Jasný favorit voleb, ČSSD, sice získal od voličů nejvíc hlasů, ale odchází poražen. Středopravicové strany mají pohodlnou většinu 117 mandátů ve dvousetčlenné poslanecké sněmovny.

Dosavadní šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek oznámil, že se rozhodl rezignovat na post předsedy. "Do sedmi až deseti dní předám funkci," řekl Paroubek s tím, že z něho bude řadový poslanec za Ústecký kraj. Paroubek je tak vůbec prvním vítězem voleb v české a československé historii, který rezignoval ještě v den voleb.

První místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka bude jednat o povolebním uspořádání místo Paroubka a jako vůbec první vyjednavač za nejsilnější stranu v české historii nepožaduje, aby prezident pověřil vyjednáváním o vládě právě vítěznou stranu. Sobotka je prakticky smířený s tím, že vznikne pravostředová koalice ODS, TOP 09 a Věci Veřejné.

„Pokud jde o pověření sestavením vlády, myslím, že by ho měl získat ten, kdo bude schopen reálně vládu sestavit. Pro nás je ta šance velmi malá. Já jsem k tomu spíše skeptický vzhledem k tomu, že se dá očekávat úzká spolupráce pravicových stran ODS, TOP 09 a Věcí veřejných,“ řekl v sobotu večer Sobotka.

Paroubek: Lidé si vybrali jiný směr

Určitě v příštích měsících bude podle Sobotky docházet k dalším personálním změnám. "Naším cílem bude, aby sociální demokracie šla do senátních a komunálních voleb obměněná a posílená, ale na personální změny je dost času," řekl Sobotka.

On-line: Volební sobotu jsme sledovali živě - ZDE 

Samotné výsledky voleb komentoval Paroubek s tím, že prohrály zájmy obyčejných lidí. Podle přepočtu ČSSD získala 57 mandátů. Druhá ODS 51 sněmovních křesel. Třetí TOP 09 by jich měla mít 41. komunisté 26 a Věci veřejné 25. Co se týče procentuálního vyjádření: ČSSD získala 22, 1 procent, ODS 20, 2 procent, TOP 09 16, 7 procent, komunisté 11, 3 a Věci veřejné 10, 9.

"Zdá se, že si lidé vybrali směr, kterým má republika jít. A je to směr jiný, než jaký nabízela ČSSD," řekl v první reakci viditelně zklamaný Paroubek. "Tato země má nakročeno k pravicové koalici," přiznal šéf ČSSD.

Úspěch Věcí veřejných komentoval jejich předseda Redak John, jehož strana by pro vznik pravicové vlády mohla být rozhodující. "My se do koalice necpeme, ale se slušnými lidmi rádi prosadíme, co bude potřeba," řekl John.

Z výsledků voleb také jednoznačně vyplývá, že Češi nejsou příliš spokojeni s velkými zavedenými stranami. ODS a ČSSD získaly v posledních volbách přes 30 procent hlasů. Nyní se obě pohybují kolem 20 procent. Asi dvacet procent jejich původních voličů se přesunulo k TOP 09, Věcem veřejným a také k nové straně Miloše Zemana.

Totálně také propadli zelení. Mají pod tři procenta. Dokonce méně než třeba Suverenita Jana Bobošíkové. Jejich původní voliče převzala především TOP 09 se svým charismatickým předsedou Karlem Schwarzenbergem. Pravici také pomohla lehce zvýšená účast mladých voličů. Jasně u nich zvítězila pravice, na prvním místě právě TOP 09 a na druhém místě ODS.