

Kdo bude šéfovat sněmovně?

Sobotka by do vyjednávání šel s prioritami programu ČSSD jako je zavedení progresivní daně, zrušení poplatků ve zdravotnictví či placení nemocenské od prvního dne. Schwarzenberg řekl, že kvůli možným pochybnostem by zřejmě bylo lepší nechat nejprve prostor vítězům voleb.

"VV jsou pro, aby ČSSD dostala možnost sestavit vládu. Rádi s nimi budeme hovořit. Jsme ochotni hledat shodu na celonárodních záležitostech," řekl John.

Nečas s nimi nesouhlasil. Řekl, že vítěz voleb by měl mít pro jednání koaliční potenciál. "A to má ČSSD pouze s komunisty. Preferoval bych rychlá jednání," dodal Nečas.

Předseda komunistů Vojtěch Filip souhlasil, aby se sociální demokracie pokusila jako první dojednat složení vlády. "Mělo by to být ale výrazně časově omezeno. Deset dní je odpovídající doba," dodal Filip.

Filip připomněl, že je třeba se také dohodnout na novém šéfovi dolní komory. Podle Nečase bude ODS usilovat o co nejrychlejší svolání první schůze Poslanecké sněmovny.

Lídr ČSSD Bohuslav Sobotka uvedl, že funkce v orgánech Poslanecké sněmovny by měly být obsazeny podle výsledku voleb. Žádá vpuštění opozice do sněmovních funkcí. To podle Sobotky neznamená, že ČSSD usiluje o místo šéfa sněmovny.

Předseda TOP 09 Schwarzenberg podotkl, že v evropských zemích není až tak úplně zvykem, aby vedení sněmovny získala opozice.

ODS a dvě nové strany ve sněmovně - TOP 09 a Věci veřejné - mají největší šanci na sestavení stabilní vládní koalice, společně by ve dvousetčlenné sněmovně disponovaly 118 poslanci.

Věci veřejné podmiňují vstup do vlády splněním svých priorit, například boje s korupcí nebo škrtů 10 miliard v rozpočtu ministerstva obrany. "Jako zkušený politik žádné takové podmínky neberu vážně. Před jednáním vysílat veřejně podmínky je velmi kontraproduktivní," řekl k tomu v sobotu Nečas.

Podle prvního místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska si zveřejňováním podmínek pro vstup do vlády Věci veřejné uzavírají cestu k dohodě o povolební spolupráci. Podle něj je to buď znak nezkušenosti, nebo neochoty se dohodnout.

Volby vyhrála ČSSD se ziskem 22,1 procenta, na což její předseda Jiří Paroubek reagoval oznámením odchodu z čela strany. Pro ODS hlasovalo 20,2 procenta voličů. Třetí skončila TOP 09 se ziskem 16,7 procenta, čtvrtá je KSČM s 11,3 procenta a pátá strana Věci veřejné, která získala 10,9 procenta. Volební účast podle volebního serveru Českého statistického úřadu dosáhla 62,6 procenta.

Prezident Václav Klaus pozval na pondělí na Pražský hrad ke konzultacím lídry všech stran, které se dostaly do sněmovny. Jednat s nimi bude postupně, v pořadí podle jejich volebního zisku. Jako prvního tedy přijde lídra ČSSD Bohuslava Sobotku. Všichni předsedové stran pozvání přijali. V tiskovém prohlášení to dnes oznámil mluvčí prezidenta Radim Ochvat.

Související