Občanští demokraté, kteří skončili ve volbách druzí, neztrácejí čas a už mezi sebou jednají o budoucí vládě. Jednání budou pokračovat i v neděli, kdy se sejde grémium a večer výkonná rada.

Někteří lidé z vedení ODS se sešli v areálu Žlutých lázní například s podnikatelem a šedou eminencí pražské organizace Ivo Rittigem. Dorazil i místopředseda Petr Bendl a ekonomický expert ODS Martin Kocourek.

Volební lídr strany Petr Nečas se už předtím sešel s předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem. Dohodli se, že zítra nebo v pondělí budou jednat o případném vzniku koaliční vlády. Podle informací HN se setkání odehrálo v Pálffyho paláci pod Pražským hradem.

Členové ODS v neformálních rozhovorech připustili, že možným koaličním partnerům budou muset přepustit dva silové rezorty. Nejčastěji se hovoří o tom, že Schwarzenberg by se měl stát ministrem zahraničí a Radek John ministrem vnitra.

Volby do sněmovny jsme sledovali on-line - ZDE

Volební lídr strany Petr Nečas se už předtím sešel s předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem. Dohodli se, že zítra nebo v pondělí budou jednat o případném vzniku koaliční vlády. Podle informací HN se setkání odehrálo v Pálffyho paláci pod Pražským hradem.

Členové ODS v neformálních rozhovorech připustili, že možným koaličním partnerům budou muset přepustit dva silové rezorty. Nejčastěji se hovoří o tom, že Schwarzenberg by se měl stát ministrem zahraničí a Radek John ministrem vnitra.  On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
00:00
20:14 Jak voliči sundali Langera
Místopředseda ODS Ivan Langer už ve sněmovně nezasedne. V Olomouckém kraji, kde kandidoval z prvního místa, jej překroužkovalo sedm kandidátů. Dokonce i poslední na kandidátce, Miloslav Dvorský, získal více preferenčních hlasů než "Íčko", jak zní Langerova přezdívka zaznamenaná  na policejních odposleších lidí kolem zavražděného podnikatele Františka Mrázka. Langer byl poslancem od roku 1996.
08:59
9:00 Čeká se, že hlasovat přijde přes 70 procent voličů

Zahajujeme on-line přenos z druhého dne voleb. Voličský zájem byl v pátek vysoký, podle ČTK přišla do večera hlasovat zhruba polovina voličů.

Celková účast by tak mohla být vyšší než 70 procent vzhledem k tomu, že v pátek obvykle odvolí dvě třetiny lidí.

Před čtyřmi lety při posledních sněmovních volbách účast přesáhla 64 procent z 8,3 milionu voličů. V roce 2002 přišlo rozhodnout o složení sněmovny 58 procent a v roce 1998 to bylo 74 procent voličů.

09:01
9:01 Posledních pět hodin

Poslední voliči tak budou moci učinit těsně před 14:00, kdy možnost hlasovat podle zákona skončí. Než členové okrskové komise volební místnost uzavřou, musejí však umožnit hlasování všem voličům, kteří jsou ve volební místnosti nebo před ní. Teprve poté prohlásí předseda okrskové komise hlasování za ukončené.

09:04
9:05 Volby pokračují také v zahraničí

Poslance si vybírají také Češi, kteří pobývají v cizině, a to na stovce českých velvyslanectvích a konzulátech po celém světě. V noci ještě mohli volit v Americe, v 06:00 středoevropského letního času se volební seriál přesunul do Austrálie a poté na další kontinenty.

Právo volit má více než osm milionů českých občanů, v zahraničí se letos k volbám přihlásilo zhruba přes 6600 z nich.

09:49
9:49 Rekapitulace prvního dne voleb
Souhrn událostí z prvního dne voleb v pátek najdete ZDE.
09:59
9:59 Volební lahůdky pro fajnšmekry

Ze spodních příček kandidátek chce změnit českou politiku řada zajímavých i kuriózních osobností, píše Ekonom.

10:04
10:04 Už jim zbývá jen čekat

Mezi odhadovanými padesáti procenty voličů, kteří přišli volit už v pátek, byla většina politiků. Podívejte se, co řekli poté, co vhodili do uren své hlasovací lístky.

10:08
10:10 Co se bude dít, až se zavřou volební místnosti

Jak se vlastně vypočítává počet mandátů pro jednotlivé strany z výsledků voleb do Poslanecké sněmovny České republiky? Následující animace vám to objasní v pěti krocích.

11:10
11:10 Nejstarší občanka Česka údajně nevynechala jediné volby
Nejstarší občanka ČR Julie Vašíčková, která nedávno oslavila již 107. narozeniny, přišla 29. května v Prušánkách na Hodonínsku odevzdat svůj hlas ve volbách do Poslanecké sněmovny. Už si nepamatuje, kolikrát byla volit, ale nevynechala jediné volby.
11:22
11:22 Volby táhnou i v sobotu

Na některých místech v Praze už přesáhla volební účast 60 procent. Například ve volební okrskové komisi na základní škole v ulici Mohylová na Praze 13 už přišly volit zhruba dvě třetiny lidí.

"Už včera večer přišlo volit 53 procent lidí. Dnes během dopoledne chodí další a další lidé, takže už máme hodně přes 60 procent," řekla reportérovi iHNed členka místní volební komise.

12:01
12:00 Už bez front

Asi 60 procent voličů přišlo do dnešních 11:00 vybírat své budoucí poslance, uvádí ČTK. Při prvním volebním dni přitom hlasovala asi polovina voličů.

Zkušení členové volebních komisí v pátek uváděli, že účast je vyšší než při předchozích dvou vybírání poslanců. To, že lidé mají zájem o volby, hlásí někteří členové volebních komisí i dnes. Fronty jako v pátek se už před volebními místnostmi většinou ale netvoří.

12:06
12:06 Ztráta vlajky v Jihlavě a Benešově

V některých okrscích ale už museli řešit drobnější problém, a to ztrátu státní vlajky. Z budovy jihlavské školy v ulici Legionářů zmizela během noci, okamžitě ji ale nahradili novou. Z volební místnosti v Tyršově ulici v Benešově se ztratila ještě v pátek před zavřením, řekla ČTK Lenka Petrášková z benešovské radnice.

12:07
12:08 V Praze už volněji
V hlavním městě účast v pátek na mnoha místech atakovala padesátiprocentní hranici, naproti tomu dnes chodí méně lidí. Ve většině městských částech přišlo mezi 50 až 60 procenty voliči. "Dneska už je to volnější," řekl Tomáš Smrček z úřadu Prahy 4. Souhlasí s nim i mluvčí Prahy 5 Radovan Myslík, podle kterého byl největší nápor zrána.
12:10
12:10 Stoletá volička hlasovala doma
Na pražském Barrandově dnes odvolila i stoletá občanka, která dosud nevynechala žádné volby. Úředníci Prahy 5 se za ní domů vydali s přenosnou urnou.
12:11
12:11 Účast v Janově: 35 procent

Volby zatím neprovázely žádné bezpečnostní problémy. Podle několika zdrojů ČTK v pátek na několika místech v Ostravě volily desítky Romů, kteří údajně dostali za účast ve volbách přislíbeny peníze.

Bezproblémové jsou i na litvínovském sídlišti Janov, které patří k lokalitám, kde vládne napětí mezi starousedlíky a lidmi ze sociálně vyloučených lokalit. Podle zapisovatelky jednoho z okrsků na tomto sídlišti se účast zatím pohybuje kolem 35 procent.

12:11
12:11 Odvolil a odešel z vězení

Za necelé tři hodiny dnes odvolilo ve volbách do Poslanecké sněmovny 342 odsouzených v ostravské věznici Heřmanice.

"Ze 447 zájemců o volby nedovolila volební komise volit 26 odsouzeným, a to z důvodu neplatných osobní dokladů, dalších 79 si svou účast rozmyslelo," uvedl mluvčí věznice Vlastimil Nohejl.

Aktuálně si trest ve věznici odpykává 817 odsouzených. Věznice dnes propustila na svobodu jednoho vězně. "Ten šel před volební komisi jako první a bez problémů odvolil," doplnil mluvčí.

13:04
13:04 ČT odhaduje volební účast na 62 procent
Podle odhadu agentury SC&C přišlo k volbám 62 procent voličů. Uvedla to ve svém volebním vysílání Česká televize.
13:26
13:26 Redaktor Petr Vašek se hlásí z Lidového domu
První zpráva reportéra HN z volebního štábu ČSSD: Jiří Paroubek přijede do Lidového domu v 17:30, už ve dvě hodiny odpoledne místopředsedové Bohuslav Sobotka, Lubomír Zaorálek a Milan Urban.
13:37
13:37 Urban: Vysoká volební účast nám může pomoci

"Vysoká volební účast by nám měla vyhovovat, ale nic moc konkrétního z toho vyvozovat nejde. Zatím nechci nijak zvlášť spekulovat," řekl serveru iHNed.cz Milan Urban a odešel si zapálit cigaretu na zahrádku restaurace Hybernia.

