Občanští demokraté, kteří skončili ve volbách druzí, neztrácejí čas a už mezi sebou jednají o budoucí vládě. Jednání budou pokračovat i v neděli, kdy se sejde grémium a večer výkonná rada.
Někteří lidé z vedení ODS se sešli v areálu Žlutých lázní například s podnikatelem a šedou eminencí pražské organizace Ivo Rittigem. Dorazil i místopředseda Petr Bendl a ekonomický expert ODS Martin Kocourek.
Volební lídr strany Petr Nečas se už předtím sešel s předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem. Dohodli se, že zítra nebo v pondělí budou jednat o případném vzniku koaliční vlády. Podle informací HN se setkání odehrálo v Pálffyho paláci pod Pražským hradem.
Členové ODS v neformálních rozhovorech připustili, že možným koaličním partnerům budou muset přepustit dva silové rezorty. Nejčastěji se hovoří o tom, že Schwarzenberg by se měl stát ministrem zahraničí a Radek John ministrem vnitra.
Volby do sněmovny jsme sledovali on-line - ZDE
Volební lídr strany Petr Nečas se už předtím sešel s předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem. Dohodli se, že zítra nebo v pondělí budou jednat o případném vzniku koaliční vlády. Podle informací HN se setkání odehrálo v Pálffyho paláci pod Pražským hradem.
Členové ODS v neformálních rozhovorech připustili, že možným koaličním partnerům budou muset přepustit dva silové rezorty. Nejčastěji se hovoří o tom, že Schwarzenberg by se měl stát ministrem zahraničí a Radek John ministrem vnitra.
ANKETA: Jak by podle vás měla vypadat titulní strana HN po volbách - čtěte ZDE
Šefredaktor HN Petr Šimůnek: Čas na změnu aneb O čem rozhodují tyto volby - čtěte ZDE
ODS s ČSSD už vyhlásily nejbližší plány pro své vlády po volbách - čtěte ZDE
On-line reportáž
Zahajujeme on-line přenos z druhého dne voleb. Voličský zájem byl v pátek vysoký, podle ČTK přišla do večera hlasovat zhruba polovina voličů.
Celková účast by tak mohla být vyšší než 70 procent vzhledem k tomu, že v pátek obvykle odvolí dvě třetiny lidí.
Před čtyřmi lety při posledních sněmovních volbách účast přesáhla 64 procent z 8,3 milionu voličů. V roce 2002 přišlo rozhodnout o složení sněmovny 58 procent a v roce 1998 to bylo 74 procent voličů.
Poslední voliči tak budou moci učinit těsně před 14:00, kdy možnost hlasovat podle zákona skončí. Než členové okrskové komise volební místnost uzavřou, musejí však umožnit hlasování všem voličům, kteří jsou ve volební místnosti nebo před ní. Teprve poté prohlásí předseda okrskové komise hlasování za ukončené.
Poslance si vybírají také Češi, kteří pobývají v cizině, a to na stovce českých velvyslanectvích a konzulátech po celém světě. V noci ještě mohli volit v Americe, v 06:00 středoevropského letního času se volební seriál přesunul do Austrálie a poté na další kontinenty.
Právo volit má více než osm milionů českých občanů, v zahraničí se letos k volbám přihlásilo zhruba přes 6600 z nich.
Ze spodních příček kandidátek chce změnit českou politiku řada zajímavých i kuriózních osobností, píše Ekonom.
Politici u voleb: Přišli, hlasovali, cosi řekli a teď jim nezbývá, než čekat a doufat
Mezi odhadovanými padesáti procenty voličů, kteří přišli volit už v pátek, byla většina politiků. Podívejte se, co řekli poté, co vhodili do uren své hlasovací lístky.
Jak se vlastně vypočítává počet mandátů pro jednotlivé strany z výsledků voleb do Poslanecké sněmovny České republiky? Následující animace vám to objasní v pěti krocích.
Na některých místech v Praze už přesáhla volební účast 60 procent. Například ve volební okrskové komisi na základní škole v ulici Mohylová na Praze 13 už přišly volit zhruba dvě třetiny lidí.
"Už včera večer přišlo volit 53 procent lidí. Dnes během dopoledne chodí další a další lidé, takže už máme hodně přes 60 procent," řekla reportérovi iHNed členka místní volební komise.
Asi 60 procent voličů přišlo do dnešních 11:00 vybírat své budoucí poslance, uvádí ČTK. Při prvním volebním dni přitom hlasovala asi polovina voličů.
Zkušení členové volebních komisí v pátek uváděli, že účast je vyšší než při předchozích dvou vybírání poslanců. To, že lidé mají zájem o volby, hlásí někteří členové volebních komisí i dnes. Fronty jako v pátek se už před volebními místnostmi většinou ale netvoří.
V některých okrscích ale už museli řešit drobnější problém, a to ztrátu státní vlajky. Z budovy jihlavské školy v ulici Legionářů zmizela během noci, okamžitě ji ale nahradili novou. Z volební místnosti v Tyršově ulici v Benešově se ztratila ještě v pátek před zavřením, řekla ČTK Lenka Petrášková z benešovské radnice.
Volby zatím neprovázely žádné bezpečnostní problémy. Podle několika zdrojů ČTK v pátek na několika místech v Ostravě volily desítky Romů, kteří údajně dostali za účast ve volbách přislíbeny peníze.
Bezproblémové jsou i na litvínovském sídlišti Janov, které patří k lokalitám, kde vládne napětí mezi starousedlíky a lidmi ze sociálně vyloučených lokalit. Podle zapisovatelky jednoho z okrsků na tomto sídlišti se účast zatím pohybuje kolem 35 procent.
Za necelé tři hodiny dnes odvolilo ve volbách do Poslanecké sněmovny 342 odsouzených v ostravské věznici Heřmanice.
"Ze 447 zájemců o volby nedovolila volební komise volit 26 odsouzeným, a to z důvodu neplatných osobní dokladů, dalších 79 si svou účast rozmyslelo," uvedl mluvčí věznice Vlastimil Nohejl.
Aktuálně si trest ve věznici odpykává 817 odsouzených. Věznice dnes propustila na svobodu jednoho vězně. "Ten šel před volební komisi jako první a bez problémů odvolil," doplnil mluvčí.
"Vysoká volební účast by nám měla vyhovovat, ale nic moc konkrétního z toho vyvozovat nejde. Zatím nechci nijak zvlášť spekulovat," řekl serveru iHNed.cz Milan Urban a odešel si zapálit cigaretu na zahrádku restaurace Hybernia.
Na zahrádku restaurace Hybernia už dorazili i první místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka a jihomoravský hejtman Michal Hašek. Oba si přisedli k místopředsedovi Urbanovi a pozorně s napětím v obličejích sledují volební vysílání České televize.
Volby skončily, dveře volebních místností se uzavřely. První povolební odhady favorizují šest stran. ČSSD a ODS podle nich mají dvacet procent. TOP 09 mají 17 procent, Věci veřejné a komunisti jedenáct. Lidovci sesbírali pět procent hlasů.
Očividně zaskočení sociální demokraté si vůbec nepřipouštějí, že by pro ně volby mohly dopadnout tak špatně, jak naznačují první odhady.
"To, jak volby opravdu dopadly, můžeme říct, až bude sečtena většina hlasů. Jsem přesvědčený, že jsme nakonec volby vyhráli a že ten rozdíl bude mnohem větší, než naznačují první odhady. Každopádně děkuji všem voličům, kteří přišli podpořit sociální demokracii," řekl serveru iHNed očividně zaskočený jihomoravský hejtman Michal Hašek, který sleduje vysílání ČT na dvoře Lidového domu spolu s volebním manažerem Jaroslavem Tvrdíkem, ministrem vnitra Martinem Pecinou a místopředsedou ČSSD Milanem Urbanem.
Asi nejzklamaněji zatím působí ve volebním štábu ČSSD ministr vnitra a pražský lídr Martin Pecina. "Kdyby to dopadlo tak, jak naznačují první odhady, tak by to bylo nepříjemné překvapení. Myslím ale, že nakonec volby vyhrajeme se čtyř až pěti procentním náskokem," řekl serveru iHNed Pecina.
Ten moc dobře ví, že pokud by ČSSD opravdu získala celostátně jen 20 procent, tak by si v Praze, kde je tradičně nejslabší, připsala nejslabší výsledek od roku 1992. "Pokud to opravdu dopadne takto, tak ten pražský výsledek by byl hodně špatný. Pořád ale věřím, že nakonec i v Praze uspějeme," myslí si Pecina.
A asi nejoptimističtěji působí při sledování pro socialisty nepříznivých volebních výsledků místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. "Ten předběžný výsledek je nepochybně překvapivý, já ale věřím, že se začne rozdíl mezi ČSSD a ODS postupně zvětšovat. Věřím, že náš výsledek se nakonec přiblíží 30 procentům," odhaduje velmi optimisticky naladěný Sobotka.
Mezi prvovoliči uspěly podle odhadů v ČT pravicové strany. Zvítězila TOP 09 s 29 procenty, ODS měla 18 a VV 15 procent. ČSSD měla devět procent. Herečka Martha Issová, která se angažovala v kampani Přemluv bábu, České televizi řekla: "Alni jednou nenastala chvíle, že bych natočení klipu litovala. Procházela jsem si různými pocity, ale jsem ráda, že jsme to udělali."