Na zahrádku restaurace Hybernia už dorazili i první místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka a jihomoravský hejtman Michal Hašek. Oba si přisedli k místopředsedovi Urbanovi a pozorně s napětím v obličejích sledují volební vysílání České televize.

13:54
13:54 Radek John si věří
Lídr Věcí veřejných Radek John dorazil do volebního štábu plný optimismu. "Očekáváme minimálně dvouciferný výsledek. Menší číslo je pro nás nepřijatelné. Dvacet šest křesel v Poslanecké sněmovně je tak akorát vzhledem k velikosti strany," troufá si John.
13:59
13:59 Skrytá nervozita v táboře ČSSD
Ve volebním štábu ČSSD už čeká takřka celé vedení strany na první odhady výsledků. "Je tady cítit nervozita. Sociální demokraty znejistila vysoká volební účast. Velká města můžou zvrátit výsledek v jejich neprospěch," odpozoroval reportér HN Petr Vašek.
14:01
14:02 První odhady: ČSSD a ODS mají stejný počet hlasů

Volby skončily, dveře volebních místností se uzavřely. První povolební odhady favorizují šest stran. ČSSD a ODS podle nich mají dvacet procent. TOP 09 mají 17 procent, Věci veřejné a komunisti jedenáct. Lidovci sesbírali pět procent hlasů.

14:05
14:07 Zlost v ČSSD
Lídři ČSSD Milan Urban, Martin Pecina a Michal Hašek nevěřícně koukají na televizi a vůbec nevěří, že by ČSSD získala tak špatný výsledek. "Musíme počkat až na sečtení volebních výsledků," říká místopředseda ČSSD Milan Urban. 
14:12
14:13 TOP 09? Poděkování voličům
Místopředseda politické supernovy Miroslav Kalousek reagoval na první výsledky slovy: "Na prvním místě je třeba poděkovat voličům a sympatizantům, kteří nás podpořili."
14:14
14:14 Hašek: Rozdíl bude větší, než naznačují odhady

Očividně zaskočení sociální demokraté si vůbec nepřipouštějí, že by pro ně volby mohly dopadnout tak špatně, jak naznačují první odhady.

"To, jak volby opravdu dopadly, můžeme říct, až bude sečtena většina hlasů. Jsem přesvědčený, že jsme nakonec volby vyhráli a že ten rozdíl bude mnohem větší, než naznačují první odhady. Každopádně děkuji všem voličům, kteří přišli podpořit sociální demokracii," řekl serveru iHNed očividně zaskočený jihomoravský hejtman Michal Hašek, který sleduje vysílání ČT na dvoře Lidového domu spolu s volebním manažerem Jaroslavem Tvrdíkem, ministrem vnitra Martinem Pecinou a místopředsedou ČSSD Milanem Urbanem.

14:16
14:17 Politolog Švec pro iHNed.cz: Politická mapa se překresluje
Podle odhadů agentury SC&C pro Českou televizi získaly ČSSD i ODS shodné procento hlasů. V tomto okamžiku je nutné upozornit na fakt, že průzkumy jsou mnohdy uskutečňovány ve velkých městech, kde disponuje podporou spíše ODS. Poté, co budou sčítány postupně výsledky z menších měst a obcí, můžou sociální demokraté získat větší náskok. Podíváme-li se na odhad jako celek, pak se zdá, že opravdu dochází k překreslování politické mapy v České republice.

14:17
14:19 Lidovci stále věří, že poslanecké mandáty dostanou
Lidovci si nepřipouštějí, že by se neměli dostat do sněmovny. Předseda Cyril Svoboda zatím výsledky sleduje doma s rodinou, do paláce Charitas dorazí kolem čtvrté hodiny. Místopředseda strany Pavel Svoboda na první odhady reagoval pochopitelně s radostí, zdůraznil, že agentura SC&C jeho stranu dlouhodobě podceňuje. Při minulých volbách však odhady z exit pollů stran přisuzovaly o procento více, než nakonec získala - pokud by to letos bylo stejně, lidovci by se se čtyřmi procenty do Poslanecké sněmovny nedostali. K remíze obou hlavních favoritů místopředseda Svoboda řekl, že je velice překvapen a že to otevírá mnoho možností. Podotkl také, že pokud to takto skutečně dopadne, předseda sociální demokracie Jiří Paroubek zřejmě ve své funkci končí.
14:20
14:20 První reakce zaskočené ČSSD
Očividně zaskočení sociální demokraté si vůbec nepřipouštějí, že by pro ně volby mohly dopadnout tak špatně, jak naznačují první odhady. "To, jak volby opravdu dopadly, můžeme říct, až bude sečtena většina hlasů. Jsem přesvědčený, že jsme nakonec volby vyhráli a že ten rozdíl bude mnohem větší, než naznačují první odhady. Každopádně děkuji všem voličům, kteří přišli podpořit sociální demokracii," řekl serveru iHNed očividně zaskočený jihomoravský hejtman Michal Hašek, který sleduje vysílání ČT na dvoře Lidového domu spolu s volebním manažerem Jaroslavem Tvrdíkem, ministrem vnitra Martinem Pecinou a místopředsedou ČSSD Milanem Urbanem.
14:21
14:21 Reakce ODS? Zatím žádné
V Malostranské besedě je zatím jen minimum představitelů strany. Občanští demokraté se na čekání volebních výsledků uzavřeli do prvního patra, kam novináři nemají přístup. Situaci komplikuje i to, že ochranka ODS do restaurace jen pomalu pouští příchozí, kdo není zaregistrován, dovnitř nesmí.
14:22
14:32 Pecina: Je to nepříjemné překvapení

Asi nejzklamaněji zatím působí ve volebním štábu ČSSD ministr vnitra a pražský lídr Martin Pecina. "Kdyby to dopadlo tak, jak naznačují první odhady, tak by to bylo nepříjemné překvapení. Myslím ale, že nakonec volby vyhrajeme se čtyř až pěti procentním náskokem," řekl serveru iHNed Pecina.

Ten moc dobře ví, že pokud by ČSSD opravdu získala celostátně jen 20 procent, tak by si v Praze, kde je tradičně nejslabší, připsala nejslabší výsledek od roku 1992. "Pokud to opravdu dopadne takto, tak ten pražský výsledek by byl hodně špatný. Pořád ale věřím, že nakonec i v Praze uspějeme," myslí si Pecina.

A asi nejoptimističtěji působí při sledování pro socialisty nepříznivých volebních výsledků místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. "Ten předběžný výsledek je nepochybně překvapivý, já ale věřím, že se začne rozdíl mezi ČSSD a ODS postupně zvětšovat. Věřím, že náš výsledek se nakonec přiblíží 30 procentům," odhaduje velmi optimisticky naladěný Sobotka.

14:23
14:23 Sledujte on-line výsledky na iHNed.cz
Zajímají-li vás výsledky v přímém přenosu, sledujte server iHNed.cz. V grafice naleznete první čísla ve stejném čase, jak je zveřejňují statistici.
14:41
14:41 Český Forest Gump u lidovců
Perlička: Jaroslav Suchý, kterému česká média říkají český Forest Gump, byl spatřen ve štábu lidovců. Mladík, jenž proslul tím, že pohladil amerického prezidenta Baracka Obamu, zatím žádný zásadní komentář povolebních odhadů nezveřejnil. 
14:46
14:46: Urban: Vyhrajeme o sedm procent
Po prvním šoku se socialisté trochu oklepali a začínají z nějakého důvodu dokonce popíjet šampaňské. Třeba místopředseda strany Milan Urban, který si před chvilkou nabral v restauraci Hybernia talíř těstovin, se snaží pořád působit klidně a tvrdí, že jeho strana volby jasně vyhraje. "Věřím, že vyhrajeme aspoň o sedm procent. Myslím, že ty odhady jsou úplně vedle," řekl serveru iHNed Urban.
 
14:50
14:52 Kampaň zafungovala, prvovoliči volili pravou

Mezi prvovoliči uspěly podle odhadů v ČT pravicové strany. Zvítězila TOP 09 s 29 procenty, ODS měla 18 a VV 15 procent. ČSSD měla devět procent. Herečka Martha Issová, která se angažovala v kampani Přemluv bábu, České televizi řekla: "Alni jednou nenastala chvíle, že bych natočení klipu litovala. Procházela jsem si různými pocity, ale jsem ráda, že jsme to udělali."

14:53
14:53 Volební rekord: dva okrsky sečteny za 17 minut
Hlasy z prvních dvou okrsků byly sečteny a zveřejněny ve 14:17, o pět minut dříve než při minulých sněmovních volbách. Ve Vlkově na Českobudějovicku vyhrála Suverenita Jany Bobošíkové před ČSSD, v obci Přepychy na Pardubicku zvítězila KSČM před ČSSD a TOP 09, které dosáhly shodného výsledku.
14:54
15:07: Pusto v lidoveckém táboře
V lidoveckém  paláci Charitas zatím kromě Pavla Svobody není žádný z členů vedení. "Dostal jsem službu, někdo je ještě v regionech, jiní to sledují v klidu v televizi. Předpokládám, že většina vedení dorazí až kolem čtvrté, kdy už ta čísla budou trochu relevantnější," řekl HN Svoboda. A třeba Petr Pithart s HN mluvit nechtěl. "Ne, nemám čas. Nestíhám ani sledovat, co se děje," odsekl.
Hosté se zatím občerstvují tradičním lidoveckým pohoštěním - tlačenka, jitrnice, klobásky. Vegetariány mezi sebou zřejmě křesťanští demokraté nemají.
15:01
15:01 Gandalovič: Lidé volili rozumně
"Zdá se, že občané volili rozumně," reagoval na první výsledky Petr Gandalovič z ODS. "Na druhou stranu by tento výsledek byl velká ztráta pro ODS, nad kterou bychom se měli zamyslet."
15:08
15:08 Lídři ČSSD se nedívají. Odešli na oběd
Místopředsedové ČSSD Bohuslav Sobotka a Milan Urban i jimoravský hejtman Michal Hašek a ministr vnitra Martin Pecina přestali sledovat průběžné volební výsledky a odešli na oběd. "Šli si nabrat něco k snědku. Přece jen jsou tři hodiny a odpoledne bude ještě dlouhé," řekla serveru iHNed mluvčí strany Kateřina Blechová.
Ostatní stolky na dvoře Lidového domu, které jsou určené členům strany a sympatizantům, se postupně začínají zaplňovat. Kromě exministra zdravotnictví Ivana Davida a pražského politika Karla Březiny tu ale známější tváře zatím chybí. Jedno mají řadoví členové společné: Na jejich tvářích je vidět velké rozčarování.
15:12
15:13 Topolánek nedorazí
Jak zjistila reportérka HN Marie Valášková, Mirek Topolánek, bývalý šéf ODS, na vyhlášení výsledků do štábu ODS nepřijde. Pozvánku od strany sice dostal, ale nic to na jeho rozhodnutí nezměnilo. Před štábem zatím čekají novináři na příchod lídra Petra Nečase.
15:15
15:16 Volili čtenáři iHNed.cz?
94% čtenářů iHNed.cz se podle průběžných výsledků sobotní ankety zúčastnilo letošních voleb.
15:19
15:20 Pusto v táboře lidovců
V lidoveckém paláci Charitas zatím kromě Pavla Svobody není žádný z členů vedení. "Dostal jsem službu, někdo je ještě v regionech, jiní to sledují v klidu v televizi. Předpokládám, že většina vedení dorazí až kolem čtvrté, kdy už ta čísla budou trochu relevantnější," řekl HN Svoboda. A třeba Petr Pithart s HN mluvit nechtěl. "Ne, nemám čas. Nestíhám ani sledovat, co se děje," odsekl.
Hosté se zatím občerstvují tradičním lidoveckým pohoštěním - tlačenka, jitrnice, klobásky. Vegetariány mezi sebou zřejmě křesťanští demokraté nemají.
15:21
15:21 Politolog Kamil Švec pro iHNed.cz: Malá revoluce
Zajímavé výsledky přináší průzkum mezi prvovoliči. Pokud bychom předběžné výsledky vztáhli na mladého voliče obecně, pak volební kampaň zažívá "malou revoluci". Zdá se, že velmi dobře začínají fungovat nové sociální sítě jako facebook apod. V případě, že by letošní volby ovlivnili opravdu mladí lidé, kteří se na sociálních sítích pohybují, může to být jedno z hlavních vysvětlení, proč levicové strany nezískaly tolik, kolik si přály.
15:22
15:25 Sobotka: I vítězství o 0,1 procenta je úspěch

Do sídla ODS přišel lídr Petr Nečas, měl dvacet minut zpozdění. Spolu s ním dorazil předseda Senátu Přemysl Sobotka, který první odhady voleb komentoval slovy: "Pokud bychom byť jen o 0,1 procenta zvítězili nad ČSSD, tak by to byl ohromný úspěch. Pokud jde o výsledek samotné ODS, tak ten není potěšující, ale vzhledem k výsledku TOP 09 a Věcí veřejnch nebylo možné nic jiného čekat."

15:26
15:26 Kníže v místnosti
Do štábu TOP 09 dorazil Karel Schwarzenberg. Místopředseda Miroslav Kalousek ho přivítal slovy: "Všichni do pozoru, kníže v místnosti." Šel se hned podívat k obrazovce, která ukazuje průběžné výsledky. Kníže řekl, že když viděl ty první odhady, byl překvapený. Co se případné koaliční spolupráce týče, Věci veřejné jsou prý problematický partner. "Nepopsaný list je vždy nečitelný," prohlásil
15:30
15:30 Glosa komentátora HN Petra Honzejka
Pokud volby dopadnou podobně jako první odhady, může udělat Jiří Paroubek přesně to, co naznačoval v posledním předvolebním rozhovoru pro HN: zajít nějam na kafe a dát si podle podle vzroru rady Vacátka culifindu na uklidněnou. Pravice ale vyhráno nemá. Sociální demokraté a komunisté budou pravděpodobně ještě posilovat, lidovci mohou stále ze sněmovny vypadnou. Výsledky budou ale nejpíš opravdu překvapivé. Pravděpodobně se objevil efekt všichni proti Paroubkovi. Kromě neuvěřitelné schopnosti budit negativní emoce, pomohla nejspíš i masivní protiparoubkovská kampaň ODS. Straně Petra Nečase nepomohla, naopak voliči v obavách před Paroubkem dali hlasy TOP 09 a Věcem Veřejným. Pro ODS je to prohra a výhra zároveň. Za své peníze zajistila hlasy pro konkurenty a zároveň posílila možné spojence. Pokud se neuvěřitelný propad ČSSD potvrdí, bude to mít Jiří Paroubek ( i kdyby nakonec vyhrál) ve své straně hodně těžké. Strana od něj chtěla vládu a ta je nyní dost daleko. 
15:31
15:32 Lidovci věří, nic jiného jim nezbývá
Sečteno je 20 procent okrsků, lidovci padají na 4,6 procenta. Členové KDU nicméně stále věří v odhad místopředsedy Svobody. "Až nám to sečtou na Moravě a na Vysočině, tam vyskočíme ještě nahoru. Pavel Svoboda to podle mě odhadl přesně, bude to 5,8," řekl HN volební manažer lidovců Tomáš Podivínský.
15:33
15:34 Vít Bárta: Musíme překonat TOP 09
Manažer Věcí veřejných a šedá eminence strany Vít Bárta řekl reportérce HN Zuzaně Keményové:  "Je to pro nás velká vzpruha, ale naším cílem je překonat TOP 09."
15:38
15:38 Miki ve štábu
Perlička: do štábu ODS přišel malý Miki, celý jménem Mikuláš Kopas. Tento dvanáctiletý chlapec navštěvoval předvolební akce ODS a svérázně komentoval politické dění. Do zákulisí štábu ho odvedl mluvčí strany.
15:40
15:40 Glosa komentátora HN Jaroslava Plesla
Mnoho lidí se určitě už teď těší na večerní vystoupení Jiřího Paroubka. A také na to, jak se od něj možná už dneska začnou lidé z vedení strany distancovat. Bude zajímavé sledovat, kde do předsedy zapíchne nůž jako první. Michal Hašek, Martin Pecina, nebo Bohuslav Sobotka?
15:42
15:42 První reakce lídra ODS
"Chtěl bych poděkovat všem pravicovým voličům, že nepodlehli populistického vábení levice," začal obvyklou děkovačkou lídr ODS Petr Nečas. "Pokud by se tyto výsledky potvrdily, tak je to velká šance sestavit vládu rozpočtové odpovědnosti," dodal.
15:45
15:45 Škromach: Paroubek nám tady nechybí
Před chvilkou dorazil v ležérní černé kožené bundě do volebního štábu ČSSD místopředseda strany Zdeněk Škromach. A hned vyhlásil volební vítězství. "Myslím, že volby vyhrajeme, teď je jen otázka, o kolik. Vše pak bude záležet na volebních vyjednáváních," řekl Škromach. Zároveň si šťouchl do šéfa strany Jiřího Paroubka, který stále sleduje výsledky v Ústeckém kraji. "Rozhodl se volby sledovat jinde a my to tady bez něj zvládneme," řekl s úsměvem místopředseda ČSSD
 
15:49
15:50 John: Se slušnými lidmi do vlády klidně
Radek John, lídr Věcí veřejných, září. Dobrou náladu povzbuzuje šampaňským. "My se do koalice necpeme, ale se slušnými lidmi rádi prosadíme, co bude potřeba," řekl HN. Zda už za slušného člověka považuje třeba Ivana Langera, neupřesnil. Později však ještě rozvedl svá slova: "My se do vlády nehrneme, nebude nám vadit, když nebudeme mít žádné ministry. Ale budeme dohlížet na to, aby strany dodržely to, co měyl v programu. Budeme po vládě žádat každoroční audit."
15:52
15:52 Langer si rýpnul do novinářů
Ve štábu ODS se zjevil šéf volební kampaně  Ivan Langer. "Pokud jste čekali jiné výsledky ODS než tyto, tak nejste velcí političtí profesionálové. Toto se dalo čekat," rýpnul si do novinářů  muž, jenž je znám pod přezdívkou Íčko.
15:59
15:59 KSČM: Povinnost je zůstat na svém

Podle předběžných výsledků to vypadá, že komunisty z tradičního třetího místa odsune Top 09. Navíc není jisté, zda ji nepřeskočí i Věci veřejné. Podle zástupců KSČM však rozhodující bude teprve počet mandátů, které získají. „Pro nás je povinnost zůstat na dvaceti šesti poslancích, které máme dnes,“ řekl HN bývalý místopředseda a vlivný poslanec Jiří Dolejš.

Podle něj měla letos KSČM nebývale příznivé výchozí podmínky. „Nahrát nám mohla zejména hospodářská krize a s tím související ohrožení sociálních standardů. Kromě toho si ostatní strany šly navzájem po krku, takže jsme mohli působit jako taková ta klidná síla,“ dodává. Podle Dolejše mohla komunistům přebírat dosavadní voliče pouze strana expremiéra Miloše Zemana, jež platí za levicovou a částečně i Suverenita Jany Bobošíkové, která zejména v pohraničí lákala voliče vlasteneckou rétorikou.

16:01
15:59 Liška: Teď už to bude jenom růst
Třebaže výsledky pro Stranu zelených zatím nevypadají dobře, předseda Ondřej Liška se snaží udržet ve volebním štábu dobrou náladu. „Teď už to bude jenom růst,“ reagoval Liška po sečtení 44% hlasů, které straně zatím předpovídají 2,1%. Liška věří, že až se začnou do výsledků zahrnovat i hlasy z větších měst, která se počítají až později, bude na tom strana procentně lépe.
16:08
16:08 Glosa komentátora HN Petra Honzejka
Výsledek ODS se dá nazvat oblíbeným klausismem: Je to neprohra. Občanští demokraté ztratili nejvíc ze všech stran, přesto existuje šance, že Petr Nečas sestaví vládu. Přestože jeho výsledek bude nejspíš horší než preference v době rituálního zaříznutí Mirka Topolánka. Přestože se nevyplnila Nečasova prognóza, že se k ODS na poslední chvíli voliči přimknou, protože se "v průzkumech stydí přiznat, že budou ODS volit". Stud voliče u volebních uren zjevně neopustil. Teď jde o to, jestli Nečase neopustí jeho záměr vymést ty, kteří odehnali přes patnáct procent voličů ODS ke Kalouskovi a Schwarzenbergovi.  
16:09
16:09 Sobotka: Poškodil nás Zeman
Lídři ČSSD začínají hledat důvody, proč jejich strana zdaleka neuspěla tak, jak předokládali. První místopředseda strany Bohuslav Sobotka si myslí, že sociální demokraty poškodil hlavně vznik strany Miloše Zemana. "Je zřejmé, že hlasy nám ubrali hlavně Zemanovci. Jsme ti, kdo na jejich vznik doplatil nejvíce. Zároveň jsme určitě ztratili i na úkor Věcí veřejných," řekl serveru iHNed při sledování volebních výsledků Sobotka, který si jako jeden z mála nedal na zahrádce restaurace Hybernia šampaňské ani pivo a místo toho popíjí colu.
Sobotka přesto pořád věří, že ČSSD volby vyhraje aspoň o pět procent. A to přesto, že ODS i TOP 09 pořád socialisty dotahuje. "Myslím, že získáme 25 procent a že nad ODS zvítězíme aspoň o pět procent," věřil muž, který byl až do zveřejnění prvních odhadů volebních výsledků hlavním kandidátem na budoucího ministra financí.
16:10
16:10 Glosa komentátora HN Jaroslava Plesla
Miroslav Kalousek bude muset Karlu Schwarzenbergovi rychle vysvětlit, že Věci veřejné nejsou "problematický partner". Jinak se může pravice okamžitě přestat radovat z Paroubkova neúspěchu. Koalice ČSSD a Věcí veřených s podporou komunistů totiž zas nemusí být tak nereálná, jak si dosud mohli myslet například voliči VV.
16:14
16:14 Šéf lidovců se před novináře neodvážil
Předseda Cyril Svoboda už je v paláci Charitas, mezi novináře se ale zatím neodvážil. Atmosféra v sále je mrazivá, sečteno už je více než polovina okrsků a KDU-ČSL po setinkách padá - zatím je těsně pod 4,6%. Pro Svobodu nejsou příznivé výsledky ani v jeho Královéhradeckém kraji, kde strana nemá ani pět procent. V posledních volbách přitom na mandát v Královéhradeckém kraji lidovci potřebovali 9%.
16:25
16:25 Velká města přejí ODS

Hlasy, které statistici sčítají ve velkých městech, přejí spíše ODS. ČSSD jemně ztrácí. A třetí TOP 09 už má o tři procenta víc než KSČM.  

 

16:26
16:26 Lidovci propadají panice
Lidovci propadají panice. Předseda Cyril Svoboda svolal na sedmou hodinu jednání předsednictva a do té doby se nechce k výsledkům voleb vyjadřovat. "Je to vážné. A víme i o výsledcích v Královéhradeckém kraji, kde je předseda prakticky bez šance," řekl HN zdroj blízký vedení strany.
16:29
16:29 Skutečný štáb pražské ODS sedí ve Žlutých lázních
Pražská ODS sleduje výsledky voleb ve vlastním volebním štábu. Oficiálně jsou v pražském Mánesu, kam štáb svolal místopředseda pražské ODS Rudolf Blažek. Podle informací HN ale skutečný štáb pražské ODS sedí v pražských Žlutých lázních, kde se sešla většina pražské ODS.
16:31
16:31 Schwarzenberg: Utáhneme si opasky
"Je skvělé, že nás volilo tolik mladých lidí. Pokud volby dopadnou tak, jak to zatím vypadá, bude moct vzniknout silná vláda, která z Česka udělá zodpovědný sociální stát. Budeme si muset utáhnout opasky," komentoval průběžné výsledky Karel Schwarzenberg.
16:32
16:32 Glosa komentátora HN Petra Honzejka
Zelení mohou pomalu ulehnout do hrobu. Jejich hřebíky do rakve byly tyto: 1) poslankyně Zubová na vodítku mediálního magnáta Soukupa. 2) Biomasa Kareřiny Jacgues. 3) Martin Bursík Kateřiny Jacgues. 4) předvolební průzkumy České televize. Zelení se mohou modlit, aby překonali tři procenta hlasů, zajišťující státní příspěvek na politický život po životě. Jejich hlavní volební tahák - zachování těžebních limitů uhlí - se ale možná naplní i bez nich. ODS zatím odmítá severočeské vesnice po paroubkovsku srovnat se zemí, severočeský lídr Věcí veřejných také.
16:34
16:34 Paroubek: Je to jiný směr
"Zdá se, že si lidé vybrali směr, kterým má republika jít. A je to směr jiný, než jaký nabízela ČSSD," řekl předseda socialistů Jiří Paroubek. Na otázku, zda bude premiér, odpověděl: "Uvidíme." Zklamání? "Žádné emoce ani negativní, ani pozitivní mnou necloumá." Je to úspěch? "Určitě není." Proč tak málo procent? "Já myslím, že cokoli vám řeknu, se nafoukne," odpovídá novinářům. "Tato země má nakročeno k pravicové koalici."
16:46
16:46 Paroubek za sebou hned po tiskovce zabouchl dveře
Postřehy reportéra HN Vojtěcha Blažka, který sleduje dění v ústeckém štábu ČSSD: Favorizovaný lídr socialistů Jiří Paroubek celou dobu mluvil odměřeně, úsečně, evidentě zaskočený výsledkem a unavený. Jakmile skončil, rychle zmizel s Petrem Bendou, pětkou na kandidátce, ve druhém patře jejich sídla, kam za nimi novináři nemohli. Kolem šesté hodiny dorazí do Lidového domu v Praze.
16:50
16:50 Langer drtivě prohrává
U ODS roste optimismus. Strana sice zatím nemá vysoký zisk, ale jasně se rýsuje možnost složit pravicovou vládu. Nejspornější je zatím výsledek volebního manažera Ivana Langera, který drtivě prohrává na Olomoucku, navíc dostal jen minimum hlasů. Langer mezi novináře vůbec nechodí.
16:53
16:53 Zelení blednou
Lídři kandidátek za zelené a vedení strany zmizeli z centra dění ve volebním štábu. Poté, co podle průběžných výsledků strana ve volbách propadla a do sněmovny se s největší pravděpodobvností nedostane, není ve štábu vidět ani předsedu strany Ondřeje Lišku. Ten přitom ještě zhruba před hodinou chodil mezi členy strany a novináři a optimisticky vykřikoval, že výsledky nakonec nebudou tak špatné, jak se zdálo ze začátku.
16:55
16:55 Lídři ČSSD vyslechli Paroubkův projev se zkoprnělými tvářemi
Projev Jiřího Paroubka vyslechli špičky strany v Lidovém domě naprosto mlčky a se zatvrzelými tvářemi. Nikdo z nich neřekl v průběhu projevu ani slovo a často se dívali místo na Jiřího Paroiubka do dáli nebo do země. Místopředsed strany Roman Onderka, hejtman Michal Hašek, místopředseda Senátu Milan Štěch nebo ministr vnitra Martin Pecina chvílemi vypadali, že je projev ani moc nezajímá. Na konci Paroubkova projevu dokonce Hašek, Onderka a bývalý šéf sněmovny Miloslav Vlček přestali Paroubka poslouchat a místo toho sledovali na notebooku průběžné volební výsledky.
16:56
16:56 Glosa komentátora HN Petra Honzejka
Zatím to tak nevypadá, ale s odstupem budeme na tyto volby pohlížet jako na den, kdy z politické mapy Česka zmizela křesťanská strana. Jestli v paláci Charitas přebývají mimo zoufalství také zbytky racionality, musí předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda v nejbližších hodinách rezignovat. Lidovci byli s řídkými vyjímkami vládní konstantou od svého založení, což byl v ateistické zemi svým způsobem paradox. Nyní budou poprvé mimo sněmovnu. Na rozdíl od zelených ale mají pevnou stranickou strukturu a stabilní voličské jádro, takže nejsou úplně bez šance se za čtyři roky vrátit.   
16:57
16:57 Bendl triumfuje?
Do štábu ODS dorazil rozzářený místopředseda Petr Bendl a přijímal gratulace. Jeho středočeská ODS je zatím totiž první, což posiluje Bendlovu pozici ve straně. Za ním přišel první místopředseda partaje David Vodrážka. "Výsledky se daly čekat. Není dobře, že nás TOP 09 přeskočila."
17:00
17:00 Cyril Svoboda hraje o svou budoucnost
Za čtvrt hodiny vystoupí Cyril Svoboda poprvé před novináře. Podle dobře informovaných zdrojů HN se hraje o budoucnost předsedy KDU-ČSL. Zda ve funkci skončí, ale zatím není vůbec jasné.
17:02
17:02 Filip: Vypadá to dobře
Do sídla KSČM už dorazil i dobře naladěný předseda Vojtěch Filip. Srdečně se přivítal se všemi krajskými lídry a zatím vypadal spokojeně. "Pro nás je rozhodující obhájit počet mandátů, které máme nyní. Zatím to vypadá, že se tak stane," řekl Filip. KSČM má nyní ve sněmovně 26 křesel
17:04
17:04 Politolog Kamil Švec pro iHNed.cz
Jiří Paroubek volí smířlivý tón a ve svém komentáři k průběžným volebním výsledkům se vyvarovává silných slov. Zajímavé je jeho vyjádření se ke své "vysoké" podpoře v Ústeckém kraji. částečně je to možné chápat jako jeho vyjádření dovnitř ČSSD. Dá se očekávat, že při přijímání zodpovědnosti za volby bude právě jeho úspěch v kraji argumentem, proč zůstat v čele strany.
17:06
17:06 Šiklová doufá, že zelení dostanou příspěvek
Socioložka Jiřina Šiklová doufá, že se podaří Straně zelených dosáhnout alespoň nad tři procenta hlasů. S takovým výsledkem se sice zelení do sněmovny nedostanou, budou mít ale nárok na státní příspěvek. "Přála bych si, aby se nad ta tři procenta dostali, aby mohli vůbec přežít důstojně do podzimních voleb a dalších voleb a nemuseli se přitom takříkajcí prostituovat s někým kvůli penězům," říká Šiklová, která vedla kandidátku zelených v Královéhradeckém kraji. Chce zůstat straně věrná i přesto, že se do sněmovny nedostane. "Nevím, jestli bych třeba kandidovala v komunálních volbách na podzim, senátní volby jsou daleko. Ale určitě zůstanu té straně věrná, já to dělám z přesvědčení," slibuje Šiklová.
17:08
17:08 Politolog Kamil Švec pro iHNed.cz
Nyní již je možné s vysokou pravděpodobností prohlásit, že česká politika přichází na celostátní úrovni o tradiční politickou stranu, totiž KDU-ČSL. Podíváme-li se na její působení, byla pro stranický systém nepostradatelnou, jelikož se sama profilovala jako strana středová, tedy taková, která byla schopna koalovat jak s pravicovými, tak i levicovými subjekty. To má pro fungování politického systému velký význam. Zatím to podle vyjádření lídra Věcí veřejných Johna vypadá, že i jeho strana by se mohla profilovat středově. Zřejmě však nezastoupí zcela 100% místo KDU-ČSL, jelikož oproti lidovcům se jedná o stranu, u které si nemůže být nikdo jistý disciplinovaností svých poslanců. A díky smlouvám, které kandidáti museli podepisovat, si disciplínou není jisté ani vedení VV.
17:17
17:17 Koníček: Vandalové si nás letos nevšímali

 

Letošní kampaň přinesla pro mnohé komunisty příjemné překvapení – měli mnohem měně zdemolovaných billboardů a roztrhaných plakátů než po minulé roky. „Vandalové se realizovali spíše na billboardech nebo stáncích velkých stran, kterých zástupci při kampaní po sobě nebývale plivali. My jsme těch vyškrábaných očí na plakátech měli letos minimum,“ usmívá se Vladimír Koníček, volební jednička KSČM na Zlínsku. Podle něj bylo vidět, že si Češi už prý na KSČM zvykli. „Během mítinků jsme se už téměř nesetkávali s tím, že by si lidé odmítali brát naše předvolební letáky, jenom proto, že jsme komunisté,“ dodává Koníček, který jako předseda kontrolního výboru měl v dosluhující Sněmovně mezi komunisty jednu z nejvýznamnějších pozic

17:21
17:21 Po stopách českého Foresta Gumpa
Perlička: Jaroslav Suchý, český Forest Gump, se ze štábu lidovců přesunul k ODS. Po boku lídra Petra Nečase jej zachytili fotoreportéři.
17:23
17:23 Cyril Svoboda rezignoval
Šéf lidovců Cyril Svoboda právě rezignoval. A nehodlá kanditovat nově na předsedu strany. "Je to prohra Cyrila Svobody, o tom není pochyb," řekl sebekriticky.
17:24
17:24 Někteří lídři ČSSD už nestojí stoprocentně za Paroubkem
Jiří Paroubek to bude mít s obhajobou těsné volební výhry dost těžké. Hned dva vlivní sociální demokraté, se kterými mluvil server iHNed, totiž neuměli říct, jestli má jejich šéf pokračovat. "Volební výsledek je určitě zklamání. Nechtějte teď po mně názor na to, jestli má Jiří Paroubek pokračovat. Je to všechno moc čerstvé," řekl iHNedu místopředseda Senátu Milan Štěch z ČSSD. A hodně podobně mluvil i Zdeněk Škromach. " Měli bychom být jako vítěžové voleb pověřeni jednáním po vládě. Nevím ale, jestli bude vyjednávat Jiří Paroubek. O tom se rozhodne až na nedělním Ústředním výkonném výboru. Určitě bude jednat sociální demokracie," řekl serveru iHNed s tajemným úsměvem Škromach.  
17:26
17:26 Íčko končí v Poslanecké sněmovně
Bývalý ministr vnitra a šéf volební kampaně ODS Ivan Langer už ve sněmovních lavicích nezasedne. Dlouholetý poslanec byl v Olomouckém kraji na prvním místě kandidátky, ale přeskočili ho jeho spolustraníci na základě preferenčních hlasů. Vyplývá to z propočtů ČTK.
17:30
17:30 Laudát nabídne funkci, pokud neporazí v Praze ODS
Šéf TOP 09 v Praze, poslanec František Laudát, HN řekl, že pokud strana skončí v hlavním městě za ODS, nabídne svou funkci na červnovém setkání krajského výboru TOP 09. "Věřím tomu, že to ale nebudu muset dělat," dodal. Průběžně TOP 09 vede.
17:32
17:32 Glosa komentátora HN Petra Honzejka
Cyril Svoboda udělal jediné možné. Odstoupil. Respekt. Jenže: Paranoidně obvinil média, že pád jeho strany způsobila "voláním po novém". Despekt. Možná by si mohl vzpomenout spíše na tragikomické vystupování expředsedy Jiřího Čunka, na rozvrat ve straně, který vyústil v odchod většiny relevantních členů do TOP 09. Mohl by zmínit také svůj vlastní předvolební úprk z Prahy do Hradce Králové. Lidovci budou pro zmrtvýchvstání potřebovat v čele někoho, kdo je schopný skutečné seberexlexe.
17:34
17:34 Komunisté: Mrzí nás spíš neúspěch socialistů
KSČM zaznamenává mírný pokles podpory téměř ve všech krajích, nicméně z hlediska poslaneckých mandátů je zatím na svých. „Spíše než výsledek KSČM nás v tuto chvíli mrzí ten úbytek u ČSSD. Ještě nikdy česká levice nebyla tak slabá, jak to s ní vypadá po letošních volbách,“ vyznal se dosavadní předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčík. S poklesem podpory pro sociální demokraty souvisí i klesající šance komunistů na historický návrat k podílu na moci.
17:38
17:38 Langer hraje i o post ve straně
Podle informací HN v kuloárech ODS sílí hlasy, že Ivan Langer, který drtivě prohrává na Olomoucku, by měl odstoupit z postu místopředsedy. Langer to ale odmítá. Reportérka HN Marie Valášková zjišťuje podrobnosti.
17:40
17:40 Exministr Mlynář u TOP 09
Za TOP 09 přišel na oslavu také Vladimír Mlynář se svou rodinou. Hlavní poradce končícího premiéra Jana Fischera je znám svým přátelstvím s Miroslavem Kalouskem. Spekuluje se, že by za stranu mohl kandidovat na podzim do Senátu.
17:46
17:46 Vodrážka: Langer nemusí skončit
"Nemyslím, že je nutné, teď odvolávat Ivana Langera z postu místopředsedy. Do měsíce bude kongres a tam by se mělo rozhodnout o novém rozložení sil v ODS. Já ho k ničemu vyzývat nebudu," řekl HN David Vodrážka.
17:47
17:47 Schwarzenberg: Íčko? Je to dobře
Tři reakce šéfa TOP 09 Karla Schwarzenberga:
K totálnímu propadáku Ivana Langera. "Jsem vděčný za každý ozdravný proces, který u našich možných koaličních partnerů proběhne."
K budoucí vládě. "O post premiéra bych určitě zájem neměl, respektuji, že by ho měla nominovat nejsilnější strana v koalici."
K oslavám. "Na večírku, který chystá pan Kalousek, se asi na chvilku zastavím. A také bych se rád podíval za rodinou."
17:50
17:50 Politolog Kamil Švec pro iHNed.cz
Informace o konci Ivana Langera je dalším volebním překvapením pro Olomoucký kraj. Pokud se po přepočtu ukáže, že tato informace je pravdivá, pak Olomoucký kraj přichází o druhého významného politika, který kraj zastupoval v Poslanecké sněmovně. Po loňských volbách byl kraj zastoupen na úrovni nejvyšší, jelikož předseda sněmovny Vlček byl právě z tohoto kraje. Ještě před letošními volbami byl ale vyškrtnut z kandidátky. O druhého významnho reprezentatna - dřívějšího ministra vnitra - by kraj přišel nyní. Olomoucký kraj se tak dostává do situace, kdy jej na celostátní úrovni budou zastupovat pouze dřívější řadoví poslanci nebo poslanci do nynějška působící zejména na krajské úrovni.
17:52
17:52 Glosa komentátora HN Jaroslava Plesla
Šéf KSČM Vojtěch Filip v televizi říká, že když Věci veřejné půjdou do spolupráce s ODS a TOP 09, zradí svůj program. Místopředsedkyně VV Kateřina Klasnová prohlašuje, že její strana podpoří koalici, která bude šetřit v rozpočtu a bojovat proti korupci. "Nic není vyloučeno, nechme se překvapit příští týden," tvrdí Klasnová a připomíná, že podmínkou spolupráce s ČSSD je odstranění Paroubka. Je jasné, že o Věci veřejné se ještě strhne rvačka. Převrat v ČSSD se bude muset odehrát co nejdřív. Nejpozději zítra. A šetřílci ˇjsou v ČSSD na koni. A kdo těsně před volbami stihl říct, že slib 13. důchodu na plakátech ČSSD je jeho prohra? No přece Bohuslav Sobotka...
17:53
17:53 Zeman uznal chybu a porážku
Miloš Zeman v České televizi uznal, že prohrál. "Ty starý jezevče z Vysočiny, proč jsi na šest měsíců vylezl ze své nory? Teď se do své nory vrátím. Když někdo neuspěje, musí z kola ven, a to je i můj případ," řekl předseda SPOZ, který nejspíš ve své funkci brzy skončí.
17:56
17:56 Špidla: ČSSD se může opozici vyhnout
S běžeckým červenobílým tričkem a velkou černou ledvinkou dorazil do volebního štábu i bývalý český eurokomisař a expředseda ČSSD Vladimír Špidla. Ten svému nástupci Jiřímu Paroubkovi poradil, aby jako vítěz voleb jednal o vládě se všemi parlamentními stranami. "Tenhle výsledek určitě není strategický úspěch. Předpokládali jsme, že budeme mít mnohem víc hlasů. Není ale předem dané, že budeme v opozici. V zájmu země bychom měli být schopni se na nové vládě domluvit," řekl serveru iHNed Špidla na dvoře Lidového domu. 
18:05
18:05 Liška: Svoláme sjezd
"Je to zklamání," přiznal šéf zelených Ondřej Liška. "Navrhnu svolání celostátního sjezdu, na němž složíme jako vedení své mandáty a funkce. Jako lidé a jako politici rozhodně neodcházíme."
18:11
18:11 Občanští demokraté bilancují
Občanští demokraté interpretují volební výsledky. Všichni v kuloárech kritizují drtivý propad Ivana Langera. "Voliči ukázali, že i obyčejní lidé umí používat tužku a přemýšlet. Tohle ukázka potřebného samočistícího mechanismu ve straně. Voliči nám dali jasný signál, který musím vyslyšet, nebo příště můžeme být zcela marginální stranou," reagoval exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Naznačil navíc, že kromě Langera neuspěli i volební lídři v dalších krajích, všichni nominovaní ještě za doby Mirka Topolánka
18:15
18:15 Bendl: O vládě budeme mluvit už večer
Vyjednávání o budoucí vládě mají začít ještě během dneška. "Myslím, že se sejdeme už večer," prozradil HN místopředseda Petr Bendl. Jednání budou pokračovat zítra, kdy se znovu sejde grémium a večer výkonná rada.
18:17
18:17 Rath: Na zrušení poplatků už netrváme.
Zatímco ještě před volbami socialisté sebevědomě prohlašovali, že zruší poplatky ve zdravotnictví, nyní již zařadili zpátečku. "Vzhledem k volebnímu výsledku budeme rádi za každý kompromis, který omezí zdravotnické poplatky. Je jasné, že na zrušení poplatků nebude ve sněmovně dostatek hlasů," řekl HN Rath.
18:24
18:24 Třikrát V: výborné Věci veřejné
Ve štábu Věcí veřejných panuje stále výborná nálada, přestože na začátku sčítání hodně kandidátů dávalo najevo, že by chtějí, aby strana z jedenácti procent ještě poskočila. "Považuji to za perfektní výsledek. Hlavně proto, že byla proti VV a Radku Johnovi vedena negativní kampaň médii, tak i ostatními stranami," řekla pražská kandidátka VV Markéta Reedová.
18:26
18:26 Paroubek předstírá dobrou náladu
Paroubek v půl osmé vystoupí v Lidovém domě na tiskové konferenci. V šest přijel do sídla ČSSD a zavřel se s nejužším vedením. Vymýšlí, jak naložit s těsným vítězství o 1,9 procenta. Nejen novináři, ale i spolustraníci, kterých dorazilo kolem stovky, netrpělivě na nádvoří Lidového domu čekají na jeho vystoupení. Paroubek se při příjezdu do Hybernské ulice snažil předstírat, že má dobrou náladu. Ale viditelně jím volební výsledky otřásly. Moc dobře totiž ví, že nehraje nejen o ČSSD, ale také o jeho vlastní budoucnost v politice, analyzuje na místě reportér HN Petr Vašek.
18:29
18:29 Nečas s TOP 09 a VV
Předseda ODS Petr Nečas počítá s vyjednáváním z TOP09 a Věcí veřejných o sestavení vlády. "Jsme připraveni velmi intenzivně, rychle a energicky pracovat na vytvoření koalice rozpočtové zodpovědnosti," prohlásil Nečas.
 
18:37
18:37 Zatím nepotvrzeno: Paroubek rezignoval
Podle zatím nepotvrzených zpráv Lidovky.cz rezignoval Jiří Paroubek na post šéfa ČSSD. Zpráva vzbudila v Lidovém domě velké pozdvižení, všichni zjišťují, zda je to pravda. "Nic jsem o tom neslyšel, to nikdo teď neví," řekl HN Rath. A jeden nejmenový senátor ČSSD to glosoval slovy: "Pokud Paroubek opravdu odstoupil, tak splnil přání většiny členů ČSSD, kteří tady teď jsou."
18:42
18:42 Liška myslí padesát let dopředu
Dosavadní šéf Strany zelených slibuje, že se zelení do parlamentu vrátí nejpozději za čtyři roky. „Česká politika se Lišky nezbaví. Neděláme politiku na čtyři roky dopředu, ale na padesát let,“ řekl Liška, když stál na židli před sálem plným tleskajících členů a příznivců strany. Podpořit zelené přímo do volebního štábu přišel například i herec Tomáš Hanák.
18:44
18:44 HN: Paroubek nerezignoval. Zatím
HN ověřily, že Paroubek zatím nerezignoval. "Není to pravda," napsal z jednání grémia Bohuslav Sobotka. A stejnou zprávu poslal i Michal Hašek. "Není to pravda. JP nerezignoval." A vzápětí dementoval informaci serveru Lidovky.cz rovněž Petr Dimun, vedoucí marketingu ČSSD: "Je to lež."
18:46
18:46 Nečas poděkoval Íčkovi
Petr Nečas poděkoval místopředsedovi a šéfovi kampaně Ivanu Langerovi, který se překvapivě nedostal do sněmovny. Voliči ho na Olomoucku překroužkovali. "Ivan vedl nesmírně efektivní a nesmírně úspěšnou kampaň," řekl Nečas. "V žïvotě nemáte nic zadarmo. Rozhodnutí vzešlé z voleb beru s pokorou," usmíval se Langer.
18:51
18:52 Bendl: Zkusíme to jako v Británii
Občanští demokraté se radují z výsledku. Schovali se v kuloárech Malostranské besedy. Už večer by měla začít první jednání ODS o tom,kdo bude pověřen povolebním vyjednáváním. většina představitelů ODS se shoduje, že pravicová vláda by mohla být složena velice rychle. "Viděli jsme v Británii, jak rychle se lze dohodnout. Měli bysme je napodobit," reagoval místopředseda ODS Petr Bendl.
18:52
18:52 John: S Nečasem a se Schwarzenbergem si zavolám
Radek John, lídr Věcí veřejných, ještě nemluvil s možnými koaličními partnery - Petrem Nečasem z ODS, ani s Karlem Schwarzenbergem z TOP09. "Mám vypnutý telefon, zavolám jim ale ještě dnes večer," řekl John. Má podle svých slov však zásadní podmínku pro vstup do vlády: "Chceme písemný závazek, že vláda bude plnit naše programové body."
18:56
18:56 Filip: Obhájili jsme
KSČM se oficiálně vyjádřila k výsledkům voleb, vedení je vesměs spokojeno. "Obhájili jsme naše postavení na politické scéně," řekl předseda komunistů Vojtěch Filip.
19:11
19:11 Vykroužkovaný Pavel Severa a Vlasta Parkanová
V Pardubickém kraji se nedostal do sněmovny lídr TOP09 Pavel Severa. Lidé ho překroužkovali hned osmi jinými kandidáty. Severa dostal 4,68 procenta hlasů, o něco víc dostal dokonce i poslední člověk na kandidátce. Suverénně nejvíc hlasů dostal primář nemocnice Jiří Skalický.
Něco podobného potkalo i Vlastu Parkanovou, jedničku v jižních Čechách. Dostal se před ní historik Zdeněk Bezecný, který byl na třetím místě kandidátky. A překvapivě i z 20. místa i strakonický dětský lékař Martin Gregora.
19:16
19:16 Body pro Marka Bendu
Preferenční hlasy zamíchaly i kandidátkou ODS. Poslance Marka Bendu, který byl na sedmnáctém místě, lidé "vykroužkovali" na šesté místo. Z šestatřicátého místa se díky preferenčním hlasům dostal na osmé Jan Florián. Na páté místo se z původně nevolitelného devětadvacátého místa dostala Lenka Kohoutová. Nejvíce preferenčních hlasů získal lídr David Vodrážka, druhý primátor Prahy Pavel Bém se dostal na čtvrté místo. Starostka Prahy 2 Jana Černochová se dostala z třetího na druhé místo.
19:21
19:21 Veselí komunisti
Komunističtí poslanci otevřeli šampaňské a usmívají se na fotografy. "Doufám, že vás tím šampaňským nepolili," vtipkuje Filip směrem k novinářům. Poslankyně se skleničkami se navzájem hecují, že by se mohly vsadit, zda jim ještě nějaký ten mandát přibude.
19:23
19:23 Politolog Kamil Švec pro iHNed.cz
Pokud bychom se podívali na předběžné výsledky voleb, ODS by mohla mít v Praze stejný počet poslanců jako TOP 09, tedy osm. Předběžně je možné predikovat, že ČSSD by měla mandáty čtyři a VV tři. Je nutné upozornit, že se jedná o výsledky, kdy je sečteno 99,87 % hlasů, přičemž není zcela zahrnuta volební účast v kraji a přičemž je rozdělováno 25 mandátů, tak jako v předchozích volbách.
19:37
19:37 Paroubek odejde do deseti dnů z čela strany
"Prohrály v těchto volbách zájmy obyčejných lidí," řekl Jiří Paroubek v první obsáhlejší reakci na výsledky voleb. "Připravím věci k předání tak, aby ten, kdo tuto pozici převezme, měl co nejulehčenější úlohu.
Sezval jsem schůzi vedení strany a je to má osobní iniciativa. Je to má osobní iniciativa z této pozice odejít. Strana potřebuje nový začátek, od okamžiku této konference nechám mediální vedení strany na místopředsedech. Budu v politice působit jako poslanec za Ústecký kraj."
19:42
19:42 Uvolněná ODS
Občanští demokraté slaví výsledek voleb. Všichni jsou zaskočeni tím,jak moc lidé používali ve volbách preferenční hlasy. V kuloárech se popíjí a politici postupně začali chodit mezi novináře.
19:44
19:44 Glosa komentátora HN Jaroslava Plesla

Převrat v ČSSD proběhl překvapivě rychle. Paroubek nedoplatil jen na slabé volební vítězství, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale hlavně na to, že před rokem svrhnul vládu a domluvil se s Topolánkem na vzniku kabinetu, kam socialisté vyslali své lidi. Ti tak dostali příležitost k obnovení obchodních vazeb ve veřejné sféře a nebudou se jich chtít vzdát. Dobrým příkladem je Česká pošta. Ministr vnitra Martin Pecina s Jaroslavem Tvrdíkem podnik v uplynulém roce ovládli a určitě o svůj vliv nebudou chtít přijít. To znamená jediné. Budou muset udělat všechno pro to, aby se ČSSD dohodla na menšinové vládě se stranou Věci veřejné (s podporou KSČM), anebo na velké koalici s ODS.  A to by s Paroubkem nešlo .

19:45
19:45 Vláda? Starost Bohuslava Sobotky
Jednat o sestavení vlády bude Bohuslav Sobotky jako první místopředseda, řekl Paroubek.
Místopředseda Sobotka tvrdí, že Paroubek odstoupil sám, kritické hlasy na uzavřeném zasedání nejvyššího vedení strany prý jeho odchod neodstartovaly. "Jiří Paroubek nebyl pod žádným tlakem," prohlásil Sobotka.
19:58
19:58 HN: Zbrojař Háva přijel za Kalouskem
Do štábu TOP 09 přijel blízký přítel Miroslava Kalouska, vlivný podnikatel a zbrojařský magnát Richard Háva. Přivezl místopředsedovi a mozku strany vodku. Vzápětí spolu odešli do kanceláře.
19:59
19:59 Češi v zahraničí volili TOP 09
Češi v zahraničí nejvíce podporovali TOP 09, pro kterou se vyslovilo 39,59 procenta voličů. Na druhém místě skončili občanští demokraté s 27,36 procenta hlasů. Zelené volilo 10,52 procenta voličů, ČSSD obsadila čtvrtou příčku s 6,14 procenta hlasů. Pětiprocentní hranici překonaly ještě Věci veřejné s 5,32 procenta.
20:03
20:03 Výsledky v Praze: vyhrála TOP 09
V Praze letos vyhrála volby do Poslanecké sněmovny TOP 09 s 27,27 procenta hlasů. Druzí skončili občanští demokraté, hlasovalo pro ně 24,79 procenta pražských voličů. Třetí místo patří v hlavním městě sociální demokracii, kterou volilo 15,17 procenta lidí. Čtvrtou pozici obsadily Věci veřejné, získaly 10,31 procenta hlasů. Pátí komunisté mají 6,53 procenta hlasů.
20:07
20:07 Jižní Čechy: výhra ODS
Volby v Jihočeském kraji vyhrála ODS se ziskem 21,36 procenta hlasů. Druzí jsou sociální demokraté, pro které se vyslovilo 20,55 procenta voličů. Na třetím místě skončila TOP 09, kterou volilo 17,39 procenta lidí. Čtvrtou příčku si zajistili komunisté s podporou 12,22 procent voličů, pátou Věci veřejné s 10,66 procenta. Ostatní strany nepřekročily v regionu pětiprocentní hranici.
20:10
Politolog Kamil Švec pro iHNed.cz
Odchodem Jiřího Paroubka z pozice předsedy strany během 7-10 dnů ČSSD oslabuje svoji vyjednávací pozici v jednáních o vládě. ČSSD tak bude bez lídra, který by mohl zodpovědně a se stranickou legitimitou vyjednávat o nové vládě. Na jedné straně tak dává z tohoto pohledu více pravděpodobnosti vzniku vlády ODS, TOP 09 a VV. Na straně druhé je otázkou, jak se zachovají politické strany, které odmítaly spolupráci se sociální demokracií v čele s Paroubkem. ČSSD si tak otevírá dveře k vyjednávání.
20:15
Glosa komentátora HN Petra Honzejka
Těmito volbami padly dva mýty. Zaprvé, že český volební systém přepočtem hlasů na mandáty neodvolatelně zvýhodňuje velké strany natolik, že voliči mají volbou stran malých šanci na pouhý symbolický  protest. Naštvanost dosáhla takových rozměrů, že přeprala i volební systém. "Malé" strany se přiblížily na dohled "velkým". Zadruhé se tradovalo, že do sněmovny nelze zvolit osobnosti, protože vždy projdou kandidáti, dosazení sekretariáty na čelní místa kandidátek. Naštvanost prolomila i tento axiom. Ve sněmovně nebudou Langer (ODS), Severa (TOP 09), moc nechybělo a propadl i Bém (ODS). Volič byl tentokrát skutečně suverén. Volebnímu systému navzdory.     
20:15
20:15 Sever Moravy: stále bašta ČSSD
Moravskoslezský kraj zůstal ve volbách do Poslanecké sněmovny baštou ČSSD, v němž se ziskem 29,13 procenta zvítězila a opět s výrazným rozdílem porazila ODS. Ve srovnání s předchozími parlamentními i krajskými volbami přesto značně ztratila. O voliče ale přišla i ODS se ziskem 17,49 procent. Komunisté (12,61 procenta) udrželi třetí pozici. Lidovci i Strana zelených, kteří dosud měli zástupce v dolní komoře parlamentu, posty neobhájili. Naopak nově ve sněmovně zasednou poslanci za Věci veřejné (11,69 procenta) a TOP 09 (9,99 procenta).
20:17
20:17 Pardubický kraj pro ČSSD
Volby do Poslanecké sněmovny letos v Pardubickém kraji vyhráli sociální demokraté se ziskem 21,95 procenta hlasů. Pro druhou ODS se rozhodlo 19,42 procenta volících. Třetí příčka patří v tomto kraji straně TOP 09, kterou volilo 15,45 procenta lidí. Čtvrtou pozici obsadily Věci veřejné, které získaly 11,62 procenta hlasů. Na pátém místě skončili komunisté se ziskem 11,21 procenta hlasů. Pětiprocentní hranici překročili i lidovci, kteří dostali 5,93 procenta hlasů, a zemanovci se ziskem 5,23 procenta hlasů. Ostatní strany kandidující v regionu nepřekročily pětiprocentní hranici.
20:20
20:20 Jak voliči sundali Langera
Místopředseda ODS Ivan Langer už ve sněmovně nezasedne. V Olomouckém kraji, kde kandidoval z prvního místa, jej překroužkovalo sedm kandidátů. Dokonce i poslední na kandidátce, Miloslav Dvorský, získal více preferenčních hlasů než "Íčko", jak zní Langerova přezdívka zaznamenaná  na policejních odposleších lidí kolem zavražděného podnikatele Františka Mrázka. Langer byl poslancem od roku 1996.
20:27
20:32 Schwarzenberg opustil štáb
Šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg právě opustil štáb své strany. Unavený, ale v dobré náladě.
20:35
20:35 Plzeňský kraj přál socialistům
Volby v Plzeňském kraji vyhráli sociální demokraté, kteří získali 22,01 procenta hlasů, a oplatili tak občanským demokratům porážku z roku 2006. ODS skončila letos těsně druhá, v pátek a dnes pro ni hlasovalo 21,14 procenta voličů. Třetí je TOP 09, obdržela 16,97 procenta hlasů. Čtvrté místo obsadili komunisté se ziskem 12,51 procenta. Strana Věci veřejné dostala od voličů Plzeňského kraje 9,76 procenta hlasů a hranici pěti procent ještě překročila Suverenita Jany Bobošíkové (5,27 procenta).
20:35
20:35 Výsledky z Vysočiny: výhra ČSSD
V kraji Vysočina vyhráli volby do Poslanecké sněmovny sociální demokraté se ziskem 23,43 procenta hlasů. Druhým občanským demokratům dalo hlas 17,22 procenta voličů. Třetí je TOP 09, kterou volilo 14,34 procenta hlasujících. Čtvrtou příčku obsadili komunisté, kteří získali 13,41 procenta hlasů. Pětiprocentní hranici překročily ještě Věci veřejné (9,91 procenta), KDU-ČSL (7,42 procenta) a Strana práv občanů - zemanovci (6,08 procenta).
20:44
Glosa komentátora HN Jaroslava Plesla
Po rezignaci Jiřího Paroubka se dominantní postavou české politické scény stává Miroslav Kalousek a určitě bude hrát klíčovou roli při sestavování vládní koalice. Petr Nečas ani Bohuslav Sobotka mu v této věci nemohou konkurovat. Kalousek to navíc umí i s Klausem, což je v tuto chvíli velice důležité, neboť Nečase ani Sobotku nepovažuje prezident za rovnocenné partnery. Kalouska se bojí, protože ví, že když se s ním nedohodne, Kalousek ho bude ignorovat. Proto vznikne taková vláda, jakou vybere Kalousek. Kdyby se náhodou rozhodl, že pod záminkou nevyhnutelných reforem domluví koalici ODS, TOP 09 a ČSSD (Sobotka přece na rozdíl od Paroubka potřebu šetřit nikdy nezpochybňoval), mohl by se Kalousek klidně stát premiérem. Možná i proto už šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg řekl, že předsedou vlády být určitě nechce.
20:46
20:46 Kalousek: VV si uzavírají cestu
Jenání o vzniku kabinetu budou tvrdá. Dokazuje to i místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který prohlásil, že si Věci veřejné zveřejňováním podmínek pro vstup do vlády uzavírají cestu k dohodě o volební spolupráci.
21:11
21:11 Šéf Českých drah Petr Žaluda u ODS
Na párty ODS dorazil Petr Žaluda, šéf Českých drah, kterého do funkce dosadila ještě Topolánkova vláda.
21:17
21:17 Šance ČSSD na vládu se smrskávají
Sociální demokraté sice získali nejvíc hlasů, ale jejich šance na vládnutí smrskávají na minimum. Lídři ODS, TOP09 i Věcí věrejných totiž prohlásili, že nebudou s ČSSD vyjednávat o sestavení koalice. Nic na tom nezměnilo ani odstoupení Jiřího Paroubka.
21:18
21:18 John ministrem vnitra, zní v ODS
V Malostranské besedě je výtečná atmosféra, občanští demokraté si navzájem nadšeně gratulují. Členové ODS v neformálních rozhovorech připouštějí, že koaličním partnerům budou muset přepustit dva silové rezorty. Nejčastěji se hovoří o tom, že Karel Schwarzenberg by se měl stát ministrem zahraničí a Radek John ministrem vnitra.
21:37
21:33 Konečné výsledky voleb
Český statistický ústav zveřejnil konečné výsledky letošních voleb. Vyhrála je ČSSD se ziskem 22,08 procent hlasů. Následuje ODS s 20,22 procenty. Na třetím místě skončila pravicová TOP 09 se 16,70 procenty hlasů. Komunisté získali 11,27 procent hlasů, pro nováčka na politické scéně Věci veřejné hlasovalo 10,88 procent voličů. Lidovci a zelení se nedostali do sněmovny - KDU-ČSL skončila s 4,39 procenty a zelní s 2,44 procenty hlasů.
21:44
21:44 Schwarzenberg se už sešel s Nečasem
Karel Schwarzenberg podle České televize potvrdil, že se krátce sešel s volebním lídrem ODS Petrem Nečasem. Dohodli se, že zítra nebo v pondělí budou jednat o případném vzniku koaliční vlády. Podle informací HN se setkání odehrálo v Pálffyho paláci pod Pražským hradem.
21:58
21:58 Potvrzeno: špičky ODS a lobbisti slaví ve Žlutých lázních

HN potvrdily spekulace, které se celý večer šířily: hlavní oslava ODS se letos odehrává v areálu Žlutých lázní. Reportéři HN před uzavřeným komplexem barů zastihli například Ivo Rittiga, podnikatele a šedou eminenci pražské ODS. Kolem desáté hodiny dorazil do areálu místopředseda Petr Bendl a ekonomický expert ODS Martin Kocourek. Vidět byl i ministr obrany dosazený ODS Martin Barták. 

Kdo je Ivo Rittig, čtěte ZDE.