Hosté se zatím občerstvují tradičním lidoveckým pohoštěním - tlačenka, jitrnice, klobásky. Vegetariány mezi sebou zřejmě křesťanští demokraté nemají.
Hosté se zatím občerstvují tradičním lidoveckým pohoštěním - tlačenka, jitrnice, klobásky. Vegetariány mezi sebou zřejmě křesťanští demokraté nemají.
Do sídla ODS přišel lídr Petr Nečas, měl dvacet minut zpozdění. Spolu s ním dorazil předseda Senátu Přemysl Sobotka, který první odhady voleb komentoval slovy: "Pokud bychom byť jen o 0,1 procenta zvítězili nad ČSSD, tak by to byl ohromný úspěch. Pokud jde o výsledek samotné ODS, tak ten není potěšující, ale vzhledem k výsledku TOP 09 a Věcí veřejnch nebylo možné nic jiného čekat."
Podle předběžných výsledků to vypadá, že komunisty z tradičního třetího místa odsune Top 09. Navíc není jisté, zda ji nepřeskočí i Věci veřejné. Podle zástupců KSČM však rozhodující bude teprve počet mandátů, které získají. „Pro nás je povinnost zůstat na dvaceti šesti poslancích, které máme dnes,“ řekl HN bývalý místopředseda a vlivný poslanec Jiří Dolejš.
Podle něj měla letos KSČM nebývale příznivé výchozí podmínky. „Nahrát nám mohla zejména hospodářská krize a s tím související ohrožení sociálních standardů. Kromě toho si ostatní strany šly navzájem po krku, takže jsme mohli působit jako taková ta klidná síla,“ dodává. Podle Dolejše mohla komunistům přebírat dosavadní voliče pouze strana expremiéra Miloše Zemana, jež platí za levicovou a částečně i Suverenita Jany Bobošíkové, která zejména v pohraničí lákala voliče vlasteneckou rétorikou.
Hlasy, které statistici sčítají ve velkých městech, přejí spíše ODS. ČSSD jemně ztrácí. A třetí TOP 09 už má o tři procenta víc než KSČM.
Letošní kampaň přinesla pro mnohé komunisty příjemné překvapení – měli mnohem měně zdemolovaných billboardů a roztrhaných plakátů než po minulé roky. „Vandalové se realizovali spíše na billboardech nebo stáncích velkých stran, kterých zástupci při kampaní po sobě nebývale plivali. My jsme těch vyškrábaných očí na plakátech měli letos minimum,“ usmívá se Vladimír Koníček, volební jednička KSČM na Zlínsku. Podle něj bylo vidět, že si Češi už prý na KSČM zvykli. „Během mítinků jsme se už téměř nesetkávali s tím, že by si lidé odmítali brát naše předvolební letáky, jenom proto, že jsme komunisté,“ dodává Koníček, který jako předseda kontrolního výboru měl v dosluhující Sněmovně mezi komunisty jednu z nejvýznamnějších pozic
K totálnímu propadáku Ivana Langera. "Jsem vděčný za každý ozdravný proces, který u našich možných koaličních partnerů proběhne."
K budoucí vládě. "O post premiéra bych určitě zájem neměl, respektuji, že by ho měla nominovat nejsilnější strana v koalici."
K oslavám. "Na večírku, který chystá pan Kalousek, se asi na chvilku zastavím. A také bych se rád podíval za rodinou."
Převrat v ČSSD proběhl překvapivě rychle. Paroubek nedoplatil jen na slabé volební vítězství, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale hlavně na to, že před rokem svrhnul vládu a domluvil se s Topolánkem na vzniku kabinetu, kam socialisté vyslali své lidi. Ti tak dostali příležitost k obnovení obchodních vazeb ve veřejné sféře a nebudou se jich chtít vzdát. Dobrým příkladem je Česká pošta. Ministr vnitra Martin Pecina s Jaroslavem Tvrdíkem podnik v uplynulém roce ovládli a určitě o svůj vliv nebudou chtít přijít. To znamená jediné. Budou muset udělat všechno pro to, aby se ČSSD dohodla na menšinové vládě se stranou Věci veřejné (s podporou KSČM), anebo na velké koalici s ODS. A to by s Paroubkem nešlo .
HN potvrdily spekulace, které se celý večer šířily: hlavní oslava ODS se letos odehrává v areálu Žlutých lázní. Reportéři HN před uzavřeným komplexem barů zastihli například Ivo Rittiga, podnikatele a šedou eminenci pražské ODS. Kolem desáté hodiny dorazil do areálu místopředseda Petr Bendl a ekonomický expert ODS Martin Kocourek. Vidět byl i ministr obrany dosazený ODS Martin Barták.
Kdo je Ivo Rittig, čtěte ZDE.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist